Trafik Cezalarına Zam Var: Yeni Zamlarla 2019 Trafik Cezası Rakamları

30
418003

Trafik cezalarına zam var. Peki, yeni zamlarla 2019 trafik cezası rakamları ne oldu? Mesela zamlarla kırmızı ışıkta geçmenin cezası ne? Araç muayenesini geciktirmenin para cezası ne oldu? Benzer şekilde hız sınırı ihlalinin zamlı cezası ne kadar?

Trafik Cezalarına Zam Var: Yeni Zamlarla 2019 Trafik Cezası Rakamları

Geçtiğimiz günlerde yeni bir kanun onaylandı ve Resmi Gazetede söz konusu yeni düzenlemeler açıklandı. Bu yeni yasa kapsamında, yabancıların Türkiye’de iş ve işlemleri kolaylaştırılacak, uyuşturucuyla mücadele konusunda bazı yeni önlemler alınacak ve trafik para cezaları artacak…Peki, yeni zamlarla trafik para cezası rakamları ne oldu?

Trafik Cezalarına Zam Var!

Yapılan zamlarla ödeyeceğimiz trafik para cezaları rakamları da değişti. Tüm ceza rakamlarına belirli bir oranda zam yapıldı. Peki, trafik cezası zamlarıyla hangi kusurlu davranış için ne kadar trafik cezası ödeyeceğiz?

2019 zamları sonrasında trafik para cezası rakamları şöyle:

Hız Sınırı Aşma Cezası

Yeni zamlarla hız sınırını aşmanın cezası da daha ağır oldu. Hız sınırı aşma cezası için belirlenen rakamlar şöyle:

Hız sınırını %10-30 aşanlara 235 TL
Hız Sınırını %30-50 aşanlara 488 TL
Hız sınırını %50 aşanlara 2 bin TL

Hız sınırını 1 yıl içinde 5 kez ihlal edenlerin ehliyetine 1 yıl süreliğine el konulacak. Tekrarında ehliyetleri iptal edilecek. 

Çakar Lamba ve Siren Kullanımı Cezası

Son dönemde usulsüz çakar lamba ve siren kullananları haber bültenlerinde çok görüyoruz. Bu konuda verilen ceza rakamı da 2 bin TL. Söz konusu aracı kullanan kişi araç sahibi değilse bu kişi için ehliyete el konulması da söz konusu olacak. 

Çevreyi Rahatsız Edecek Teknik Değişiklikler Cezası

Aşırı derecede ve gereksiz kornaya basmak, aracının egzoz sistemini değiştirerek “egzozu bağırtmak”, otomobil için uygun olmayan yüksek ses çıkışlı ses sistemi kullanarak çevreyi rahatsız etmek…Bunları hemen hepimiz özellikle de şehir merkezinde yaşayanlar sıklıkla görüyor. Yeni trafik zamları ile onları da kapsayan bir düzenleme var.
Araçta çevreyi rahatsız edecek şekilde teknik değişiklik yapanlara bin 2 TL ceza kesilecek.

Drift Atma Cezası

Drift yapmak çok eğlenceli olabilir. Ama bunun için açık alan ya da pist kullanmak gerekir. Şehir içinde bu tarz eylemler, çok tehlikeli kazalara neden olabiliyor. Spin veya drift atanlar ise 5 bin 10 TL ceza ödeyecek. 

Cep Telefonu Kullanma Cezası

Trafikte hele de ağır aksak akan İstanbul trafiğinde cep telefonuna bakmadan ilerleyen var mı? Mesajlarını okuyanlar, telefonla konuşanlar hatta video izleyenler…Araç kullanırken cep telefonu kullananlar, bundan sonra 235Tl ceza ödemeyi de göze alacak.

Bazen gerçekten farkında olmadan yani istemeden bazen de bile isteye kırmızı ışıkta geçiliyor. Peki, yeni trafik para cezası zamları ile kırmızı ışıkta geçmenin bedeli ne?

Kırmızı Işıkta Geçme Cezası

Yılda 3 kez kırmızı ışık ihlalinde ehliyete 30 gün el konulacak
Yılda 3 kez kırmızı ışık ihlalini tekrarlayanlar 45 gün ehliyete el koyma
Yılda 3 kez kırmızı ışık ihlalini 3. kez tekrarlayanlar 60 gün ehliyete el koyma

 

Emniyet/Sol Şerit İhlali Cezası

Trafiğe saygılı kamyon ve tır şoförleri çok. Ama otoyolda terör estirenler de var. Yeni düzenlemede onlar da düşünülmüş.

Kamyon/Tır emniyet şeridi ihlalinde 488 TL
Sol şeridi sürekli işgal eden kamyon ve çekicilere 2 bin TL

 

Araç Muayenesi Yaptırmama Cezası

Araç muayene süresini geçirmemeye çalışın. Çünkü artık muayene süresi geçtiğinde ödeyeceğiniz ceza rakamı epey yüksek.

Araç muayenesini yaptırmayanlara 235 TL
Emniyetsiz Raporuna Rağmen Trafiğe Çıkanlara 488 TL

 

Trafik cezalarına zam geldi. Zaten 2019 trafik cezaları zamlı olarak hazırlanmıştı. Şimdi, henüz yıl bitmeden yeni bir yasa kapsamında rakamlar revize edildi. Daha güvenli bir trafik için daha fazla yaptırım sağlamayı amaçlayan ceza rakamları, trafikte dikkatli olmayı gerektiriyor.

2019 Trafik Cezaları

Ceza Nedeni Ceza Miktarı (TL)
Ehliyetsiz olarak araç kullanımı 2.018 TL
Ruhsatsız araç kullanmak 108 TL
Aracın muayene süresini geçirmek 108 TL
Kırmızı ışıkta geçmek 235 TL
Trafik işaretlerine uymamak 108 TL
Hız sınırını %30’dan fazla aşmak 488 TL
Yasak yerden dönme 108 TL
Hatalı sollama 235 TL
Takip mesafesini ihlal etmek 108 TL
Engelli yerine park etmek 216 TL
Radarın bulunduğu yeri belirleyen cihaz kullanmak 3.042 TL
Uyuşturucu kullanarak araç kullanmak 5.167 TL
1. Hususi otomobili 0,50 promilin üzerinde alkollü olarak kullanmak 1.002 TL
2. Hususi otomobili 0,50 promilin üzerinde alkollü olarak kullanmak 1.256 TL
3. Hususi otomobili 0,50 promilin üzerinde alkollü olarak kullanmak 2.018 TL
1. Hususi otomobil dışında kalan diğer araçları 0,20 promil üzerinde alkollü olarak kullanmak 1.002 TL
2. Hususi otomobil dışında kalan diğer araçları 0,20 promil üzerinde alkollü olarak kullanmak 1.256 TL
3. Hususi otomobil dışında kalan diğer araçları 0,20 promil üzerinde alkollü olarak kullanmak 2.018 TL
Tescilli aracı plakasız olarak kullanmak 2.018 TL
Sahte plaka kullanmak 5.942 TL
Alkolmetreye üflemeyi kabul etmeme 2.869 TL
Yetkisi olmamasına rağmen plaka basma 11.885
Taksimetre bulundurmamak 488 TL
Taksimetreyi bozuk olarak kullanmak 7.623 TL

 

Kiralık Araçları İncelemek İçin Tıklayınız >>

Arabam Kaç Para Değerini Öğrenmek İçin Tıklayınız >>

Arabanı Trink Sat  >>

30 YORUMLAR

 1. Olmaz. Tekrarlı kırmızı ışık ihlallerine bırak ehliyetine 3-5 gün el konmayı, hapis cezası olmalı. Bilerek kırmızıdan geçmek cinayettir.

 2. Biz can güvenliğine önem vermediğimiz için paraya taparcasına aşık olduğumuz için öncelik hep para cezaları. Yoksa bizim millet hiçbirine uymaz kardeş..

 3. Türkiye kanun var uygulama ağır ve yetersiz.cezalar kişiye göre yazılabiliyor.Boş veriliyor.Tanıdıklarım var.adam 4-5 yıldır muayene sigorta yaptırmıyor.sürekli Ankarada trafikte…

 4. Şehirlerarası Devlet karayolunda Otomobille 79 km. hızla gidiyorsun ve eds ye takılıp 488 lira ceza alıyorsun. Yollar yaptık diye övünen sistem, bu yolları bu hızda giden vatandaşa tuzak olarak mı yaptınız, hazine bu kadar mı zorda..

 5. yaşını başını almış reflex sıfır a inmişler emekli olup ta hala direksiyon başına geçenlere bir önlem yokmu 60 yaşından sonra ağır vasıta ehliyetler b ye döndürülmeli adam ölene kadar ağır vasıtalı bunun neresi doğru hem gençlerin evine ekmek götürmelerine engel araç sahipleride çok kazanmanın peşinde

 6. daha güvenli bir trafik için mi ya da daha iyi bi soygun içinmidir
  bu cezalar asgari ücretin 1600 tl olduğu
  bi ülkede 500 tl 1000 tl ceza revamıdır nasıl ödenir allaha havale ediyorum siz soyguncuları yav bebeğim doğacak onu bu dünyaya getirmeye korkuyorum şimdiden markete gidiyorum herşey yüzde yüz zam trafige çılıyprum olmadık yerde olmadık hızla yazılan cezalar bu varandaş nefes alsa ilerleyen dönemde para alcaksınız yazıklar olsun

 7. Takip mesafesi cezası sabahın 6:55 inde işe giderken yazılmış ..neye göre ..İstanbul da takip mesafesi ne uyan kaç araç var ki ..bence polisler yola çıkıp takip mesafesine uyan görürse ona madalya falan taksınlar .. önümdeki araçla aramda sadece 1 araba mesafesi yer kaldığında bile adam sollayıp o araya giriyor..takip mesafesini korumak bazen imkansız ..korna çalanlar..sollayanlar…ama ceza bize geliyor ..herkes akşam çakarları takıp emniyet şeridine dalıyor ..polis bile onları durdurmaya korkuyor .. drift yapan hergün en az 3-4tane ..sabah trafiğine tırla giren mi dersin …ceza yokk ama devlet memurunun adresi belli ya ..eften püften şeylere yaz cezayı ..elinize sağlık

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here