Büyüyü yeniden yakalamak isteyen 2022 Mercedes-AMG SL ortaya çıktı… Mercedes formülü değiştiriyor, dört tekerlekten çekiş, 2+2 koltuk ve bir kumaş tavana geçiyor.

2022 Mercedes-AMG SL, SL55 ve SL63 olmak üzere iki modelde sunulacak. Dikkate değer değişiklikler arasında, SL iki artı iki oturma düzenine geçiyor. Ayrıca model için bir ilk olan standart dört tekerlekten çekişe sahiptir. Yeni SL, 2022’nin başlarında bayilere ulaşacak ancak fiyatlandırma henüz açıklanmadı.

Mercedes SL, kamuoyunda büyük yer tutan bir otomobildi, ancak son zamanlarda durum böyle değil. Bir zamanlar başarının yuvarlanan bir sembolü olarak kabul edilen SL’nin ışıltısı, 2002’de piyasaya çıkan R230 nesli ile başladı. Ve ardından 2020’den sonra sahne arkasına çıkan takip eden R231 nesli ile soldu. AMG SL, formülü şimdiye kadarki en dramatik değişikliklerle değiştiriyor.

İsimlendirmedeki değişiklik, yeni SL’nin geliştirilmesinin AMG bölümüne devredildiğinin bir ipucudur. Yeni SL, yeni bir AMG mimarisini piyasaya sürüyor. Mercedes, yeni R232 neslinin kabuğunun altındaki hiçbir şeyin selefinden aktarılmadığını veya AMG GT roadster ile paylaşılmadığını iddia ediyor.

2022 Mercedes-AMG SL Ortaya Çıktı!

2022 Mercedes-AMG SL Performansı ve Görünümü

Araba başlangıçta her ikisi de 4.0 litrelik çift turboşarjlı V-8 kullanan SL55 ve SL63 olarak sunulacak. Ancak ilk kez, AMG’nin 4Matic+ dört tekerlekten çekiş sistemi her iki modelde de standart olduğundan, SL’nin motoru dört tekerleğe de güç sağlayacak.

SL’nin yeni görünümü, daha geniş bir kabin, daha az abartılı bir kaput uzunluğu ve daha kalın bir kuyruk ile daha pürüzsüz ve yuvarlaktır. Yeni SL, akslar arasında yaklaşık 5 inç ekler ve aks mesafesi 101,7’den 106,3 inç’e çıkar. Toplam uzunluk, aksine, üç inçten biraz daha az artarak 185.2’ye çıkar. Genişlik bir buçuk inç artarak 75,4 inç’e çıktı. Kargo alanı, tavan istiflendiğinde öncekiyle hemen hemen aynıdır. Her iki model de 20x-9 inç ön ve 20×11,5 inç arka tekerleklerde yuvarlanıyor. Ayrıca isteğe bağlı 21 inç seçeneği de mevcut.

SL55, bir krom paket veya bir AMG Gece paketi ile donatılabilirken SL63, bir AMG Dış Karbon Fiber paketi ve bir AMG Aerodinamik paketi sunar. İkincisi, motorun önündeki alt gövdede, yere basma kuvvetini artırmak için genişleyen aktif bir aero elemanı içerir. Ancak tüm SL’ler, ön hava girişlerinde aktif panjurlara ve geri çekilebilir bir arka spoylere sahiptir.

2022 Mercedes-AMG SL Ortaya Çıktı!

Önden, “Panamericana” dikey çubuk ızgarasıyla yeni SL, mevcut AMG GT roadster’a çok benziyor. Ancak bu model yakında yeniden tasarlanacak ve Mercedes tasarım şefi Gorden Wagener, “fark [iki araç arasında] daha fazla olacak.” dedi.

Son iki SL neslinde geri çekilebilir bir sert tavan bulunuyordu. Ancak Mercedes yeni otomobil için klasik bir yumuşak tavana geri dönerek bir başka büyük çıkışa işaret ediyor. Wagener’in belirttiği gibi, “Yine geri çekilebilir bir sert top ile başlarsanız, şu anda sahip olduğunuz şeyi elde edersiniz. Ki bu benim görüşüme göre çekici değildir” dedi.

Üç katmanlı kanvas tavan, önceki geri çekilebilir sert tavandan 21 kg daha hafiftir. Ayrıca 60 kmh’ye kadar hızlarda araç 15 saniyede yükseltilebilir veya alçaltılabilir.

2022 Mercedes-AMG SL İç Mekanı

Ayrıca Mercedes’in SL’nin kabinini, büyük boy katlanır bir tavanı barındırmak için orantılı olarak daha büyük bir bagaja ihtiyaç duymadan büyütmesine izin verdi. Uzatılmış yolcu bölmesi, en son 1980’lerin R107 modelinde sunulan bir özellik olan bir çift arka atlama koltuğuna takılıyor.

2022 Mercedes-AMG SL Ortaya Çıktı!

Kabinde ayrıca dijital bir gösterge paneli ve geniş bir orta dokunmatik ekran bulunuyor. Ancak bunlar bazı Mercedes modellerinde olduğu gibi tek bir cam parçasının altında birleştirilmiyor. Bunun yerine, SL, yeni S-sınıfında olduğu gibi ayrı ekranlar kullanır. Ancak roadster’da 11.9 inçlik portre odaklı orta ekran, yukarıdan aşağıya daha kolay görülebilmesi için açı olarak ayarlanabilir. Elbette bilgi-eğlence sistemi, “Hey, Mercedes” dijital asistanı da dahil olmak üzere en yeni MBUX işletim sistemini çalıştırıyor. Mercedes’in Airscarf boyun seviyesinde ısıtması ve (SL63’te) bir baş üstü ekranı gibi masajlı aktif çok konturlu koltuklar standarttır.

SL65 AMG Black Series bonkerlerinin yanı sıra, son SL, tartışmasız, zamanı için yüksek teknolojili bir tur gücü olan R129 nesliydi. Yeni model aynı zamanda teknoloji bölümünü de artırıyor. Ve SL’ye tüm Mercedes sürücü yardımı özelliklerini getiriyor. Bunlara artırılmış video navigasyonu, dur-kalk özellikli Distonic Plus ve otomatik şerit değiştirme dahil aktif direksiyon yardımı ve ayrıca dikey veya paralel alanlar için otomatik park etme dahildir. Aktif fren asistanı artık dönerken karşıdan gelen trafiği de izliyor. Yeni bir çıkış uyarı sistemi, araçtan çıkan yolcuları arkadan yaklaşan araçlara karşı uyarıyor.

2022 Mercedes-AMG SL Motor

Kaputun altında, SL daha önce mevcut olan çift turbo V-6’yı iki V-8’in lehine atlıyor. SL55’teki M117 V-8, 469 beygir gücü ve 700 Nm tork üretiyor. SL63 versiyonu 577 hp ve 800 nm üretiyor ve aktif motor takozlarına sahip. Her iki arabada da el yapımı motor, ‘Yarış Başlatma’ kontrol işlevine sahip dokuz vitesli AMG Speedshift MCT otomatik şanzımanla eşleştirildi. Mercedes, SL55 için 3,8 saniye ve SL63 için 3,5 saniyelik fabrikada sıfırdan 96.5 km/s’ye tahmini bir süre veriyor.

Mercedes-AMG’nin teknik direktörü Jochen Hermann, yeni SL’nin AMG’nin E Performance plug-in-hybrid sistemini de alacağını doğruladı. Bu 4.0 litrelik V-8’i arka tekerleklere güç sağlayan bir elektrik motoruyla birleştiriyor. Ve 804 beygir gücü ve 1001 Nm tork sunabiliyor.

Dört tekerlekten çekişin yanı sıra, SL’de ilk kez dört tekerlekten yönlendirme de standarttır. Sistem, dönüş dairesini yaklaşık 0.76 metre keserek 12.31 metreye düşürür. Elektronik olarak kontrol edilen sınırlı kaymalı arka diferansiyel, SL63’te standart ve SL55’te isteğe bağlıdır. Seramik kompozit fren rotorları isteğe bağlıdır.

SL, SL63’te (SL55’te isteğe bağlı) viraj denge çubukları yerine hidrolik yalpa stabilizasyonu ekleyen süspansiyon ile uyarlanabilir amortisörler içerir. Mevcut bir ön aks kaldırma sistemi, aracın önünü 1,2 inç yükseltebilir. Ayrıca bir konumu (dik bir araba yolu gibi) hatırlayacak ve otomatik olarak devreye girecek şekilde programlanabilir. Dört tekerlekten çekişin eklenmesi ve iki artı iki oturma düzenine geçilmesiyle, boş ağırlık yaklaşık 100 kg arttı.

2022 Mercedes-AMG SL için fiyatlandırma açıklanmadı. Ancak SL55’in taban etiketinin 100.000 doların biraz altında olacağını ve SL63’ün yüzde 20 daha fazla olacağını tahmin ediyoruz. Yeni SL, 2022’nin ilk yarısında bayilere geliyor. İşte o zaman, sürekli bir başarı sembolü olarak statüsünü geri kazanıp kazanamayacağını göreceğiz.

İkinci El Mercedes-Benz İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here