Reklamın kapanmasına sn.
Kapat
İnternet tarayıcısı olarak
 kullandığınızı gördük. Arabam.com sitesini daha hızlı ve verimli kullanabilmeniz için tarayıcınızı güncellemenizi veya yeni bir tarayıcıyı ücretsiz olarak yüklemenizi tavsiye ederiz.

Doblo ve Caddy'yi sizin için karşılaştırdık!

 Doblo ve Caddy'yi sizin için karşılaştırdık!

‘80’li ve ‘90’lı yıllarda ticaretin gözdesi hiç kuşkusuz station wagon modellerdi. Ağır yüklerin altından kalkan bu modeller, hafta sonları da sahiplerinin büyük ailelerinin ihtiyacını karşılıyorlardı. Ancak ‘90’lı yılların ortasıyla birlikte Türk tüketicisi yepyeni bir sınıfla tanıştı. Hafif ticari araç olarak adlandırılan bu sınıfın temsilcileri hem ticari hem de binek kullanımda station wagonlardan daha başarılıydı. Geçen yılların ardından bu araçların başarısı onları sadece binek kullanımda bile tercih edilebilir hale getirdi. Bu ayki karşılaştırmamızda biz de hafif ticari araç sınıfına el attık. Bu sınıfın en çok satan modeli Fiat Doblo’yu, yine bu sınıfın en yeni modeli olan makyajlı VW Caddy ile karşılaştırdık. Sizler için hangi modelin tercih edilmesi gerektiğini araştıracağız.

Tasarım
Yenilenen Fiat Doblo büyüyen boyutlarıyla dikkat çekiyor. Doblo başka hiçbir modele benzemeyen ön kısmı ile kendine has bir şekle sahipken, arka kısmı da son derece şık tasarlanmış. Aracın arka tasarımında çıkık bir tamponun olmaması dikkat çekiyor. Arka camla bütünleşik siyah şerit araca farklı bir hava katıyor.
Makyajlanan VW Caddy ise VW ailesinin güncel yüzüne kavuştu. Golf ile başlayan tasarım dili bu araçta da kendini gösteriyor. Otomobille çok ilgisi olmayan birisine VW Caddy’nin ön kısmını gösterirseniz Polo veya Golf deme ihtimali yüksek. VW Caddy’nin arka kısmı ise makyajdan sonra çok ufak farklılıklarla geri döndü. Aracın çıkık tamponu ufak tefek çarpmalarda bagaj kapağını koruyacak yapıda. Doblo’da ise bagaj kapağınızın değişmesi ihtimali yüksek. Fiat Doblo 1835 mm’lik genişliğiyle, VW Caddy’den 38 mm daha geniş. VW Caddy ise rakibinden 16 mm daha uzun.

Yorum - Selim ERKEK
Doblo’nun Premio versiyonu birçok kişi için şık bir tasarıma sahip. Ancak ben hala aracın ön tasarımına alışamadım. Far tasarımı radikal bir görünüm sunuyor. VW Caddy ise kopyala-yapıştırdan ibaret ön yüzüyle iyi görünüyor ancak kendine özgü bir stili yok. Doblo’nun dış tasarımında, şıklık adına daha fazla mesai harcandığı göze çarpıyor. VW Caddy makyaja rağmen hala yaşlı görünüyor.

Doblo:7/10 Caddy:6/10

Yorum – Tulu DARICAN
Tasarım belki de her iki modelin en zayıf oldukları alan. Her iki modelde fazlasıyla ticari görünüyor. Doblo’nun ön bölümü sıra dışı ve kendisine has. Caddy ise ailenin binek modellerini andırıyor. Bu nedenle arkaya doğru yükselen tasarımı dışında Caddy’nin daha çekici bir araç olduğunu düşünüyorum. Doblo tasarım açısından farklılığını ortaya koysa da konu şıklık olduğunda Caddy bir adım önde.
Doblo:6/10 Caddy:7/10

 

 

 

 

İç mekan
Doblo tamamen yeni bir iç mekanla misafirlerini karşılarken, VW Caddy klasik Volkswagen misafirperverliğini gösteriyor. Aracın iç mekanında kullanılan malzemelerin çoğunu başka VW modellerinde de görebilirsiniz. Her iki araç da üç kollu direksiyon simitlerini markalarının diğer modellerinden almışlar. VW Caddy’nin deri kaplama direksiyonunun verdiği kalite hissi daha üst düzeyde. VW Caddy’nin içerisinde kullanımı zor hiçbir kumanda elemanı bulunmazken, Doblo’nun elektrikli ayna kontrollerinin yeri çok kullanışsız. Hiç olmasa da çok farklı olmazdı. VW Caddy, en büyük darbeyi Doblo’nun elektrikli açılır arka camlarından alıyor. VW Caddy yolcuları ufak ve elle açılan bir cama mahkumlar. Doblo’nun açık renkli kadife koltukları içerisini ferah gösterirken, VW Caddy koltukları yan destekleriyle dikkat çekiyor.

Yorum - Selim ERKEK
Dışarıda olduğu gibi içeride de Doblo’nun büyüklüğü hemen hissediliyor. Aracın içerisindeki ufak eşya gözlerinin fazlalığı bu tarz araçlarda aranan bir özellik. Açık renkli kaplamalar ve koltuklar içerisini daha ferah gösterse bile ne koltuklar, ne de kaplamalar VW Caddy’de kullanılanlar kadar kaliteli değiller. Her iki test aracımızda en donanımlı versiyonlarıyla bu karşılaştırmaya katıldı ancak VW Caddy’nin park sensörü olmamasını gerçekten anlayamadım. Ayrıca makyaj operasyonu VW Caddy’e de elektrikli arka camları getirmeliydi. Doblo’da satın alınabilen navigasyon sistemini hesaba katmıyorum, çünkü o ürün dışarıdan alabileceğiniz harici navigasyon cihazlarından çok da farklı değil.
VW Caddy’nin iç mekanının diğer VW modelleri ile büyük benzerlikler taşıması bazıları için problem olabilir ancak bence bu iç tasarım gayet başarılı ve kullanışlı. Bu disiplinde VW Caddy’e puan vermememin sebebi basit ama önemli donanımların sunulmaması.
Doblo:7/10 Caddy:7/10

Yorum – Tulu DARICAN
Her iki modelin iç mekanı da oldukça şık görünüyor. Ancak kullanılan malzemeye dokunmaya başladığınızda bu hissin görüntüde kaldığını anlıyorsunuz. Aslında bu eleştirilecek bir durum değil. Neticede her iki modelde de kaliteliden çok dayanıklı parçalar kullanılmaya çalışılmış. Doblo’nun çift renkli kokpiti onu rakibinden bir adım öne taşıyor. Ayrıca genişlikte Doblo’nun rakipsiz olduğunu belirtmeliyim. Görüş açıları da düşünüldüğünde Doblo bir adım öne çıkıyor. Kokpitte butonların yerleşimi, ergonomisi dikkate alındığındaysa Caddy’nin öne çıktığını belirtmeliyim. Her iki modelde de sunulan tavan rafı çok kullanışlı. Bu disiplinde araçların benzer olduğunu düşünüyorum. Ama genişlik sayesinde Doblo daha iyi puan alıyor.
Doblo:7/10 Caddy:6/10

 

 

 

 

Motor
VW Caddy makyajdan sonra 1.9 litrelik TDI motorunu 1.6 litrelik versiyonla değiştirdi. Bu motor eskisinden güçlü değil ancak daha düşük yakıt ve emisyon değerlerine sahip.  Fiat Doblo test aracımızda ise yeni jenerasyon ile birlikte sunulan 1,6 litrelik Multijet motorlarından 105 hp’lik seçenek görev yapıyordu. VW Caddy 4400 d/d’de 100 hp güç üretirken, Fiat motoru bu değerin 5 hp daha fazlasını 4000 d/d’de üretebiliyor. Her iki araç da maksimum torklarını 1500 d/d’den itibaren sürücülerine sunuyorlar. Fiat Doblo sunduğu 290 Nm’lik torkla, 250 Nm tork üretebilen VW Caddy’den daha rahat bir kullanıma imkan tanıyor.  Test araçlarımızdan VW Caddy 0-100 km/s hızlanmasını 13 saniyede gerçekleştirirken, Fiat Doblo ise 13,4 saniyede bu hıza ulaşıyor. Aynı parkurda kullandığımız araçlardan VW Caddy 7.5 lt/100 km yakıt tüketirken, Fiat Doblo 7,6 lt/100 km ortalama yakıt tüketimine imza attı. 
Fiat Doblo ile Start&Stop sistemini opsiyonel olarak alabilirken, Volkswagen Caddy’de DSG çift kavramalı şanzıman isteğe bağlı olarak tercih edilebiliyor.

Yorum - Selim ERKEK
VW’in TDI motoru, Fiat’ın Multijet motoruna oranla daha güçsüz olmasına rağmen test araçlarımızda performans anlamında çok büyük farklılıklar bulunmuyordu. Fiat Doblo üst devirlerde çok daha atak bir kullanım sunarken, VW Caddy’nin düşük devirlerdeki performansı Fiat Doblo’dan çok daha iyi. Her iki motorunda yakıt tüketimleri birbirine çok yakın. Bu iki üniteden hangisi diye sorsanız sanırım Multijet motorun kendini kanıtlamasından dolayı Multijet derim.
Doblo: 8/10 VW Caddy: 7/10

Yorum – Tulu DARICAN
Her iki motor için bu sınıfın en iyisi demek güç. Özellikle alt devirlerde yaşanan güçsüzlük çok fazla vitesle oynama ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Bu konuda VW’nin 1.6 litrelik motoru Multijet’ten bir adım önde. Üstelik DSG şanzıman da sürücünün işini kolaylaştırıyor. Yakıt tüketimleri karşılaştırıldığındaysa ikili arasından önemli bir farklılık bulunmuyor.
Doblo: 6/10 VW Caddy: 7/10

 

 

 

 

Konfor
Her iki araç da içeriye rüzgar sesini alıyorlar ancak VW Caddy’nin motor sesinin Fiat Doblo’dan daha az duyulduğunu söylemeliyiz.  Ayrıca VW Caddy süspansiyonları rakibinden daha sessiz bir çalışma karakterine sahip. Fiat Doblo ise kozlarını arka süspansiyon sistemlerinde oynuyor. VW Caddy’nin makaslı arka süspansiyon sistemine karşı, Fiat Doblo bağımsız süspansiyon kullanıyor. Bu sayede arka aksa gelen darbeler daha başarılı bir şekilde absorbe ediliyor. VW Caddy’nin bu konuda alması gereken yollar var.

Yorum - Selim ERKEK
VW Caddy ile bir çukura girdiğinizde Fiat Doblo’dan daha rahat oluyorsunuz. Ancak ön tekerler çıkıp arka tekerler aynı çukura girdiğinde Fiat Doblo bağımsız süspansiyonun farkını ortaya koyuyor. Aracı kullanan çok fark etmese bile arkada oturan yolcuların Fiat Doblo’yu seçeceğine emin olabilirsiniz.  Keşke Fiat Doblo koltuklarının yapısı daha iyi olsaydı.  Fiat Doblo içeriye VW Caddy’den daha fazla ses alması sebebiyle de puan kaybediyor. Ayrıca arka kapı açma butonu da çok kullanışsız. İki aracında birbirine üstünlük sağladığı kriterler var.
Doblo: 6/10 Caddy: 6/10 

Yorum – Tulu DARICAN
Doblo’nun bağımsız arka süspansiyonunun kattıkları sürücü yerine daha çok arkada yolculuk edenler fark edebiliyor. Ön süspansiyonlar değerlendirildiğindeyse Caddy rakibinden daha konforlu olduğunu gösteriyor. Keza ses yalıtımı konusunda da Caddy’nin avantajlı olduğunu görüyoruz. Doblo’nun arka camlarının elektrikli oluşuysa kullanım kolaylığı sağlıyor. Bu disiplinde farklı yönlerden birbirine göre konforlu olan iki araç toplamda eşitliği bozamıyor.
Doblo: 6/10 Caddy: 6/10 

 

 

 

 

Yol tutuş
Önde MacPherson süspansiyonu sistemi kullanan VW Caddy’nin arka kısmında hala makas sistemi kullanılıyor. Fiat Doblo ise dört tekerlekten bağımsız süspansiyonlarıyla hem konforunu hem de yol tutuşunu arttırmayı hedeflemiş. Her iki araçta çok zorlanmadıkları sürece sürücülerini tedirgin etmiyorlar. Fiat Doblo daha yüksek yapısı nedeniyle yan rüzgarlardan daha fazla etkileniyor. Elektrik destekli direksiyonları her iki araca da gayet rahat yön verilmesine imkan tanıyor.

Yorum - Selim ERKEK
Bu disiplinde VW Caddy tartışmasız daha başarılı. VW Caddy’nin direksiyonu Fiat Doblo’ya nazaran daha net ve araca daha rahat adapte olmanızı sağlıyor. Fiat Doblo ise büyük gövdesinin dezavantajını bu disiplinde fazlasıyla yaşıyor. Ani yapılan manevralarda Fiat Doblo yön değiştirmekte zorlanıyor. ESP sistemi standart olan VW Caddy’nin ise bu tarz manevralardaki limitleri daha yüksek. Fiat Doblo satın alacakların ESP opsiyonunu ihmal etmemesi gerekir diye düşünüyorum.
Doblo: 5/10 Caddy: 7/10

Yorum – Tulu DARICAN
Doblo, arkada bağımsız süspansiyona sahip olmasıyla kağıt üstünde yol tutuşta rakibinden daha başarılı. Ancak gerçek hayata geçince işlerin hiçte böyle olmadığını anlıyoruz. Her iki model de yol tutuş konusunda sürücüsünü korkutmuyor. Ancak Caddy’nin otomobil hassaslığında çalışan direksiyonu onu bir adım öne çıkarıyor. Yine de bu sınıfta bir araç alacaksanız yüksek yapının getirdiği handikapları yaşamamanız için ESP sistemini satın almanızı öneririm.
Doblo: 6/10 Caddy: 7/10

 

 

 

 

 

Popülarite
2010 yılında Fiat Doblo 26.712 adet satarak, 10.517 adet satan Volkswagen Caddy’e büyük bir üstünlük sağladı.  VW Caddy sadece 1.6 litre 100 hp dizel motor seçeneği sunarken, Fiat Doblo’da 1.4 litre 95 hp benzinli motor ve 1.3 litre 90 hp, 1.6 litre 90-105 hp ve 2.0 litre 135 hp dizel motor seçenekleri sunuyor. Ayrıca Fiat Doblo 7 koltuklu versiyonu sayesinde daha geniş bir kitleye hitap ediyor. 

Yorum - Selim ERKEK
Bu sınıfta araç düşünecek olsam sanırım kullanım amacıma göre hareket ederim. İş ağırlıklı kullanım olacaksa Fiat Doblo, hususi amaçla kullanılacaksa VW Caddy’e yönlenirdim.  Fiat Doblo Premio’nun xx liralık fiyatı gerçekten VW’e oranla çok avantajlı. Daha büyük ve daha güçlü bir araca xx TL daha ucuza sahip olmak bana mantıklı geliyor. VW Caddy ise daha kaliteli görünen bir iç mekan, daha iyi yol tutuş,  daha sessiz bir sürüş ve VW’in marka imajını arkasına alarak aradaki farkı hak etmeye çalışıyor. Fiat Doblo’nun ikinci eli daha hareketli olsa da VW markasına güvenerek ticari araç almak isteyenlerin de hiç az olmadığını biliyorum.
Doblo: 9 Caddy: 7

Yorum – Tulu DARICAN
2010 rakamlarının bize gösterdiği çok net. Fiat Doblo ticari araçların satış kralı. VW Caddy ise yaşlanan yüzünü ancak yılın son birkaç ayında yenilediğinden satışlarda geride kalıyor. Bir aracın çok satılıyor olması öncelikle ikinci el pazarının oluşmasını sağlıyor. Bu da satış anında aracın daha hızlı el değiştirmesini sağlıyor. Bu konuda da Doblo rakibinden üstün. Ayrıca Doblo fanatiklerinin kendi aralarında kurduğu gruplar da rakibinin önünde. Bu da araçla ilgili daha fazla bilgi ve tecrübe paylaşımı anlamına geliyor.
Doblo: 9 Caddy: 7

 

Sonuç:
Doblo satışlarında lider olsa da bizim karşılaştırmamızda birinciliği az bir puan farkıyla alabildi. Bundaki en büyük sebep; Doblo ne kadar binek otomobillerin sahip olduğu teknolojilerle donatılırsa donatılsın asıl amacı olan ticari kullanıma sonuna kadar bağlı. Caddy ise ticariden çok binek kullanım amacıyla şekillendirilmiş. Eğer işiniz ağırlıklı olarak ticari kullanımsa ve iç mekan genişliği sizin için öncelikse Doblo’yu tercih etmelisiniz. Ancak geniş bir aile aracı ihtiyacınız varsa Caddy size Doblo’dan daha fazla konfor sunacaktır.

 

 

 

 


 
 

YORUMLAR

mustafa poyraz 14.12.2015 10:19:11
gerçek
kalite olarak cedi fiyat olarak doblo tartışılmaz
1 2
muhammed ikbal yavuz 1.5.2015 20:11:10
berlingo
75 lik ve 90 lık berlingolarla bu araçların karşılaştırılmasını istiyoruz.
0 4
HARUN 19.2.2015 10:45:02
caddy
merhabalar yusuf arkadaşımız çok doğru söylemiş ben 2014 berlingo 1,6 115 bg sahibiyim caddy alacak farkı çıkaramadım hiç memnun değilim konfor sıfır (tabii caddy ye göre ) aracım yakışıklı gerçek ten caddy den daha iç dış şıklığı var ama bir çukura yada kasis e girince anlarsınız konfor u ben caddy ile 2000 km uzun ve zorlu rampalarla dolu yolculuk yaptım ve aynı yolu yeni aracımla da yaptın yanlız caddy 1,6 rampada berlingoya göre zayıf 2,0 sport modelini tercih etmek gerekir sonuç da biz bu aracı hem iş hem aile olarak alıyoruz tam ticari değil uzun lafın kısası şahin e doğan a v.s. araçlara bmw ne ise caddy de odur.saygılarımla
5 11