El Konulan Ehliyeti Geri Alma İşlemleri

22
79302
Ehliyete el koyma

El konulan ehliyeti geri alma işlemleri nasıl oluyor merak ediyorsanız, detaylıca anlattık. Ehliyete neden el konur ve ehliyeti geri alma işlemleri, ehliyeti geri alma ücreti gibi konu başlıklarını inceledik…

El Konulan Ehliyeti Geri Alma İşlemleri

Trafikte kurallara uymak, herkesin mal ve can güvenliği için önemlidir. Ancak bazen acelemiz olduğundan bazen de “bi’ şey olmaz” olayı baskın geldiğinden kurallara uymuyoruz. Oysa kurallar, hem sürücünün, hem onun yolcularının hem de diğer insanların can ve mal güvenliği için var. Yine de, bilsek de, uymayı önemsesek bile bazen olmuyor işte… Olmayınca ne oluyor? “şanslıysak” evet kelimenin tam anlamıyla “şanslıysak” bir cana bir mal kaybına neden olmadan yakalanıyor ve ceza yiyoruz. Bu ceza, ‘umuyoruz ki’ ders oluyor. Peki, ehliyete el koyma cezası hangi durumlarda veriliyor ve ehliyet nasıl geri alınıyor?

Son zamanlarda ehliyete el konulması kalkıyor mu soruları en çok merak edilen konulardan biri. Biz de aşağıdaki sorulara yanıt aradık:

 • Hangi durumlarda ehliyete el konur?
 • Alkolden ehliyet kaptırma ve geri alma
 • Ehliyete el konulması  para cezası
 • Alkollü araç kullanmanın cezası

Hangi durumlarda ehliyete el konulur?

Son günlerde ehliyete el konulması kalkıyor diye konuşuluyor. Ancak böyle bir resmi açıklama yok. Peki hangi durumlarda ehliyete el konulur? İşte madde madde ehliyete el konulma sebepleri:

1.     100 ceza puanına ulaşmak

Yapmış olduğunuz her trafik hatası size para cezası veya ceza puanı olarak geri döner. Örneğin ehliyetsiz çıkmak, kırmızı ışık ihlali vb. hatalar bir yıl içinde yüz ceza puanına ulaşırsa ehliyetinize el konur. Eğer bir yıl içinde ilk defa yüz puanı aşarsanız dört ay süreli el koyulma, aynı yıl içinde ikinci kez yaparsanız ise dört ay süreyle el koyulur. Bunun yanında psiko-teknik teste tabi tutulursunuz. Sürücülük yapmanıza engel olmadığına dair belgeyi alabilirseniz belgeyi alabilirsiniz. Aynı yıl içinde üçüncü kez yüz puana ulaştığınızda ise ehliyetinize süresiz el konulur.

2.     Ölüme sebebiyet veren kazaya karışmış olmak

Ölüme yol açan bir kazada sürücü kusurlu bulunursa 1 yıl süreyle ehliyetine el koyulur.

3.     Uyuşturucu kullanmış olmak

Uyuşturucu madde kullanmış sürücüler tespit edilirse ehliyetlerine 5 yıl süreyle el konulur, 4660 TL para cezası verilir.

4.     Stajyer sürücü olarak kural ihlali yapmak

Yeni mevzuata göre, yeni ehliyet alan sürücüler, 2 yıl aday sürücü olarak görülür. Trafik ihlali yaparlarsa ehliyetlerine el koyulur.

5.     Ehliyetin geçerlilik süresinin dolması

Her ehliyet sınıfının kendi geçerlilik süresi vardır.  Süre bitiminde yeniden ehliyet çıkarılmazsa para cezası ve ehliyete el konulma uygulanır.

6.     Sağlık durumunun bozulması

Sağlık durumu kötüye giden sürücünün ehliyetine el koyulur. Sorun yoksa ve onaylanırsa yeniden ehliyetini alabilir.

7.     Hız sınırının aşılması

Hız sınırının %30 aşılması ve bu ihlalin bir yıl içinde beş defa tekrarlanması halinde ehliyete bir yıl el konulabilir.

8.     Alkollü araç kullanmak

Bir sürücünün 0.50 promil alkol aldığı tespit edilirse 700 TL ve 6 ay süreli ehliyetine el konulma cezası verilir.  Eğer trafik kazasına karışmışsa 2000 TL ve 2 yıl olarak ceza değişir.

Ehliyet nasıl geri alınır? 

Sürücü belgenize neden el konulduğuna göre farklı uygulamalar vardır. Örneğin kırmızı ışıkta geçme nedeniyle aynı yıl içinde iki veya daha fazla kez ehliyetine el konanlar psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanı denetiminden geçirilir. Sürücü belgesini geri almasında mani olmadığı anlaşılan sürücü idari para cezasını da ödediyse belgeleri geri verilir. Bu durum alıkonulma cezası süresi sonunda geçerlidir. 

Yukarıda ehliyete el konulma nedenleri ve cezaları belirtilmiştir. Burada belirtilen cezaların yaptırımları her neyse onlar uygulanacaktır. 

Ehliyetinize konulan alıkonma süresi mutlaka dolmak zorundadır.

Süre sonunda sürücü olmasında sakınca bulunmadığına dair belge isteniyorsa resmi sağlık kurumlarından alınmalıdır. (uyuşturucu kullanımı sebebiyle ehliyete el konulmasında olduğu gibi)

Psiko-teknik değerlendirme gerekiyorsa yapılacaktır.

Karayolları Trafik Kanununa istinaden idari para cezalarının tamamının tahsil edilmiş olması gerekmektedir. Trafik idari para cezalarının tamamının tahsil edildiğini gösteren “trafik cezası borcu yoktur” belgesi ile başvurmanız gerekir. 

– sürücü belgenizi sizin dışınızda birisi alacaksa o kişiye mutlaka noter tarafından “sürücü belgemi almaya yetkilidir” yazan vekalet verilmesi gerekmektedir.

– Sürücü belgenizi alırken beklemeniz gerekmez. Tutanak karşılığında ehliyetinizi hemen alabiliyorsunuz.

Sürücü belgesi nereden geri alınır?

Sürücü belgesine el konan sürücüler, el koyan trafik birimine veya en yakın trafik denetleme şube müdürlüğüne, alıkoyma süresinin bitiminde dilekçe ile başvurarak sürücü belgelerini geri alabilirler. Ekstra herhangi bir ücret gerekmez. Cezayı ödediğinize dair belge ve borcu yoktur belgesi yeterlidir.

Sürücü belgesi geri alma tutanağında belirtilen “sürücü belgesini teslim almak istediği kuruluş” kısmında belgenizi nereden geri alabileceğiniz belirtilmiştir. 

Ehliyete el koymaya itiraz nasıl yapılır?

Cezanız ödendiğinde ya da süresi dolduğunda ehliyetinizi alırsınız. Ehliyete el konulması ve zaman aşımı çok sık karşılaşılan bir durum. Ehliyetinize el konulduğunda, haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, hemen itiraz etme hakkınızı kullanın. Aksi halde sürücü belgesi davaları zaman aşımına uğrayabiliyor.

 

22 YORUMLAR

 1. Ben ehliyetimi 2010 yılında aldırdım idari para cezasi borcu yoktur yaptırımı 2013 yılında yürürlüğe girdi geriye doğru isletilemeyeceginden beni bağlar mı??

 2. ben ehliyetimi 3 kez alkolden kaptırdım önce 6 ay sonra 2 yıl sonra 5 yıl 5.yıl bitiminde kursa katılıp ehliyeti geri almam lazımdı gitmedim 1 sene sonra ehliyetim komple iptal olmuş 35 senelik ehliyetim gitti şimdi psikoteknik raporu alıp tekrar sürücü kursuna gidip sınava girip tekrar ehliyet alabilirmiyim çünkü eski ehliyet tamamen iptal trafik çevirmesine girdim ehliyetim yok 5 seneliğine aldılar dedim trafik polisi kayıtlarda senin ehliyetin yok görünüyor dedi tamamen iptal olmuş

 3. Benim ehliyetimi amaç dışı araç kullanmaktan dolayı el koydular 100 ceza puanı doldurmak için ordaki memur ceza yazdı ben bu duruma itiraz nasıl kime şikayet ederceğim kursa gidip almadım üç yıldır ehliyetsiz araç kullanmaktan 22 bin tl para cezası yemişim şimdi tekrar ehliyeti alabilmem için benden para
  cezasını ödeme imkanım yok nasıl yaparım bu polis memurunu şikayet etsem ehliyetimi geri alma imkanım olurmu

 4. Dostum 100 ceza puanin doldu ise ve sana 47-1b maddesinden 51 2 b ve c maddelerinden işlem yapilmadiysa doğal olarak 118 maddeden 100 ceza puanin dolduğu için ehliyete el konulmustur ve 118. Madde de ehliyeti geri alirkan idari borcu yok yazısı istemiyorlar ehliyetini geri alabilirsin borçlarını ödemeden. Birde sana saydığım maddeler dışında alkol uyuşturucu ve alkolmetrryi uflememe den ehliyetine el koyulanlar da var cezaları ödeme şartı

  • Kadir bey ehliyetim 100 puan dolduğu için 2 ay alındı dediğiniz maddeler yok sadece ehliyet sınıfı kurtarmayan arac kullanmaktan yedim tüm cezaları simdi ceza suresi dolduğu zaman borçlarımı odemem mi lazım

 5. Ben ehliyetimi 5 kez alkolden kaptirdim .2016 yılından beri ehliyetim yok. Trafik cezamı yapılandırdım ve az bir miktar kaldı . Ben ehliyetimi tekrar geri alabilecekmiyim yoksa tamamen iptal mi oldu ?

 6. Aday sürücü belgesine sahiptim alkolden ehliyetimi aldılar. Fakat e devlette araştırdığımda ceza iptal gibi bir sekme gördüm kafam karıştı cezanın iptal edilmiş olma ihtimali var mı?

 7. Ceza iptal dedigi olay evrakların ehlihetinin aday sürücü belgenin iptalidir yani ceza yüzünden iptal edilmiştir anlamına gelir malesefki ceza bitim tarihini bekliyeceksiniz.

 8. Ben motorsiklet kullanirken 0.23 promille ehliyetimi kaptirdim ama otomobil ehliyetimde gitti 0.50 promil baraji olmasina ragmen boyle bir adaletsizlik nasil oluyor anlamiyorum

 9. Ehliyetim 2 yıllığına alındı ve ben 3,5yildir ceza evindeydim yani zamanı doldu ve ben şuan ceza sebebiyle 10 bin olmuş yediğim ceza ödeyemiyorum ve ben ceza evindeyken çıkan yasa var bu yasadan vergi dairesine gittim yararlanamazsın dediler ana parayı ödemek istedim bekle birdaha çıkar yasa dediler bu konuda bilgisi olan var mi tesekkurler

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here