Yeni Volvo V60 Cross Country Alışılmışın Dışında

0
6940

Premium otomobil üreticisi Volvo Cars, bugün V60 orta boy estate modelinin yeni Cross Country versiyonunu tanıttı. Dayanıklı V60 Cross Country, şirketin son yıllarda gerçekleştirdiği dönüşümü destekler.

Yeni Volvo V60 Cross Country Sürüş Destekleri ve Kolaylıklar
V60 Cross Country exterior

Yeni Volvo V60 Cross Country

V60 Cross Country, bu yılın başlarında Stockholm’de şehir dışı bir yolda tanıtıldı. Ürün kardeşi V60 gibi, çok yönlü İsveç aile estate’ini temsil ediyor. Bu profile, 1997 yılında tanıtıldığı ilk günden itibaren Volvo’nun Cross Country serisini tanımlıyor. Bunun bir örneği olan, alışılmış yolların dışına çıkma özelliğini ekliyor. Böylelikle V60’ı banliyölerden alıp skogen’e (İsveç’çe orman anlamına geliyor) sokuyor.

Yeni Volvo V60 Cross Country Sürüş Destekleri ve Kolaylıklar
New Volvo V60 Cross Country

Volvo Cars Başkan ve CEO’su Hakan Samuelsson, “Yeni V60 Cross Country ile aile konseptli otomobilimizi doğal ortamından alıp alışılmış yolların dışına götürüyoruz. Cross Country sınıfını 20 yıldan daha uzun bir zaman önce icat ettik. Şimdi bu otomobil ile uzun süredir devam eden, güvenli, yetenekli ve çok yönlü aile otomobilleri neslimizi güçlendiriyoruz.” dedi.

V60 Cross Country

Yeni Volvo V60 Cross Country Sürüş Destekleri ve Kolaylıklar

Otomobilin off-road yeteneğini artırılmıştır. Bu ise özel olarak geliştirilmiş bir Cross Country şasi ve süspansiyon sayesinde gerçeklenmiştir. V60 Cross Country’nin yerden yüksekliği standart V60’a göre 75 mm. daha yüksek. Yeni V60 Cross Country’de All-wheel-drive (dört tekerden çekiş özelliği) özelliğini vardır. Bunun yanı sıra Hill Descent Control (Tepe İniş Kontrolü) ve Electronic Stability Control (Elektronik Sabitleme Kontrolü) mevcut. Ayrıca Corner Traction Control (Viraj Çekiş Kontrolü) özellikleri ve özel bir Off-Road sürüş modu standart olarak yer alıyor.

Yeni Volvo V60 Cross Country Sürüş Destekleri ve Kolaylıklar
New V60 Cross Country

Yeni V60 Cross Country, 60 serisi ve 90 serisindeki ekürilerinde olduğu gibi. Volvo Cars’ın ödüllü Ölçeklenebilir Ürün Mimarisi (SPA) platfomundan yararlanıyor. Ayrıca güvenlik teknolojilerinden ve bilgi-eğlence sisteminden faydalanıyor.

Yeni V60 Cross Country, sahiplenme yerine aylık sabit bir bedel karşılığı üyelikle otomobili kullanma imkânı sağlanıyor. Ayrıca Premium abonelik hizmeti “Care by Volvo” üzerinde de yer alıyor. Bu uygulamanın Türkiye’de de sunulması için çalışmalar yapılıyor.

Volvo Cars Araştırma ve Geliştirmeden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Henrik Green, “V60 Cross Country’nin her parçası, SPA platformumuz üzerinde üretilen diğer tüm 60 ve 90 serisi otomobiller kadar özeldir. Daha yüksek oturma pozisyonu ve artırılmış yerden yüksekliği rahatlığa katkı yapıyor. Aynı zamanda dinamik dört teker çekiş yeteneği sayesinde çok yönlüdür. Bu onun hem şehirde hem şehir dışında evindeymiş gibi gitmesini sağlıyor.” dedi.

New Volvo V60 Cross Country

Yeni Volvo V60 City Safety

V60 Cross Country, Volvo Cars’ın Autobrake (otomatik frenleme) özelliğine sahip ödüllü City Safety sistemiyle donatılmış. Potansiyel çarpışma durumlarından kaçınması için sürücüye yardımcı oluyor. Ayrıca City Safety, yayaları, bisikletlileri ve büyük hayvanları algılayabilen pazarda yer alan tek sistem.

New Volvo V60 Cross Country

Pilot Assist sistemi, yollarda 130 km/h hıza kadar sürücüye direksiyon, ivmelenme ve frenleme desteği sağlıyor. Run-off Road Mitigation (Yoldan Çıkma Kaçınma) ile yolda kalmanıza özen gösterir. Bunun yanı sıra Oncoming Lane Mitigation (Önden Gelen Araçtan Kaçınma) sistemi mevcut. Ayrıca diğer direksiyon destek sistemleri de standart olarak yer alıyor. Opsiyonel olarak yer alan otomatik frenleme sağlayan Cross Traffic Alert özelliği ise güvenliği daha da artırıyor. Bunlar ve kendini ispatlamış diğer güvenlik teknolojileri yeni V60 Cross Country’yi yoldaki en güvenli otomobillerden biri haline getiriyor.

Volvo Cars’ın Apple CarPlay, Android Auto ve 4G ile tam uyumlu Sensus Connect bilgi-eğlence sistemi mevcut. İster şehirde olsun ister şehir dışında, sürücünün sürekli bağlı olmasını sağlıyor. Sezgisel tablet şeklindeki dokunmatik ekran, otomobilin fonksiyonlarını, navigasyonu, bağlı servisleri sunuyor. Ayrıca araç içi eğlence uygulamalarını da birleştiriyor.

Yeni V60 Cross Country’nin, T5 AWD benzinli ve D4 AWD dizel motor seçenekleri yer alıyor. İlerleyen dönemde ise hafif hibrit ve elektrikli (plug-in) seçenekleri de yer alıyor olacak.

Volvo Fiyat Listesi İçin Tıklayınız >>

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here