Reklamın kapanmasına sn.
Kapat
İnternet tarayıcısı olarak
 kullandığınızı gördük. Arabam.com sitesini daha hızlı ve verimli kullanabilmeniz için tarayıcınızı güncellemenizi veya yeni bir tarayıcıyı ücretsiz olarak yüklemenizi tavsiye ederiz.

Alfa Romeo 156 2.0 Selespeed

 Alfa Romeo 156 2.0 Selespeed

Alfa Romeo 156 2.0 Selespeed

Test ve teknik veriler

 

İlk kez 1997 yılında tanıtılan 156 serisi Alfa Romeo'yuorta segmentte temsil ediyor. Aynı yıl Türkiye'ye ithaledilmeye başlanan Alfa Romeo 156'nın ülkemizde 1.6 litre120HP ve 2.0 litre 155 HP'lik motor seçenekleri bulunuyor.Alfa Romeo 156 Türkiye'de manuel vitesli ve direksiyondanvites değiştirmeye imkan tanıyan Selespeed versiyonlarıile satılıyor.

Karoser ve iç mekan
156 serisinin diğer üyelerinden bagaj kapağındaki 'Selespeed'yazısı ile ayrılan test otomobilimiz, şık hatları ilehala yollara çıktığı ilk günden beri ilgi çekmeye devamediyor. Motor kaputundan, tamponuna kadar ulaşan büyükbir Alfa Romeo logosunun yer aldığı klasikleşmiş önbölüm eski Alfa Romeo modellerini anımsatıyor. Gizliarka kapı kolları sayesinde coupe görünümüne bürünen156'nın kromajlı ön kapı kolları araca nostaljik birhava katıyor. 156'nın bagaj kapağına uzaman stop lambalarıince yapılı ve şık. Otomobilin dış mekanındaki özgünlükiç mekanda da devam ediyor. 156 ailesinin diğer üyeleriyleaynı iç mekana sahip Slesspeed'te yuvarlak göstergelereağırlık verilmiş. Bu göstergeler ile '50'li yıllarınspor otomobillerini anımsatan Selespeed'te hız ve devirgöstergesi direksiyonun hemen arkasına yerleştirilirken,yakıt, hararet göstergeleri ve anolog saat konsoluntam ortasında yer alıyor. Bu üç göstergenin hemen altınayerleştirilen Blaupunkt marka radyo-teybin ses kalitesiyüksek. Radyo-teybin altında klima ve havalandırma kumandalarıyer bulunuyor. Dörtlü flaşör düğmeleriyse havalandırmakumandaları ile küllüğün arasına yerleştirilmiş. Ortakonsolunda alüminyum görünümlü plastiğin kullanılmasıotomobile sportif bir hava katarken, küllük çevresindekiahşap kaplama tamamen tezat yaratıyor. Selespeed'tedış aynalar ile ön ve arka sis farları el freninin yantarafına konumlandırılmış. Ayrıca kokpitin sağ kapıylabirleştiği noktada yolcu hava yastığını devre dışı bırakanbir kilit yer alıyor. Otomobilin iç mekanında kullanılanmalzemelerin kalitesi yüksek düzeyde. 378 litrelik bagajise bulunduğu segment için küçük. Gerçi Selespeed'inseslendiği kitle düşünüldüğünde bagajın boyutlarınınpek anlamı kalmıyor.

Motor ve performans
Testini gerçekleştirdiğimiz 156 Selespeed'te 1970 cchacminde 16 supaplı bir motor yer alıyordu. Silindirbaşına çift buji kullanılan bu motor 6400 d/d'da maksimum155 HP güç, 3500 d/d'da ise 187 Nm tork üretiyor. 2000d/d'yekadar cansız kalan motor, bu devirden sonra etkileyicibir sesle birlikte demirleniyor. Ancak 156 Selespeed'inmotorundan çok şanzımanı dikkat çekici. Direksiyondayer alan butonlar sayesinde Formula 1 otomobillerinebenzer bir şekilde vites değiştirmeyi sağlayan Selespeedteknolojisi, tork konvertörü olmamasından ötürü tiptronicsistemlerden farklı çalışıyor. Motorla şanzıman arasındakibağlantıyı gizli debriyajı sayesinde ayıran sistem,kullanıcının aracı vitese geçirip gaza basmasıyla birliktekavrama işlemini gerçekleştiriyor. Debriyaj işlemi otomobiltarafından gerçekleştirildiğinden sürücünün sadece gazpedalına basması yeterli oluyor. Selespeed şanzımanotomatik vitesli araçlardan farklı bir prensiple çalıştığındandolayı özellikle yokuş çıkarken geri kayma eğiliminedikkat etmekte fayda var. Selespeed sistemi vitesinyanında bulunan 'city' düğmesiyle otomatik konuma alınabiliyor.City konumunda vites geçişlerinin fazlaca hissedilmesi,motor devri düştüğünde şanzımanın vites değiştirme işleminigecikmeyle yapmasıysa sistemin en çok dikkat çeken olumsuzözellikleri... 0'dan 100 km/s hıza 9.1 saniyede ulaşabildiğimizSelespeed'in fabrika verilerine göre maksimum hızı 220km/s. Testimiz boyunca 100 km'de 11 litre kurşunsuzbenzin tüketen otomobil 63 litrelik deposu ile 572 km'likmenzile sahip.

Kullanımve konfor
156 Selespeed sportif görünümü ve güçlü motoruyla gençkullanıcıların ilgisini çekebilecek bir otomobil. Dışmekandaki başarılı görünümü devam ettiren iç mekan ergonomikbir yapıya sahip ve kullanımı sorunlu bölgesi yok. Konfordançok yol tutuş kabiliyetini artırmak için kullanılanorta sertlikteki süspansiyon sistemi darbeleri başarılışekilde emiyor. İyi bir yol tutuş gösteren otomobil,yüksek süratlerde de stabil. Limitleri aşıldığında hafifçeönden kayan otomobili kontrol etmek kolay. Selespeedvites sistemi 'city' konumu hariç genelde başarılı çalışıyor.Selespeed'in vites kolunun konumu iyi seçilmiş. Vitesbüyütmek için ileri (+), vites düşürmek için geri (-)çekilen kol, sağa doğru ittirildiğinde boş (N) vitesegeçiyor. Şanzıman bu konumdayken geri çekildiğinde geri(R) vitese geçiyor. Geri vites geçişle birlikte devirgöstergesindeki dijital ekranda R harfi çıkıyor ve sürücüsürekli olarak sesle uyarılıyor. ABS ve EBD desteklifren sistemi sayesinde 100 km/s hızla giderken yaptığımızani frenle birlikte test aracımızı 42 metrede güvenlişekilde durdurduk. Bu mesafe günümüz otomobilleri içinbiraz uzun. AlfaRomeo 156 Selespeed'in anahtar teslim fiyatı 40.400.000.000TL.

Tulu DARICAN 26/12/2001

 
"Wallpaper"
Boyut:88KB
Boyut:100KB
Boyut:71KB

Boyut:73KB

Boyut:62KB

Yüklemek için yukarıdaki resmin üzerine geliptıklayın. Büyük resim açıldığında, resminüzerindeyken mouse'unuzun sağ tuşuna tıklayın.Açılan menüden "Set as wallpaper" (Duvar kağıdıolarak kaydet) seçeneğini seçin. Hepsi bukadar...


 

 

 


Test ve Teknik Verileri
 

STANDARTDONANIM

ABS,çift hava yastığı, otomatik klima, EBD, del döşeme,elektrikli camlar, merkezi kilit, derinlik ve yükseklikayarlı hidrolik direksiyon, elektrikli ve ısıtmalı dışaynalar, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, far yükseklikayarı, sis farları, far yıkama sistemi, alüminyum alaşımjantlar FPS (Yangın Önleme Sistemi, içerden kumandalıbagaj ve depo kapağı, radyo-teyp, üçüncü fren lambasıve immobilizer.

FABRİKAVERİLERİ TESTVERİLERİ
Motor: Önde enlemesine yerleştirilmiş, 4 şilindirli çok noktaenjeksiyonlu, üstten çift egzantrikli, silindir başınaiki bujili, 16 supaplı motor Hızlanma
MotorHacmi: 1970 cc 0-50km/s : 3.3 sn
Çap/Strok: 83x91mm 0-100km/s : 9.1sn
MotorGücü: 6400 d/d'de 155 HP 0-130km/s :

15.2sn

Hız
Max.Tork: 3500d/d'de 187 Nm Max.hız : 220km/s
Frenler: Öndehava kanallı disk, arkada disk
Bagaj: 378 lt İçgürültü
Boyutlar: 4430/1745 /1415 mm Rölanti 43dB(A)
Ağırlık: 1250 kg 100 km/s : 64 dB(A)
Lastikler: 205/55WR 16 100- 0 km/s ve süresi: 42m/3.1 sn
    Test tüketimi: 11lt/100 km
    Depokapasitesi: 63lt
    Menzil: 572km


 


 

YORUMLAR