Reklamın kapanmasına sn.
Kapat
İnternet tarayıcısı olarak
 kullandığınızı gördük. Arabam.com sitesini daha hızlı ve verimli kullanabilmeniz için tarayıcınızı güncellemenizi veya yeni bir tarayıcıyı ücretsiz olarak yüklemenizi tavsiye ederiz.

Yeni hurda planında neler var?

 Yeni hurda planında neler var?

Otomotiv sektörüne dönük hurda indirimi yeniden gündeme geliyor.Ekonomi Koordinasyon Kurulu vergi indirimlerinin devam edip etmeyeceğine bu ay sonuna kadar karar verecek.

Maliye Bakanlığı, 2 dönemdir uygulanan vergi indirimlerinin sona erdirilmesi görüşünü taşıyor.Maliyeciler, şu değerlendirmelerde bulunuyor: “Bakanlığın indirimlerle ilgili sonuç ve değerlendirmeleri EKK’da bütün boyutlarıyla ele alınacak. Buna göre de indirimlerle ilgili bir karara varılacak. İlk üç aylık uygulamanın ardından otomotiv ve beyaz eşyada vergi indirimlerinin kapsamı daraltılmıştı. Otomotiv sektöründe ülkemizde satılan 2000 cc ve üstü araçların hepsi ithal. 1600 cc otomobillerde de ithal oranı oldukça yüksek. O yüzden ikinci uygulama döneminde bir daraltmaya giderek süreyi uzattık. Beyaz eşyada da ÖTV tutarı yüksek bir tutar değil. Bakanlık olarak ÖTV ve KDV indirimlerinin artık devam etmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Tabi ki son kararı EKK verecek.”

Hurda indirimi gündemde

Maliye Bakanlığı yetkilileri, otomotiv sektörünün yeni dönemde hurda indirimiyle teşvik edilebileceğini belirtiyor. Yetkililer, otomotiv sektöründe yeni değerlendirmenin hurda indirimiyle birlikte yapılacağını ifade ediyor. Vergi indirimlerinin uygulamaya konulduğu dönemde hurda indiriminin de tartışıldığını ve o dönem yabancı ülke uygulamalarının da tarandığını kaydeden bir Bakanlık yetkilisi, “Örneğin Almanya’da 1 yıl ve üstü otomobillerde hurda indirimi uygulanıyor. Değişik ülkelerde hurda indirimi kapsamına 5 yıllık, 10 yıllık, 15 yıllık otomobiller giriyor” dedi.

Suistimal olmuştu

Türkiye’de de 2003 yılında geçici süreyle hurda indirimi çıkarıldığını ve 20 yaşın üstündeki araçları hurdaya çıkararak, yeni araç alanlara ÖTV indirimi uygulandığını hatırlatan Maliye yetkilisi, uygulamada galericilerin bütün hurda arabaları topladığını ve çeşitli suistimal olaylarının meydana geldiğini vurguladı. Maliye yetkilisi, geçmişteki deneyimler ve yabancı ülke uygulamalarını da dikkate alarak alternatifli bir hurda indirimi çalışması yapıldığını bildirdi.

En az bir yıl satmak yasak

Bir Maliye Bakanlığı yetkilisi, otomotivde hurda indirimine dönük alternatifli çalışmaları şöyle anlattı: “Hurda indirimi için öncelikle bir kanuni düzenlemeye ihtiyaç var. Bizim daha önceki alternatifli çalışmamız duruyor. Bu çalışmada, geçici hurda indiriminin yanı sıra kalıcı bir hurda indirimi de öngördük. Bu çerçevede hurda indiriminin araç sahiplerine yapılması, indirimden yararlanmak için en az bir yıl süreyle o araca sahip olunması gibi koşullar üzerinde duruldu. Yeni modelde (10 yıllık araçlara şu tutarda, 15 yıllık araca şu tutarda, 20 yıllık araçlara bu tutarda vergi indirimi uygulanabilir) denilebilir. Kalıcı uygulamada maktu tutar yerine ÖTV’nin belli bir oranı şeklinde nispi indirim de söz konusu olabilir.”
 

YORUMLAR

nurdoğan akbay 18.11.2011 14:12:52
hurda araçlar
öncelikle benim hurda aracım yok. bu yönde bir menfaat söz konusu değil,sadece ülkesini ve insan sağlığını düşünen duyarlı bir kişiyim,,,memleketimizde hurda araç sahiplerinin bir beklentisi olduğunu biliyorum, trafikteki ekonomik ömrünü tamamlamış araçların büyük tehlike oluşturduğunu ve enerji tüktimi ile de ülke ekonomisine zarar verdiğini düşünürsek , bu yönde avrupadaki gibi kalıcı bir çözüm oluşturulmasını ümit eder halkımıza verdiğimiz değeri gösterir diyorum. saygılar
4 0
Mark Minasyan 12.10.2009 14:39:21
Başarılı örnekleri var
Komşumuz Yunanistan'da hurda indirimi başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Onların tecrübelerinden kolaylıkla faydalanabiliriz. Hurda araçlar konusundaki görüşlere katılıyorum. Zaten vergi sistemini de anlayabilmiş değilim. Aslında belli bir yaştan eski araçların vergisi çok daha ucuz olmamalı, bu şekilde 2.el araç alım-satımı cazip hale getiriliyor. Üstelik eski araçlar eski teknoloji motorları sebebiyle çevreye daha fazla zarar veriyor. Hızla çıkartılabilecek ve çok faydası olacak bir yasa olacağını düşünüyorum
5 3
NURDOĞAN AKBAY 8.10.2009 11:35:19
hurda indirimi
ötv indiriminden önce hurda indirimi yapılmalıydı ben ce çünki eski bir araç patlamaya hazır silah gibidir insanımızın güvenliğini istiyorsak en azından 10 yaş üstü araçların trafikten kaldırılmasına teşvik verilmelidir .imkanı olanlar ın teşviğe değil imkanı olmayanların miladı dolmuş araçların teşviğe ihtiyacı var biz insan hayatına önem veren bir ülke isek saygılar
2 5