Reklamın kapanmasına sn.
Kapat
İnternet tarayıcısı olarak
 kullandığınızı gördük. Arabam.com sitesini daha hızlı ve verimli kullanabilmeniz için tarayıcınızı güncellemenizi veya yeni bir tarayıcıyı ücretsiz olarak yüklemenizi tavsiye ederiz.

Bu yılın en iyi kış lastikleri!

 Bu yılın en iyi kış lastikleri!

Hava sıcaklıkları iyice düştü, zincir ile uğraşmak istemiyorsak otomobillerimizi kış lastikleriyle donatmamız gerekiyor. Siz de kış lastikleri testimize bir göz atın, sizin için en iyisini çok daha kolay seçin.

Her yıl kış lastikleriyle ilgili aynı sorular dolaşmaya başlar- Gerçekten ihtiyacım var mı? Kış lastiklerini ne zaman takmalıyım? İşte cevaplar...

Kış lastikleri ne zaman kullanılmalı?

Ana kural: Ekim ayından martın son çeyreğine kadar. Ancak ilk kar yağdığında araçta kış lastiği mutlaka olmalı.

Kış lastiğini nasıl tanıyabilirim?

Trafik polisleri için lastiğin üzerindeki M+S işareti yeterli. Ancak kış şartlarına mutlak uyum için lastiğin yanağında kar tanesi işareti olmalı.

Dört mevsim lastiği kullanıyorum. Bu yasal sorumluluklarım açısından yeterli mi?

M+S sembolüne sahip lastikler yasal olarak kış lastiği olarak kabul ediliyor.

Karda sürüşün ipuçları

* Karda sürüş: Öndeki araç ile aradaki mesafeyi artırın. Yokuş çıkarken patinajı önlemek için, kuru havalarda kullandığınıza oranla daha yüksek vitesi tercih edin. Ani hareketlerden, ani fren darbelerinden ve çok yüksek hızdan kaçının.

* Fren: Gerektiğinde alternatif olarak motor frenini ve fren pedalını kullanarak fren yapılması gerekiyor. Kademeli olarak yapılan fren, tekerleklerin kilitlenmesini engellerken aracın kayma riski ve kontrol kaybını önlüyor.

* Kalkış: Karlı zeminde kalkış sırasında patinaj riskini azaltmak için, kademeli olarak hızlanılması gerekiyor. Eğer patinaj olursa, tekerleklere uygulanan kuvveti azaltın ve aracı yönlendirebilmek için üst vitese geçin.

* Viraj: Viraja girmeden önce düz çizgi halinde yavaşlamaya özen göstererek hızınızı sınırlayın. Virajı alırken, lastiğin yoldan ayrılmasını ve komutlarınıza cevap vermesini sağlamak için direksiyon hareketinizi yumuşak ve sabit tutun.

Bu yılın en iyi kış lastikleri hangileri?

Goodyear, Continental, Dunlop ve Semperit...

Daha fazlası için tıklayın
 

YORUMLAR

d 26.1.2010 09:07:26
sport
kış lastiğinde 5. sezonum. bir çok yere yazdım mucizevi bir ürün. hiç bir durumda zincire gerek yok. ılgazdan erciyese, kartalkayadan kartepeye kadar tırmanmadığım dağ kalmadı. jantların yarısına gelen derinlikteki karlardan 20cm kalınlığındaki buzlardan dahi tereyağından kıl çeker gibi çıktım. sezonsa istanbul için 15.11-15.03 arasıdır. kesinlikle 4 tane takılı olmalıdır. 135 bin km yi 8 lastikle tamamlamama olanak verdiği için son derece ekonomik ve mantıklıdır. 4 mevsim lastiği karda buzda işe yaramaz mutlaka kış lastiği olmalıdır. continentalden uzak durun. Türkiye şartlarına uygun değildir en ufak çukur ve tümsekte yarılır, yırtılır. tutunmanın iyi gösterildiğine aldanmayın bizim yollarımızda hemen balonlanıp çöpe atacağınız lastiğe para kaptırmayın. Pirelli ve goodyearı tek geçerim semperit dunlop faso fiso.
29 2