Sonradan açılır tavan yaptırmanın sakıncası var mı?

 Sonradan açılır tavan yaptırmanın sakıncası var mı?

1999 model Opel Astra GL otomobil sahibiyim var. Aracıma Opel Astra 2000 Edition'da standart olarak bulunan elektrikli açılır tavanı taktırmak istiyorum.

Sonradan taktırılan açılır tavanın otomobilimin boyasına herhangi bir zararı olup olmayacağım merak ediyorum. Ayrıca zamanla su sızdırmaya başlayabileceğinden şüphe duyuyorum. Size göre bu işlem bana yaklaşık ne kadara malolur? Beni bu konu hakkında aydınlatırsanız ve açılır tavan taktırma işlemlerini yaptırabileceğim (resmi servislerinde yapılmıyorsa) bir servis adresi ve telefonu verebilirseniz memnun olurum. 1999 model olan Opel Astra aracınıza açılır tavan taktırmak, muhakkak ki bilhassa yaz aylarında bir ayrıcalık. Bu işlemi orijinale yakın uygulayan firmalar var. Bu konuyla ilgili olarak Webasto ve Ziebart gibi firmalarla görüşebilirsiniz. Onlar sizi hem konu hakkında bilgilendirecek hem de maliyeti hakkında açıklama yapacaklardır. Bu firmaların yapacağı işlemler sonrasında aracın boyasına zarar gelmesi söz konusu değil. Ancak bu işlemler sonrasında yaşanma ihtimali olan bazı sorunlara hazır olmalısınız. Öncelikle açılır tavana fabrika üretiminde sahip olan araçların tavan iç yapısında özel ek takviyeler vardır. Zira araçların tavan bölgeleri karoserin bel kemiği sayılır. Bu tavan takviyeleri, aracın viraj zorlamalarındaki esneme direncini artırır, tavanda büyük bir parçanın yerinde cam olmasından dolayı yaşanabilecek olumsuzlukları giderir. Ancak tavanın bilinçsizce kesilmesiyse aracın esneme direncini zayıflatacağından aracın yol tutuş sorunları yaşaması durumu ortaya çıkar.

YORUMLAR

ferhat 15.10.2011 15:57:31
sunroof - açılır tavan
bu konuda genel tavsiye/bilgi paylaşayım. sunroof yada açılır tavan hiç tavsiye etmem. çünkü kullanışlı değildir. 2 farklı araçta toplam 5 yıl tecrübem oldu. sunroofu yılda 1-2 kez açma durumu olur. hadi çok meraklı olun 4-5 kez 10-15 dk kullanılır. 60-70 km üstü hızlarda ses yapar. güneşli günlerde rahatsız eder. yağışta keza zinhar kullanılmaz. tozlu-isli-dumanlı yollarda zararlı. su sızdırma riski. arıza riski.. bütün bunlara birde masrafını yani arabaya getirdiği maliyeti ekleyin.. neticede ister orjinal, ister sonradan olsun, hiç tercih edilmeyecek bir donanım. bu konuya ilgi ve özel zevki olanlar üstü tamamen açılır tavan-otomobil CAPRİO düşünmeliler..
60
halil 19.9.2011 17:03:10
olsa nolur olmasa nolur
açılır tavan olsa nolur olmasa nolur. çok sıcak oluyosa yan camı aç
64
speedking 14.6.2007 17:02:51
ASLA!!!
kesinlikle sonradan açılır tavan yaptırma. Hem arabaya su kaçırıyo hem de Allah korusun takla attın mı orjinalinde olmadığı için çok kötü sonuçlar ortaya çıkar. Çünkü arabalar da ona göre aracın iç yapısında özel ek takviyeler var. Açılır tavanı olanlarda bu ek takviler daha fazla snnki gibi açılır tavan olmayanlarda ise bu destek daha az olduğu için kazalarda yaralanma ve ölme riskin artar. Gene de seçim snn canını sewiosan yapma. KAZANIN NE ZAMAN GELECEĞİ BELLİ OLMAZ!!!
32