Reklamın kapanmasına sn.
Kapat
İnternet tarayıcısı olarak
 kullandığınızı gördük. Arabam.com sitesini daha hızlı ve verimli kullanabilmeniz için tarayıcınızı güncellemenizi veya yeni bir tarayıcıyı ücretsiz olarak yüklemenizi tavsiye ederiz.

LPG İLE HANGİ YAĞI KULLANMALIYIM?

 LPG İLE HANGİ YAĞI KULLANMALIYIM?

2001 model 35 bin km’de Renault Laguna 1.6 araç sahibiyim, 2 yıl önce aracıma ekogaz marka sıralı sistem. LPG kiti uygulattım.Şu ana kadar bu sistem sorunsuz çalıştı.

Acaba benim gibi sonradan değil de fabrika çıkışı LPG ile donatılan araçlarda kullanılan motor yağı daha farklı mı? Aracımın ilk çalıştırmada benzinden LPG’ ye geçiş ısısı 25 dereceye ayarlı. Acaba bu sıcaklığı 10 dereceye çeksem aracıma herhangi bir zararı olur mu? Farklı istasyonlarda, değişen LPG fiyatının nedeni nedir? Aracıma takılan kitte filtre yok. Ancak bazı diğer markalarda filtre kiti yer alıyor. Bu bir sorun olur mu? Aracımın enjektörlerini ultrasonla temizletme şansım var mı? Murat SAVAŞ Otomobil fabrikalarında LPG ile çalışacak araçlara yapılan işlemler orijinal motora uygulama şeklindedir. Kurşunlu veya kurşunsuz benzin için ciddi farklılıklar yoktur. Sadece kullanılan motor yağının LPG kullanım özelliklerine daha uygun olmasına dikkat edilir. Kış günleri veya yaz aylarında aracın motorunun ilk çalışması benzinle olmalı ve benzin öncelikli olarak, LPG' nin zayıf yağlama yaptığı bölgelerde yağlama görevini görmeli. Ancak ilk çalıştırma sonrasında, rölanti devirlerinde motorun ısınmasını beklemeden yola çıkılması, aracın tüm aksamlarının beraber ısınmasını da sağladığından hem motor daha çabuk ısınır, hem de tüketim de daha düşük seviyelerde olur. Bence ayarları bozmayın. Serbest piyasa rekabet ortamı şartlarında yakıt istasyonlarında farklı fiyat uygulamaları olabilir, bu da zaten bu serbest piyasa ekonomisinin gereklerindendir. Aracınızdaki mevcut LPG kitinin filtreli olmasında fayda vardır. Bu filtrenin periyodik olarak ortalama 10 bin km' de bir temizlenmesinde fayda vardır. Filtrenin tıkanması halinde ise zaten aracın performansında ciddi kayıplar oluşacaktır. Ayrıca filtre olmadığı durumlarda, gaz yollarındaki olası tıkanmalarda, LPG enjektörlerinin yapıları gereği ultrason ile temizlenme imkanları yoktur.(Onno USTA)

YORUMLAR

mehmet özata 11.9.2009 14:56:45
motor yagı
merhabalar benim 96 model tipo sx var buna şuan nasıl bir motor yagı koymam gerekiyor ve kaç litre koyulaçak bununla il gili bilgi verirseniz sevinirim
11 0
Caner GÜR 5.3.2009 15:48:22
Özel Yağ var
Yeni nesil motorlarda LPG kullanımının yaygınlaşması ile birlikte 10-40 yarı sentetik LPG'li araçlar için özel yağlar piyasaya çıkmıştır. Ben iki yıldır kullanıyorum ve çok memnunum, yağın diğer yağlara göre renginde bozulma daha geç oluyor, buda daha iyi koruma yaptığının göstergesidir bence.
7 5
ege 28.1.2009 15:11:26
sıralı sistem
motor yağı konusunda bence değiştirmene gerek yok benim aracım meganeII tartarini sıralısistem kit var benim arabanın orjinal olarak kullandığım yağ 10-40 sentetik yağ ancak piyasada lpgli araçlar için özel diyerek satılan yağlarsa 20-50 yani orjinal yağ daha ince, lpgye özel yağdaha koyu bu bence yağ pompasını zorlar ve tam yağlama olmassa motorda ciddi arızalar yaratabilir.ben riske girmedim sanada tavsi0ye etmem. lpg fiyatlarına gelince ucuz lpg satılan yerler sanayide kullanılan lpgyi otogaz olarak satıyorlar ve ötv vergisini bir anlamda kaçırıyor ve haksız rekabet yaratıyorlar üstelik lpg nin kaliteside düşük ben birkaçkez aldım ve enjektörleri mahfetti tavsiye etmem ısı ayarına gelince 25-30 C en uygun ısılar daha düşük ısılarda arabada anlamsız silkelemeler ve gaz yememe gibi sorunlar oluşturabiliyor hiç oynatma .lpg enjektörlerine ultrasonla temizlik yapılamıyor
3 1