Küçük A6 Dersek Kızar mı Acaba?

Audi ‘nin orta üst segmentteki temsilcisi A4, ilk kez 1994 yılında tüketicinin beğenisine sunulmuştu. Geçen yıllarla birlikte güncelliğini yitiren otomobil, tamamen yenilendi. Türkiye’ye1.6 litre 102 HP, 2.0 litre 130 HP, 1.8 litre 150 HP,3.0 litre 220 HP’lik benzinli motorlar ve 1.9 litre130 HP dizel motorlar ile ithale edilen Audi A4’ün yurtdışında bir de 2.5 litre 179 HP’lik bir dizel motor seçeneği mevcut. Audi A4 ‘ün 1.8 litre ve 2.0 litrelik versiyonlarında manuel, otomatik ve multitronic vites seçenekleri, 1.8 ve 3.0 litrelik versiyonlarda ise dört tekerlekten çekiş sistemi tercih edilebiliyor.

audi a4 2001

Audi A4 ‘ün Karoseri ve İç Mekanı

A4, dış hatlarıyla ağabeyi A6’ya olan benzerliğiyle dikkat çekiyor. Özellikle arka stoplar ve ön far grubunda bu benzerlik doruğa ulaşıyor. Yeni A4, eski versiyona oranla daha büyük boyutlarıyla da segmentindeki rakipleri zorluyor. Ancak büyüyen dış boyutların etkisi otomobilin iç mekanında gerektiği kadar hissedilmiyor. A4 hala arka bölümünde bir kompakt model kadar kullanım alanı sunuyor. Bu sıkışıklığın en önemli sebebiyse rakiplerinden daha kısa olan aks mesafesi. Audi A4 alımlı çizgileri ile gerçekten şık bir otomobil. Ön tasarımında yer alan desensiz farlar ve büyük Audi arması bu şıklığı vurgular nitelikte. Yan bölümlerde yer alan koruma çıtalarıys agöze hoş gelen havayı sürdürüyor. Opsiyonel olarak alınabilen metalik cam çıtalarının ise otomobile ayrı bir hava katıyor. Yeni A4’ün ağabeyi A6’yı andıran arka stop lambalarını ayıran tek fark A6’dakilere oranla daha köşeli oluşu. Otomobilin iç mekanına geçtiğimizdeyse, kaliteli malzemeden ve özenle yaratılmış bir kokpit dikkat çekiyor. Malzeme kalitesinin üst düzeyde olduğu iç mekanda elit bir hava hakim. Orta konsolun en üst bölümünde havalandırma ızgaraları var. Bunların hemen altındaysa sırasıyla radyo-teyp ve otomatik klima kumandaları yer alıyor. Yeni A4’ün sade ve okunaklı gösterge tablosunun ortasındaki büyük ekrandan yol bilgisayarının verilerine ulaşılabiliyor. Bu bilgileri silecek kolunun üzerinde yer alan bir düğmeyle değiştirebilmek mümkün. Ayrıca gösterge tablosunun altında yer alan ‘check’ düğmesine basılarak, yola çıkmadan önce otomobilin tüm verilerini kontrol altına alabilirsiniz. Otomobilin far kumandaları birçok Alman otomobilindeki gibi direksiyonun soluna yerleştirilmiş. Otomatik olarak yapılan koltuk ayarları sayesinde yeni A4’te ideal sürüş pozisyonunu bulabilmek oldukça kolay. 445 litrelik bagaj ise segmentindeki rakiplerinin ortalamasında. Ayrıca arka koltukları yatırarak bu hacmi 720 litreye kadar genişletebilmek mümkün.

audi a4 arka tasarım 2001

Audi A4 Motor ve Performans

Daha önce Volkswagen ailesinde yer alan modellerde de görev yapan 2.0 litrelik motor, yeni A4 için modifiye edilmiş. 1984 cc hacminde 20 supaplı motor, 5700 d/d’de130 HP güç, 3300 d/d’da ise 195 Nm tork üretiyor. Tamamen alüminyum kullanılarak imal edilen motor, sınıfının en hafif motoru olma özelliğini taşıyor. 2500 d/d’ya kadar cansız olan motor bu devirden itibaren gücünü gösteriyor. Ancak 2.0 litrelik bir motor için düşük kalan 130 HP güç, otomobilin hantal kalmasını engelliyemiyor. Yaptığımız performans testlerinde Audi A4 ile 0’dan100 km/s hıza 11 saniyede ulaşabildik. 60-100 km/s ara hızlanmasını 6.3 saniyede tamamlayabildik. Yeni A4’tekullanılan kademesiz otomatik şanzıman sayesinde vites geçişlerini hissedebilmek imkansız gibi. Direksiyonun üzerindeki yer alan (+) ve (-) tuşlarıyla vites değiştirmenin de mümkün olduğu vites sistemi daha çok uzun yol için düşünülmüş. Testimiz boyunca 100 km’de 11.3 litre kurşunsuz benzin tüketen Audi A4’ün sunduğu performansa göre tüketimi biraz yüksek. Yeni A4, 70 litrelik deposuyla 619 km’lik bir menzil sunuyor.

a4 2001 iç tasarım

Audi A4 Kullanım ve Konfor

Kaliteli iç mekanı ve sunduğu konfor özellikleriyle artı puanlar toplayan yeni A4, canlı olmayan motoru ile hayal kırıklığı yaratıyor. Süspansiyon sistemiyse yoldan gelen darbeleri emmekte başarılı. ESP sisteminin katkısıyla mükemmel bir yol tutuş performansı gösteren otomobil, virajlarda aşırı zorlandığında hafif hafif arkasını bırakıyor. Fakat hızla devreye giren ESP sistemi, duruma müdahale ederek otomobili tekrar çizgisine döndürüyor. Sertliği ve kalınlığı ideal direksiyon sistemiyle ani manevralarda gecikme yaşanmıyor. İç mekanında ergonomik açıdan kusurlu herhangi bir düğme bulunmuyor. Çift taraflı ayarlanabilen otomatik klima çok iyi çalışıyor. Yeni A4’ün ön tarafında rahat bir yolculuk yapılabilirken, arka tarafında bir miktar sıkışıklık yaşanıyor. Otomobilin ABS destekli fren sistemi testimiz süresince güven verdi.100 km/s hızla gidilirken yaptığımız ani frenlemeyle yeni A4’ü 39.5 metrede güvenli olarak durdurabildik.

2001 profil

STANDART DONANIM

ABS, EBD, BAS (fren destek sistemi), ASR (çekiş kontrol sistemi), elektronik diferansiyel kilidi, sürücü, yolcu, ön, yan ve perde hava yastıkları, elektronik klima, üç noktalı emniyet kemerleri, uzaktan kumandalı merkezi kilit, alarm, immobilizer, ilk yardım çantası, arka kol dayanağı, yükseklik ve derinlik ayarlı hidrolik direksiyon, deri kaplı direksiyon simidi, vites topuzu ve el freni, elektrik kumandalı ve ısıtmalı yan aynalar, elektrik kumandalı camlar, xenon farlar, ısıtmalı silecek suyu, ve lür paspaslar, sis farları,
yükseklik ayarlı ön koltuklar, 15 inçlik alaşım jantlar.

Yazar: Tulu DARICAN

İkinci el satılık Audi A4 ilanları

2021 Audi A6 Daha Fazla Standart Güç ve Daha Sportif Bir Görünüm!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here