Farklı Araçlar, Farklı İhtiyaçlar

Günümüzde, arabaların güvenliğinin test edilip puanlandığını sürekli görüyoruz. Tipik olarak, çarpışma testleri, ortalama bir erkeğin boyutuna ve fizyolojisine göre geliştirilen mankenlerle tamamlanır. Fakat vücudun bir kazada tepki verme şekli erkekler, kadınlar ve çocuklar için farklıdır. Kadınlar için ortaya çıkan zorluk, kadın bedenlerinin farklı olması ve özel koruma ihtiyaçları olmasıdır. Kısa ve uzun kişilere göre de farklılıklar oluşur. Kişi ne kadar kısa olursa, otomobilde o kadar alçaktadır ve oturduğu direksiyon simidine daha yakıdır. Bu da oturma konumunu ve hava yastığı yerleşimini güvenlik tasarımının kritik bir unsuru haline getirir. Volvo araç güvenliği önlemlerinde farklı anatomileri göz önünde bulunduruyor.

volvo araç güvenliği tesleri

Volvo Araç Güvenliği Yaklaşımı

Volvo’nun yaklaşımı, kadın anatomisini temsil eden çarpışma testi mankenleri geliştirmek oldu. Şirket, mevcut tek küçük boyutlu kadın mankenle başlayarak 1995 yılından beri testlerini yürütüyor. Bu mankenin kemik yapısı daha belirgin. Şirket, geçtiğimiz 40 yılda, çeşitli kaza durumlarında farklı vücut şekillerinin nasıl tepki verdiği hakkında veri topladı.

Volvo Cars Güvenlik Merkezi’ndeki profesör ve kıdemli teknik uzman Lotta Jakobsson, ‘kadınların araba kazalarından kaynaklanan yaralanmaların boyutunun öncelikle kullandıkları araca bağlı olduğunu’ söylüyor.

“Arabanızı iyi tasarlarsanız, kadınlar daha yüksek bir risk altında olmayacak” dedi. “Çoğu vücut bölgesini kontrol ediyoruz ve cinsiyet eşitliği olduğunu görüyoruz.”

Volvo’nun Ulusal Medya İlişkileri Müdürü Russell Datz, “Otomobil üreticisinin müşteri tabanının büyük bir bölümünü kadınlar oluşturuyor.” dedi. Otomobillerinin içini hoş ve işlevsel bir yer haline getiren özellikler üzerinde çok düşünülmüş.

volvo araç testleri

Boyun Koruması İçin WHIPS Sistemi

Araştırmalar, kadınların erkeklerden daha yüksek kamçı yaralanması riski altında olduğunu ortaya koydu. Bu yüzden Volvo, yeniden tasarlanmış baş desteği ve oturağıyla baş ve omurga için ekstra koruma sağlayan WHIPS adlı omurga koruma sistemini yarattı. Volvo, sistem 2000’den beri tüm ön koltuklarında yer aldığından, artık erkekler ve kadınlar arasında boyun zedelenmesi riskinde fark görmediklerini söylüyor.

WHIPS

1950’lerden beri Volvo, 72.000 yolcuyla gerçek hayattaki kazalarda 43.000’den fazla otomobili inceledi. Sonuç olarak, 100’den fazla araştırma makalesi topladı ve bu verileri Project E.V.A. aracılığıyla paylaştı. Bu veriler, arabalarının tasarımını iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanıldı. Volvo, koltuklarının farklı boyutlardaki insanlara daha çok uyduğunu iddia ediyor Şirketin umudu, cinsiyet ve boyuttan bağımsız olarak çarpışma testi mankenlerinin temsil ettiği “ortalama kişi” nin ötesinde herkesin daha güvenli arabalarda yolculuk yapması.

İkinci El Volvo İlanları

Volvo Fiyat Teklifi Al

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here