Uzun ömürlü lastiklerinizin olması, hem ekonomik anlamda hem de güvenlik dinamikleri açısından size avantaj sağlayacak detaylardan birisidir.

Uzmanlar lastikleri uzun ömürlü kullanmak için kullanıcılara tavsiyeler veriyor

Michelin yetkilileri  lastiklerin ömrünü etkileyen faktörleri sürücülerle paylaştı.  Lastik üreticilerinden Michelin’e göre  lastik ömrünü etkileyen faktörleri üç gruba ayırıyor. Binlerce kilometre yol yapmak için geliştirilen lastikler; fiziksel, çevresel ve insan faktörü olmak üzere üç ana kategorideki etkileyiciden zarar görüyor.

1Yırtık Ve Şişliklere Dikkat!

Yaşlanma, aşınma, hasar, yol şartlarından zarar gören lastiklerin kilometre ömrü önemli ölçüde azalır. Lastik yüzeyinde, yanaklarında meydana gelen kesik, yırtık ve şişlikler nedeniyle ömrünü tamamlayan lastik, yol ve yolcu güvenliğini tehdit eder.

Bu yüzden bakımları düzgün şekilde yapılmayan lastikler, daha fazla hasar ve aşınmaya maruz kalarak araç ve yolcu güvenliğini azaltır.

2İnsan Faktörü Lastik Ömrünü Uzatır

Lastik ömrünü tehdit eden bir diğer aktör ise insan faktörü olarak ön plana çıkıyor. Lastiğin rutin kontrollerinin yapılmaması, doğru lastik hava basıncında tutulmaması, patlak şekilde kullanılmış bir lastiğin yeniden şişirilmesi lastik ömrünü doğrudan etkiliyor.

Ayrıca farklı tiplerde lastiklerin eşzamanlı olarak kullanılması, ani hızlanma ve frenlemeye bağlı kullanış biçimleri, jant ve lastiğin ebatlarının eşleşmemesi, mevsime göre lastik kullanılmaması, balans ayarının yapılmaması nedeniyle de zarar gören lastikler direksiyon hakimiyetinin kaybedilerek yol ve yolcu güvenliğini olumsuz yönde etkiliyor.

Hava koşulları; aşırı sıcaklık, yağmur, kar, buz, yağ ve gres yağı gibi çevresel faktörlerden de olumsuz etkilenen lastiklerin kilometre ömrü önemli ölçüde azalıyor.

3Uzun Ömürlü Lastikler İçin Ne Yapmalı?

Lastikleriniz her ne kadar uzun ömürlü olursa olsunlar, bir kullanım ömrü olduğunu unutmayınız.

Yani her lastiğin ortalama olarak üretildiği malzeme neticesinde 5 yıllık bir ömrü vardır.

Hiç kullanılmamış bir lastik olsa bile 5 yılın sonunda kauçuk malzemenin ömrünü tamamlaması, hava ve iklim koşullarına bağlı olarak son bulur.

Bu sebeple 5 yıldan sonra lastikleriniz sertleşir ve yeterli performansı gösteremez.

Yeni bir lastik alacağınız zaman da bu konu üzerinde özenle durmalısınız.

Satın aldığınız lastiğin mutlaka, üretim tarihini kontrol etmeli ve en fazla 3-4 aylık lastikleri tercih etmelisiniz.

İkinci El İlanları

Tekerinize taş değmesin.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here