Araç Lastik Ömrü Ne Kadardır? Nasıl Uzar veya Kısalır?

0
13610

Otomobilleriniz lastiği, yer ile temas eden tek nokta olduğu için hayati bir önem taşıyor. Avuç içi kadar temas alanı ile tek lastikte yaklaşık 400 kg yük taşınıyor.  Genelde otomobil kullanıcılarının yalnızca vize aşamasında dikkat ettiği bir husus olan araç lastik ömrü ve durumu aslında çok daha önemli bir konu. Üretici firmaya göre değişen lastik ömrü, kullanıcı alışkanlıklarına da bağlı. Sizler için araç lastik ömrü ne kadardır, araç lastik ömrü nasıl uzatılır, hangi durumlarda araç lastik ömrü kısalır gibi konularda kısa bilgiler derledik.

Araç Lastik Ömrü Ne Kadardır?

araç lastik ömrü

Üretici firmaya ve kullanıcı alışkanlıklarına göre değişen bu süreler kilometre ve yıl bazında olmak üzere iki başlıkta incelenir. Tek başına kilometre veya tek başına yıl bazlı düşünmek sağlıklı olmayacaktır. Ortalama araç lastik ömrü 100.000 km veya 5 yıldır. Bunun üzerindeki kullanımlar risklidir. Otomobile vize yapılırken yalnızca diş kalınlığına bakılır, ancak eski tarihli lastikler mevsimsel nedenlerde oda sıcaklığında tutulmadığı sürece zamanla sertleşecek ve özelliğini yitirecektir. İçindeki kauçuk maddesinin zamanla özelliğini yitirmesi, aracınızın fren mesafesini uzatarak yağışlı havalarda risklere neden olacak bir tehlike yaratır.

Kilometre sınırını aşan lastikler kullanıma bağlı olarak aşınır, bu da dişlerinin incelmesi anlamına gelir. Lastik inceldikçe yere tutunma oranı azalır, bu da kış mevsiminde büyük problemlere neden olabilir. Yazın da aşırı ısınan asfalt üzerinde de aşınmış bir lastik ile dolaşmak istemezsiniz.

5 yıl sınırını dolduran lastiklerde de çatlamalar meydana gelecektir. Bu çatlamalar lastik kullanıldıkça çoğalacak ve tehlike yaratacaktır. O nedenle lastik seçerken otomobili kullanım sıklığınıza göre lastik seçmelisiniz.

Otomobil Lastik Ömrü Nasıl Uzar veya Kısalır?

araç lastik ömrü
Lastik diş derinliği iyi olmasına rağmen zamanla oluşan çatlamalar risk oluşturur

Otomobil lastikleri de pek çok madde gibi sıcaklığa duyarlıdır. Hatta bu nedenle mevsimsel koşullara uyum sağlaması için özel lastikler üretilir. Ülkemizde binek araçların büyük bölümü yılın her döneminde yaz lastiği kullanıyor. Bu lastiğin ömrü açısından sağlıklı olmadığı gibi, kış mevsiminde de tehlikeler yaratıyor.

Lastik ömrünün uzaması için bazı hususlara dikkat etmelisiniz. Öncelikle periyodik basınç kontrolü yapmalısınız. Örneğin ayda bir kez akaryakıt almak için petrol istasyonuna gittiğinizde araç lastik basınçlarını kontrol edebilirsiniz. Bu, otomobilinizin lastiğinin zaman içinde doğru bir şekilde aşınmasını sağlar. Gereğinden yüksek basınçlı lastikler ortadan aşınırken, gereğinden düşük basınçlı lastikler doğru bir tutunma sağlayamaz ve yanlardan aşınır.

Araç lastik ömrünü uzatmak için dikkat etmeniz gereken diğer noktalar ise şöyle:

Şehir içinde ara sokaklarda dolaşmaktan kaçının, ana yolları tercih edin.

Mevsimine uygun lastik kullanın, kullanılmayan lastikleri hava değişiminden en az etkilenecek şekilde izole edin.

Kozmetik amaçlı ürünleri çok sık kullanmayın, güvenilir markaları tercih edin.

Fabrikanın önerdiği lastik ebatlarını ve süspansiyonları kullanmaya özen gösterin.

 

İkinci El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here