Tasarım

Nissan Qashqai
2015 Nissan Qashqai

Nissan Qashqai ikinci nesliyle selefine göre bambaşka bir otomobil olmuş. LED ile kombine edilen ön farlar bumerang şekliyle aracın ön bölümüne farklı bir hava katmış. Radyatör ızgarası ve bu bölümdeki kromaj kaplama markanın modern tasarım anlayışını yansıtıyor. Test aracımızda renginden dolayı çok anlaşılmasa da gövdenin alt kısmında kullanılan koyu plastik kaplamalar hafif arazi koşullarına gönderme taşıyor. Selefindeki iç bükey ve dış bükey tasarım çizgileriyle kombine edilen ön motor kapağının yerini ön ızgarada ‘U’ şeklindeki ayrıntıyla birleşen keskin hatlı bir yapı almış. Yan bölümde selefine göre daha oval tasarım hatları kullanılmış. Bu hatlar aracın tasarımını akıcı kılmış. Model arka bölümde de köklü değişime girmiş. İlk olarak stoplar selefine göre daha çok uzatılmış. Bagaj yükleme çizgisi daha aşağıya taşınmış. Yeni Qashqai, selefine göre 20 mm daha geniş, 47 mm daha uzun ancak 15 mm daha alçak.

İç Mekan

Nissan Qashqai
Nissan Qashqai

Birinci nesil Nissan Qashqai‘nin en çok eleştirildiği konu iç mekan kalitesinin aracın sınıf standartlarını karşılamamasıydı. Nissan bu durumu fark edecek olmuş ki 2015 Nissan Qashqai ‘de bu konuda ciddi iyileşmeler gerçekleştirmiş. 3 kollu deri direksiyon, krom detaylarla zenginleştirilmiş. Direksiyon üzerindeki kumandalar ergonomik. İç mekanda kullanılan piyano siyahı kaplamalar şık olsa da toz ve parmak izini kolaylıkla gösteriyor.  Orta konsolda dijital bir ekran bulunuyor. Bu ekran üzerinden müzik, navigasyon sistemlerini kontrol etmek mümkün. Ayrıca bu ekran geri görüş kamerası ve Nissan güvenlik kalkanı sisteminin görüntülerini de iç mekana yansıtıyor. Kapı içlerinde ve vites kenarlarında kullanılan ambiyans aydınlatmaları da oldukça şık ayrıntılar olmuş. Gösterge paneli de yenilik rüzgârlarından nasibini almış. Selefinde siyah beyaz olan gösterge panelinin ortasındaki ekran yeni nesilde renkli olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca bu ekranın efektleri de selefine göre daha başarılı.  Eşya gözü konusunda kapı iç cepleri ve vites arkası yeterli olurken; vitesin önündeki alan sınırlı kalmış. Model önde ve arkada yeterli baş ve diz mesafesi sunuyor. Modeldeki bagaj hacmi ise selefine göre 20 litre artırılarak 430 litreye çıkarılmış.

Motor

Nissan Qashqai
Nissan Qashqai

Test ettiğimiz Qashqai modelinde Renault’dan alınan 1.6 litrelik turbo dizel motor kullanılıyordu. R9M kodlu Renault R ailesine üye bu motor 4000 devirde 130 PS güç, 1750 d/d’de 320 Nm tork üretiyor. Motorun gücü ön tekerleklere markanın X-Tronic ismini verdiği CVT teknolojili bir otomatik şanzımanla aktarılıyor. Fabrika verilerine göre 0’dan saatte 100 km hıza 11.1 saniyede ulaşan Qashqai’nin karma kullanımda yakıt tüketimi de 4.6 litre. Biz bu rakamı yakalayamadık ama sakin sürüşlerde 5.8 litrelik bir ortalama tutturabildik. Fakat performanslı kullanmak isterseniz tüketimin 8 litreyi geçtiğini belirtmeliyiz.

Güvenlik

Selefiyle Euroncap çarpışma testlerinden 5 yıldız ile ayrılan model yeni görünümüyle de geleneği bozmayarak tam puan almayı başardı.

Konfor & Yol Tutuş

Qashqai’nin süspansiyon sertliği çok iyi ayarlanmış. Zemin çok bozulmadıkça darbe emiş anlamında başarısını gösteriyor. Ancak sık ve sert darbeleri soğurmakta güçlük çektiğini söylemeliyiz. Qashqai selefine göre çok daha dinamik bir yol tutuşa sahip. Gövde hareketleri kontrollü ve başarılı. Direksiyon sistemi de yeterli bilgilendirmeyi sürücüye iletiyor. Hızlı otoyol sürüşlerinde büyük aynalar rüzgar sesi oluşmasına sebep oluyor. Bunun dışında yalıtım çok başarılı.

Sahibinden Nissan Qashqai İlanlari

Yeni Nissan Qashqai Fiyatları Nasıl?

Nissan Qashqai 2017 Test Sürüşü

Teknik Özellik

Motor: 1.6 dCi
Motor Hacmi: 1598 cc
Silindir Adedi: 4
Maksimum Güç: 130 Bg 4000 d/d
Maksimum Tork: 320 Nm 1750 d/d
Performans
0-100 km/s Hızlanma 11,1 s
Maksimum Hız: 183 km/s
Frenler
Ön: Hava Kanallı Disk
Arka: Disk
Yakıt Türü Dizel
Yakıt Tüketimi
Şehir İçi: 5,3 lt
Şehir Dışı: 4,2 lt
Karma: 4,6 lt
Test: 5.8 lt
CO2 Emisyonu 119 gr/km
Boyutlar
Uzunluk: 4377 mm
Genişlik: 1806 mm
Yükseklik: 1590 mm
Dingil Mesafesi: 2646 mm
Bagaj Hacmi: 401 lt
Yakıt Depo Kapasitesi: 55 lt
Boş Ağırlık: 1461 kg
Lastik Boyutu: 215/65 R 16

1 YORUM

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here