Portekiz GP İçin Pist Limitleri Tartışılıyor

0
1068
Portekiz GP

Önümüzdeki pazar günü yapılacak Portekiz GP Portimao pistinde gerçekleşecek. Yarış yaklaşırken pist özelliklerine dair bazı tartışmalar yaşanıyor. Farklı viraj kombinasyonlarının seçilebildiği pist hakkında her kafadan bir ses çıkıyor desek yeridir. Tüm görüşler bir yana, yarışın akıbetini FIA belirleyecek. F1, Bahreyn’deki gibi yavaş bir sağ/sol/sağ viraj kompleksi yerine hızlı ve tek bir sağa dönülen viraj seçeneğini kullanacak.

Williams takımında yarışan genç pilot George Russel daha önceki deneyimlerine dayanarak bu viraj seçiminin pist limitleri açısından sıkıntılı olabileceğini düşünüyor. Bu düzende daha önce F3’te pist limitlerinin aşıldığının altını çizen Russell: “Gerçekten heyecanlıyım. Burası harika bir pist, çok inişli çıkışlı, çokça kör viraj var, ki bu harika ve piste çokça karakter katıyor. Açıkçası, nasıl olacağını görmek için mevcut bir araçla orada sürmem gerekiyor. İlk virajda bazı pist limiti sorunları yaşayabiliriz, ki bunları oraya gitmeden düzeltebileceğimizi umuyorum. Bunun, F3’te bir sorun olduğunu biliyorum. 2015 yılında F3’te orada bir yarışımız vardı ve perşembe günü bir test günü vardı ve F1’de de kullanılacak olan hızlı ilk viraj kullanılıyordu. Ancak herkes pist limitlerini aşıyordu, bu yüzden sonrasında U virajlı konsepte geçtiler, ki bu çok iyi oldu. Bu viraj konseptini kullanmayacağımız için şaşırdım, çünkü uzun bir düzlüğün sonunda yavaş bir virajın olması, yarış için daha iyi olurdu. Ancak yine de oraya gidecek olmaktan ötürü heyecanlıyım ve karşılaşacağımız zorlukları merak ediyorum.” şeklinde konuştu.

Portekiz GP için FIA yarış direktörü Michael Masi ise pist limitlerinin bir sorun olabileceğini ve sadece ilk virajda değil, birçok yerde olabileceğini belirtti. Bunun yaşanmaması için ellerinden geleni yaptıklarının altını çizen Masi, “Pist limitleri konusunda, sorun olabilecek tek yer ilk viraj olmayacak.”

“Ancak yarış için, elimizden gelenin en iyisini yapmak için bazı unsurları devreye soktuk.” ifadelerini kullandı.

2.El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here