Ülkemizde son yıllarda karavanla seyahat etmek oldukça popüler bir hale geldi. Birçok insan karavanlarıyla birlikte şehir şehir gezerek, konaklama ücreti, yeme-içme ücreti vermek yerine, hem konaklamasını hem de kendi yemeklerini karavanlarında yaparak güzel ve uygun bir seyahat planı yapabilmektedirler.

Ancak yeni yasayla birlikte, çadır ve karavanda konaklamaya vergi gelecek. Konaklama vergisi otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart otel, termal tesis, misafirhane, yayla evi gibi tesislerden alınacak. Çadır, çadır-araba, çekme karavan, motokaravan, bungalov gibi ünitelerde yapılması konaklama vergisine tabi olacak.

1 Ocak 2023’te Yürürlüğe Girecek

Karavan ve çadırlara vergi

Konaklama vergisine ilişkin yasal düzenleme 2019 yılında çıkarıldı ancak uygulaması yapılan değişiklikle ertelendi. 2021 yılındaki 7338 sayılı yasaya göre konaklama vergisi 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girecek. Böylelikle çadır ve karavanda konaklamaya Vergi gelecek.

Gelir İdaresi Başkanlığı da verginin uygulamasına açıklık getirdi. Tebliğ taslağına göre geceleme hizmeti alan kişinin gecelemeyi tamamlamaksızın tesisten ayrılması vergilendirmeyi etkileyemeyecek.

Kampinglerde, konaklayanların geceleme ihtiyaçlarını kendi imkânlarıyla karşılayıp karşılamaması veya gecelemenin, işletmeye ait olsun olmasın çadır, çadır-araba, çekme karavan, motokaravan, bungalov gibi ünitelerde yapılması, hizmetin geceleme hizmeti mahiyetini etkilemeyecek. 

Eğlence Organizasyonlarını Kapsamayacak

Konaklama Vergisi

Konaklama tesislerinde geceleme hizmetinden bağımsız olarak sunulan sünnet, düğün, kokteyl, toplantı, kongre, sempozyum ve benzeri organizasyon hizmetleri verginin kapsamında olmayacak.

Bu organizasyon hizmetlerinin konaklamayı içerecek şekilde sunulması halinde, düzenlenen faturada organizasyon hizmetinin mahiyeti ve tutarının açıkça gösterilmesi veya bu hizmet için ayrıca fatura düzenlenmesi halinde bu hizmetler üzerinden konaklama vergisi hesaplanmayacak. Vergi, sadece konaklama hizmetleri üzerinden alınacak.

Sıfırdan Karavan Yaptırmak

Karavan Almak İçin Seçenekler Nelerdir?


Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here