2022 Ford Ranger 2.0L EcoBlue WILDTRAK Detaylı İnceleme

0
2005

2022 Ford Ranger 2.0L WILDTRAK modelini test ettiğim süre boyunca en çok sıkıntı yaşadığım konulardan biri onunla asfalt üzerinde kalmak oldu! Asfalt dışına çıkmak ve doğayla bir olmak için sabırsızlandıran kışkırtıcı bir güzellik.

2022 Ford Ranger 2.0L

Ford Ranger WILDTRAK Test Sürüş İzlenimleri

Tasarım Özellikleri

Ford Ranger WILDTRAK kullanmaya başlamadan önce tasarımıyla aklınızı başınızdan alan araçlardan biri. Heybetli ve güçlü görünümüyle onu kullanmak için can atıyorsunuz. Ancak bundan önce kendinizi bu aracı seyre dalmış bir şekilde buluyorsunuz. Beni bütün tasarımıyla etkilemeyi başaran Ford Ranger WILDTRAK modelinin asıl gözü üzerine çeken özelliği yüz tasarımı. Son derece güçlü bir vurgu yapan ve dikkatleri üzerine çeken havalandırma ızgarası, sis farları ve tampon tasarımına kaslı bir motor kaputu eşlik ediyor. Aşağıdan yukarıya doğru kışkırtıcı bir şekilde yükselen yüz tasarımı devasa aynalarla profil görünümüne doğru ilerliyor. Yan tarafta biraz daha sakin bir tasarımı olan araç arka taraftaysa bu tip araçların en önemli kullanım alanını net bir şekilde ortaya koyuyor: Devasa bir bagaj. Tasarım konusunda arka tarafa geçildiğinde de devasa aydınlatma elemanları ve yüksek yapı hemen dikkat çekiyor.

2022 Ford Ranger 2.0L

 İç Mekan Özellikleri

Tutamağı neden koymuşlar, ben tek adımda kendimi Ford Ranger WILDTRAK modelinin yaşam alanına atarım diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Yüksek yapısıyla dikkat çeken tasarım yaşam alanında da kendisini gösteriyor. A sütununa yerleştirilen tutamak ile kendinizi yaşam alanına attığınız andan itibaren gücün sizinle olduğunu biliyorsunuz. Trafikte daha önce hiç yaşamadığınız bir his bu aracın iç mekanında sizleri bekliyor dersem abartı yapmış olmam. Sadece göze değil ruha da hitap eden bir tasarım anlayışıyla bu yaşam alanında bulunmayı çok sevdim. Kullanım konusunda da hiç sıkıntı yaşamadığım bir yaşam alanı oldu. Dev bir araç olmasına rağmen şehrin kalabalık caddelerinde ve park manevraları konusunda hiç sıkıntı yaşamadım. Onu sanki küçük sınıf bir araç kullanıyormuş gibi rahat kullandım.

Ford Ranger WILDTRAK

2022 Ford Ranger 2.0L Motor Özellikleri

Heybetli aracın kalbinde atan ünite de ondan tam beklendiği gibi ihtiyaçlara anında cevap verebilecek kadar çekici. Yaptığım tüm sürüşler sırasında performans ve engel aşma konusunda motor kaputunun altında yatan güçlü ünite ve 10 ileri oranlı otomatik şanzımanı ondan keyif almamı sağlayan en önemli etkenlerden oldu. Ford tarafından açıklanan fabrika verilerine göre 2.0L EcoBlue Dizel Çift Turbolu motor 213 PS güç üretiyor. Elbette onun en önemli özelliklerinden bir diğeriyse 500 Nm tork üretiyor olması. Yüksek tork sayesinde onunla asfalt üzerinde çok kalmak istemiyor, kendinizi dağ bayır bu araçla sürüş yaparken buluyorsunuz. Kendimden biliyorum, öyle oldu. Araçta kullanılan 10 ileri oranlı otomatik şanzımanın ayarları da zorlanmadan beğenimi kazandı. İstediğim türde yani ekonomik kullanım istediğimde ekonomik, performanslı kullanım istediğimde performanslı sonuçlara ulaştım. Fabrika verilerinde ortalama yakıt tüketimi açısından verilen değer 9.6 litre olarak açıklanmıştı. Yaptığım 100 km karma yol şartlarındaki testte benim karşıma çıkan sonuç 11 litre oldu. 5359 mm uzunluğunda, 2316 kg boş ağırlığı olan bir araç için bu sonuç gerçekten çok başarılı.

Ford Ranger WILDTRAK

Konfor ve Yol Tutuş Özellikleri

Ford modellerinin tamamı yol tutuş başarısı ve sürüş keyfi konusunda nam salmış modellerdir. Bu konuda araçları hangi tipte olursa olsun taviz vermiyorlar. Sonuçta yol tutuş konusunda kabiliyetli olmak zaten onun kanında olan bir özellik. Ford Ranger WILDTRAK benim için teste bu tip bir artıyla başlamış olsa bile Ford’un bu araçta sürüş güvenliği konusunda ne kadar ileri gittiğini gördüm. Bu arada bunları yazdığım için onunla asfalt üzerinde yanlamak falan aklınıza gelmesin. Onun limitlerinde ve hangi tipte bir aracı kullandığınızı bilerek kullandığınız zaman yol tutuş kabiliyeti son derece iyi. Ancak onun asıl oyun alanı olan asfalt dışına çıktığınızda başlıyor. Ormanlık yollarda ve biraz dağ bayır dolaştığımda neden bu tip bir araca sahip olmak istediğimi bir kez daha ispatladı. Dört tekerlekten çekiş sistemiyle her türlü yol şartının üstesinden gelebilecek kadar kabiliyetli bir araç. Üstelik bunu onun üzerinde herhangi bir modifikasyon yapmadan fabrika çıkışlı olarak kullanıcısına sunuyor. Bu araca araç içinde bulunan tüm yolcuları rahat ettirmeyi başarıyor. Eskisine göre arka tarafta bulunan yolcular da daha rahat bir yolculuk yapıyor.

2022 Ford Ranger 2.0L Güvenlik Özellikleri

Ford Ranger son olarak 2012 yılında Euro NCAP çarpışma testine girdi ve en yüksek puan olan 5 yıldız olarak başarısını ispatladı. Bu sonuca ulaşırken yetişkin yolcu güvenliğinden yüzde 96 gibi çok başarılı bir sonuç elde etti. Çocuk yolcu güvenliğinden yüzde 86, yaya güvenliğinden yüzde 81 ve teknolojik yardımcılarından da yüzde 71 aldı.

Yorumları

Neden bu araca sahip olmak istediğimi onu daha 10 kilometre gibi kısa bir mesafe kullanmamın ardından bile anladım: Her türlü zeminde güven veren bir araç. Bunu test ettiğim süre boyunca onun sevdiği kullanım alanlarına giderek bir kez daha gördüm. Asfalt üzerinde yaptığım şehir ve otoyol kullanımlarında beni hiç üzmeyen Ford Ranger WILDTRAK, doğayla buluştuğunda gerçek üstünlüklerini gözler önüne seriyor. Keyif veren ve kendinizi güvende hissettiğiniz bir araç.

Fiyat Özellikleri

Ford Ranger WILDTRAK, Ford Türkiye tarafından açıklanan fiyat listesine baktığım zaman 769 bin TL’lik etikete sahip olduğunu görüyorum. Açıklanan bu fiyat 2021 model için geçerli. Ben 2022 modelini satın almak istiyorum dediğiniz zaman fiyat 807 bin TL oluyor.

Teknik Özellikleri

 • Motor: 2.0 lt
 • Motor Hacmi: 1996 cc
 • Silindir Adedi: 4
 • Maksimum Güç: 213 HP
 • Maksimum Tork: 500 Nm

Modelinin Performans Verileri

 • 0-100 km/s Hızlanma: 10.5 sn
 • Maksimum Hız: 170 km/s

Frenleri

 • Ön: Hava kanallı Disk
 • Arka: Hava kanallı Disk

Tüketimi Miktarı

 • Yakıt Türü: Dizel
 • Karma: 9.6 lt/100 km
 • Test: 11.0 lt/ 100 km
 • CO2 Emisyonu: 252 g/km

Boyutlar

 • Uzunluk: 5359 mm
 • Genişlik: 1867 mm
 • Yükseklik: 1815 mm
 • Dingil Mesafesi: 3220 mm

Bagaj kapasitesi Yükleme Alan Uzunluğu

 • 1615 mm
 • Yakıt Depo Kapasitesi: 80 lt
 • Boş Ağırlık: 2316 kg
 • Lastik Boyutu: 285/70/ R18

2.El Ford Ranger İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here