Arabalarda Kötü Koku İle Savaşmanın Yolu !

2
423
kötü koku

İçinde yolculuğun süresine bağlı olarak uzunca süreler geçirdiğimiz arabamızın ev konforunda ve kötü koku barındırmamış olmasını dileriz. Bu durum sürüş güvenliği açısından bile belirleyici bir faktördür. Arabalarda Kötü Koku yayılan bir arabayla giderken dikkatimiz büyük ölçüde dağılacak ve yola odaklanmakta zorluk çekeriz

Elbette her burnun bir kokuya alışma süreci var. Ancak bu bir süre sonra bu durum kokuyu koklamakta reseptörlerinden arınmış bir burun ortaya çıkarsa da kötü koku yine de baş ağrısı çekmemize neden olacaktır.

Bugünkü yazımızda kötü koku yayan aracımıza ferah bir iç ortama sahip olması için ne yapılması gerektiğinden söz edeceğiz. Okumaya devam edin.

Her Türlü Koku Hakimiyeti Altında Olabiliriz

kötü koku

Arabalarda Kötü koku çeşitliliği bakımından çok fazla sorun teşkil ediyor. En yaygın olan kokulardan biri olan sigara bir süre sonra araçta bütünleşip her bir noktada dayanılmaz kokular ürettiği için araç satın alma sürecinde bir kriter olarak yer alıyor. Sigara içilmiş arabayı almayan çok fazla insan olduğunu söyleyebiliriz. Onun için ara içinde ferah bir koku barındırmak da oldukça önem kazanıyor.

Arabanın içinde bulunan koltukların kumaşlarıyla bütünleştiği takdirde dayanılmaz kokular medyana getiren bazı kokular şunlardır; Süt kokusu, küf kokusu, et kokusu, rutubet kokusu. Bu kokular araç içinde sağlıklı nefes alamayacağınız bir ortam hazırlar.

Şimdi de bu kokuların yok olması adına ne yapılabilir bir bakalım.

Kokunun Kaynağını Bulmalısınız

Çok küçük bir alan olduğu için kokunun asıl yoğun olduğu noktayı bulmak zor olabilir. Çünkü kokunun en keskin şekilde etrafa yayılma eşiği çok kısadır ve bu tür kokuların burnumuz tarafından az yoğun daha az yoğun şeklinde kademeli olarak koklanması zor bir durumdur. Ama yine de kokunun kaynağını bulmak adına gerekli özeni göstermeliyiz.

Kokunun kaynağını bulmak için yapmanız gereken ilk şey aracın iç kabinini detaylı bir şekilde temizlemek olacaktır. Detaylı bile temizleseniz burnunuzun direğini kıran bu kokular kumaş ile derinlemesine nüfus etmiş olacaktır ve kendisini hemen ele vermeyecektir. Ancak temizlikten sonra arabanın içinde azalan koku yoğunluğu nedeniyle en belirgin kokunun nerden geldiğine dair bir ipucu yakalayabilirsiniz.

Araba da Kokuya Neden Olan Diğer Faktörler

Araba da döşemeye dökülen kokunun yanında bizi rahatsız edecek kötü koku kaynaklarının da olduğunu söyleyelim.

İlk olarak havalandırma filtresi tıkanıklığı bize kötü kokuların habercisi olarak döner. Bir diğer neden ise bakteriler. Bu bakteriler nasıl oluşuyor? Tabi ki oto yıkama yerlerinde orta seviye ve işini iyi yapmayan bir yere aracınızın içini temizlettiyseniz paspaslarınız arabaya henüz kurumadan konmuş olabilir. Böyle durumlarda ıslak paspaslar alt döşemeyle temas edecek ve bakteri üremesine yol açacaktır. Bu da istenmeyen kokuları beraberinde getirir.

Çözüm Olarak Ne Yapabilirim?

Arabayı Havalandırın

Öncelikle havalandırmak basit bir çözüm olarak görünse de oldukça etkilidir. Aracınızı sık sık havalandırarak kötü kokuları yok etmek adına bir adım atmış olursunuz. Arabayı havalandırdığını noktanın havadar ve serin olmasına dikkat edin. Güneşli havalar koku yayılmasını hızlandırır ve bakterilerinde çoğalmasına neden olur.

 Sıvı Akışının Önüne Geçin

Sıvılar akışkan bir yapı da olduğu için arabaların döşemelerinin en derinine kadar inerek uzun süreli bir koku yayılımına neden olurlar. Ancak sıvı yeni döküldüyse ve önleme şansınız varsa bunu hiç vakit kaybetmeden suyu emen pamuklu geniş bezlerle baskı uygulayıp yapabilirsiniz. Bu yöntemle sıvı tamamen yok olmasa bile derinlere nüfus etme şansı büyük oranda azalacaktır.

Profesyonel Bir Temizlik Şirketinden Yardım Alın

Kokuların arabaya ve şoföre olan etkilerinden bahsettik. Bu kadar önem arz eden bu mevzuyu kesinlikle bu ileri daha önce yapmış ve çok fazla olumlu dönüt almış firmalara yaptırmalısınız. Bu tür firmalar piyasada ki en iyi temizlik malzemelerini kullandığı için kokunun yok olması için çok kapsamlı ve detaylı bir çalışma örneği göstereceklerdir.

Temizlik Sonrası Kurulamaya Dikkat Edin  

Temizlik sonrası aracın tamamen kurulanmış olması çok önemlidir. Çünkü bakteriler nemli ortamları çok severler ve çoğalmak için can atarlar. 

Ozon Temizliği Yapın

Çok güçlü bir dezenfekte yöntemlerinden biri olan ozon temizliği yöntemi kirlerle ve kötü kokularla girdiği reaksiyon sonrası ortamda sadece oksijen bırakarak steril ortamın sağlanmasına neden olur.

Ozon temizliği yaparken kötü kokuların gelmesi muhtemel alanları örneğin havalandırma kanalları, döşemeler, kapı eklem noktaları ve diğer dip noktalara uygulamaya özen göstermelisiniz.

Araç Temizliği Konusunda Ne Yapmamalıyım?

Gereksiz  ve Kalitesiz Kimyasallar Kullanmayın

Kokunun kaynağını bulmadan uygulayacağınız yöntemler ve kimyasallar ters etki yaparak kokunun daha da yoğun olmasını ve kimyasallarla bütünleşmesini sağlayabilir. Dolayısıyla önce ilk olarak kokunun kaynağını bulmalıyız.

Kalitesiz kimyasallar kullanmanız da hem aracınızın iç döşemesine zarar verecektir hem de kokunun azalması adına etkili bir sonuç göstermeyecektir. Durduk yere döşemelerden olmak istemezsiniz diye düşünüyoruz.

Naftalin Kullanmayın

Naftalin halk arasında yaygın olarak önerilen ve kötü kokuları yok ettiğine inanılan bir üründür ancak araç içinde muhtemelen ters etki yapacaktır ve kötü kokuları daha da yoğunlaştıracaktır. O yüzden profesyonellerin önermediği temizlik ürünlerini kullanmayı bırakın

Sıvı Dökülmesini Göz Ardı Etmeyin

Sıvılar başlangıçta çok yoğun kokmasa da derinlere nüfus ettiği ve üzerinden uzun zaman geçtiği sürece kokunun yoğunluğu artacaktır. Bu da sıvının araç içiyle temas anında derhal müdahale etmenizi gerektiriyor.

Düzenli Olarak Periyodik Temizlik Yaptırın

Arabanızla koku ihtimali yüksek olan malzemeler taşıdıysanız veya koku yoğunluğu yüksek bir yerde çalışıyorsanız haftalık düzenli olarak aracınızın iç bakımını yaptırabilirsiniz. Eğer koku yoğunsa çok fazlaysa haftada 2 kereye çıkarabilirsiniz.

Filtreler Önemli

Filtreler en az aracın iç temizliği kadar önemli. Arabanın iç temizliğini yaptıktan sonra filtreleri temizlemeyi unutmuyoruz.

Araba Kokusu

Kaliteli ve okyanus kokusu tarzında ferah kokular alarak aracınızı temizledikten sonra iç kısma yerleştirebilirsiniz. Ferah bir temizlikten sonra ferah bir araba kokusu yolculuklarınız da mutluluk seviyenizi artıracak ve daha huzurlu bir yolculuğun kapılarını açacaktır.

2 YORUMLAR

  1. şimdi çok karşılaşmıyorum ama önceden benzinliklerde çok güzel kokular verirlerdi. estetik olarak hoş değil artık ama o kokuları özlüyorum. siz denk geliyor musunuz?

  2. özellikle memleketten dönerken bagaja koydupumuz yiyecekler çok koku yapıyor. kokuyu yok etmek için mükemmel ipuçları olmuş

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here