Reklamın kapanmasına sn.
Kapat
İnternet tarayıcısı olarak
 kullandığınızı gördük. Arabam.com sitesini daha hızlı ve verimli kullanabilmeniz için tarayıcınızı güncellemenizi veya yeni bir tarayıcıyı ücretsiz olarak yüklemenizi tavsiye ederiz.

Renault Megane 1.5 dCi EDC ile 7670 km

 Renault Megane 1.5 dCi EDC ile 7670 km

Arabam.com kurulduğu 2000 yılından bu yana 1000’e yakın aracın test sürüşlerini sizlerle buluşturdu. Her yeni modelin test sürüşünü yayınlayarak otomobil alacaklara yönelik eşsiz bir başvuru kaynağı yarattığımıza inanıyoruz. Arabam.com olarak yeni bir başvuru kaynağını sizler için hazırlıyoruz. ‘Uzun dönem test’ adı altında sizlerle pek çok modelin uzun süreli kullanımını kapsayacak sürüş izlenimlerini paylaşıyor olacağız. Bu sayede araçların belirli bir km sonundaki olumlu ve olumsuz özelliklerini görebilecek, servis bakım maliyetlerini de öğrenebileceksiniz. Bu yeni köşemizin ilk konuğuysa Renault’nun beğenilen modeli Megane’ın otomatikleştirilmiş şanzımanlı versiyonu ‘Megane EDC 1.5 dCi 105hp Dynamique’…

Renault cephesinin Volkswagen Golf’e rakip olarak geliştirdiği Megane, Alman üreticinin sunmaya başladığı çift kavramalı otomatik şanzımanla rekabette bir adım geride kalmıştı. . Yeni geliştirilen EDC şanzımanla bu açık kapatıldı.  Fransız üretici, çift kavramalı EDC şanzımanın klasik otomatik vitesin konforuyla, manuel vitesin yakıt ekonomisinden bile daha iyisini sunacağını söylüyor.

 

Manuel vites kutularında olduğu gibi senkromeçlere sahip EDC, kavramaları elektrikli iticilerle yönetiyor. Bir işlemcinin yönettiği elektrikli iticiler sayesinde, aracın hızına ve yük durumuna uygun en doğru vites bulunarak 3 milisaniyeden kısa bir sürede vites değişimi sağlanıyor. Tıpkı VW’nin 7 kademeli DSG şanzımanı gibi kuru tip olan EDC’nin kavramalarından biri 1,3 ve 5. Vites dişlilerine, diğeri ise 2,3 ve 6. Vites dişlilerine geçiyor. 82 kg ağırlığındaki EDC vites kutusu şu anda satışta olan versiyonunda 250 Nm’ye kadar torka dayanabiliyor. Fabrika verisi şehir içi yakıt tüketim değerlerinde Megane EDC, manuel vitesli versiyonundan 0.3 lt/100 km daha tasarruflu olduğunu iddia ediyor.

 

Megane ailesinin en güçlü dizel motoruyla satılan EDC şanzıman, manuel vitesli versiyondan 5 hp daha güçlü bir motora sahip. 4000 d/d’de 110 hp güç üreten 1.5 dCi motorun 240 Nm’lik torku 2000 d/d’den itibaren sunulmaya başlanıyor. 6 kademeli EDC şanzıman yakıt tüketiminin yanında emisyon değerlerini de düşürüyor. Manuel versiyona göre 6 g/km daha az CO2 salan test aracımız Euro5 normlarını karşılıyor.


2008 yılı sonlarında üçüncü jenerasyonu ile tanıştığımız Megane modellerinin sadece dizel versiyonlarından EDC şanzıman seçeneği sunuluyor. Megane HB, 4295 mm’lik uzunluğuyla Volkswagen Golf’ten 9,6 cm daha uzunken, Citroen C4’ten 3,3 cm, Opel Astra’dan ise 12,4 cm daha kısa.

 

Renault, EDC şanzımanlı Megane ailesini Expression, Sport Editon, Dynamique ve Privilege donanım seviyeleri ile satışa sundu. EDC şanzımanlı bir Megane’a sahip olmak için ödeyeceğiniz minimum fiyat ise şu anda 50.300 TL.


 

Yorum-Selim ERKEK

Donanımları hayatı kolaylaştırıyor

3000 km’den fazla kullandığım Megane EDC bence parasını sonuna kadar hak eden bir otomobil. Dışarıdan gayet şık görünen aracın içerisi de iyi şekillendirilmiş. Bazı olumsuz noktaları ise tabi ki var.  Orta konsoldaki navigasyon ekranı ithal versiyonlarda da sonradan eklenmiş gibi duruyordu ancak en azından o araçlarda konsola gömülü kontrol paneli biraz durumu kurtarıyordu. Bizim test aracımız gibi ülkemizde üretilen versiyonlarda ise bu kontrol görevi basit görünen bir uzaktan kumandaya verilmiş. Klima ve ses sisteminin tuşları da biraz daha büyük olsaydı daha ergonomik olurdu. Orta havalandırma kapaklarının ithal versiyonda kapatılabiliyorken Türkiye’de üretilenlerde bu özelliğin olmayışı garip. Kapatılamayan havalandırma kapağı yüzünden bazı durumlarda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Eğer bu kısımdan have gelmesini istemiyorsanız havayı ayak veya cam bölgesine yönlendirmek zorundasınız.  İç mekandaki malzeme kalitesi son zamanlarda yenilenen rakipleri kadar başarılı olmasa da rahatsızlık verecek boyutta değil. Aracın ses sistemi Bluetooth üzerinden müzik çalabiliyorken bazı versiyonlarda USB desteğine de sahip. Bizim test aracımızda ise bu özellik bulunmuyordu. Telefonla eşleştirilmesi ve kullanımı ise son derece kolay.
Megane EDC’de en beğendiğim özellik anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi. Anahtar cebinizdeyken araca binip motoru çalıştırabiliyorsunuz. Araçtan inip birkaç adım attığınızda ise Megane kapılarını kitleyip aynalarını otomatik olarak kilitliyor. Megane’ı kullandıktan sonra başka arabaları kilitlemeyi unutabilirsiniz.
 20 bin kilometreyi devirmiş test aracımızda, direksiyonun yan kısımlarında elle hissedilebilen deformasyonun dışında malzemeler açısından sıkıntı göze çarpmıyordu. Bozuk yollarda sürücü kapısından ve gösterge panelinden gelen ses serviste çözülebilecek cinsten sıkıntılardı. Motorda ve şanzımanda ise en ufak sıkıntı hissedilmiyordu.

 

En büyük avantajı EDC!

Büyük kullanım rahatlığı sunan EDC şanzıman sadece düşük hızlarda 1 ile 2. Vitesin geçişi konusunda sıkıntılı görünüyor. Sıkışık trafikte yavaş süratlerde yığılma yapabilen sistem, çok da büyük problemler yaşatmıyor. Normal şekilde hızlanmalarda ise vites geçişlerini neredeyse hissetmiyorsunuz. Hatta birkaç kez kaçıncı viteste olduğumu bile düşündüm. Gösterge panelinde kaçıncı viteste olduğumuzu gösteren gösterge olmaması kötü. Vites kademesini görmek için manuel moda geçmek zorundayız. EDC’de keşke olsaydı dediğimiz özelliklerin başında ise spor modu bulunuyor.

 

 

Yol tutuş iyi ama…

Megane’ın yol tutuşunun ön plana çıkmamasının en önemli nedeni hissiz direksiyonu. Park manevralarında pamuk kadar hafif olan yapısıyla kullanım kolaylığı sağlayan direksiyonun, yüksek hızlardaki sertleşen yapısı ise hassas olmaktan uzak. Keskin virajlara ilk başlarda bir miktar tedirgin şekilde girmemin sebebi direksiyona alışamamış olmamdı. Bir süre sonra aynı viraja, ‘yol tutuşu iyi’ modeller olarak gösterilen araçlarla girdiğim hızlarda girdim ve ESP’ye çok iş düşmeden dönebildim. Megane’ın frenlerinin büyük güven verdiğini ve çok kolay dozlandığını da söylemeliyim.

 

 

‘Şehir dışı yakıt tüketimi çok iyi’

Olağanüstü değerler maalesef şehir dışında yakalanabiliyor. Şehir içinde 6 lt/100 km civarında seyreden tüketim değeri, 3000 km’lik kullanımım esnasında şehir dışı ağırlıklı kısımlarda 4.4 lt/100 km oldu. Tüketimi daha da düşürmek mümkün. Bozüyük-Pamukova arasındaki 100 km’lik mesafede ortalama tüketimim 3.9 lt/100 km oldu. Yolun bir kısmında yol çalışması vardı bu sebeple sabit hızla gidemedim ve klimam hep açıktı. Sanırım daha uygun bir zamanda aynı güzergahta tüketimi biraz daha düşürebilirim. Megane’ın 60 litrelik deposunu 1000 km’yi aşkın aralıklarda doldurmak güzel bir duygu.

Az önce de bahsettiğim gibi Megane EDC’nin şehir dışı tüketimi çok etkileyici ama şehir içinde değerler 100 km’de neredeyse 2 litre artıyor.

 
Yorum – Tulu DARICAN

İyi bir otomobil

Renault Megane EDC modelini İstanbul-Gelibolu arasında ve İstanbul şehir içi trafiğinde 1000 km’yi aşkın kullanma fırsatı yakaladım. Şehir içinde EDC şanzıman özellikle İstanbul gibi yoğun trafiğin olduğu bir şehirde çok büyük yardımcı. Düşük hızlarda birinci vitesten ikinci vitese geçişte bocalama yaşadığı bir gerçek. Ancak bu sorun geçildikten sonra konfor anlamındaki katkısı tartışılmaz. Bana sorarsanız EDC şanzıman, VW’nin DSG’sinden sonra kompakt segmentteki en iyi çift debriyajlı otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlardan birisi. Kullanımın esnasında şehir içinde yakaladığım tüketim ortalaması 5.6 civarındaydı.

 

Uzun yolda Megane EDC sürücüsünü minimum oranda yoruyor. Hızlanma değerleri tatmin edici ve sollamalarda sıkıntı yaratmıyor. Test aracımızın koyu renk oluşu, klimaya daha çok ihtiyaç duymamıza sebep oldu. Bu sebeple maksimum güçte çalıştırma ihtiyacı duyduğumuz klima iç mekandaki akustik konforumuzu düşüren bir unsurdu. Bunun dışında iç mekana sızan lastik ve rüzgar seviyesi sınıf standartlarında.  Megane EDC’nin frenlerini de kullanımım esnasında beğendiğimi belirtmeliyim. Fren pedalının dozlanması kolay ve güven veriyor.

 

Megane EDC ile İstanbul-Gelibolu arasında 4.5 litrelik bir tüketim ortalaması elde ettim. Bu süreçte araçta klimanın sürekli açık olduğunu belirtmeliyim. Aslında ortalamam bundan düşük olabilirdi. Fakat özellikle Keşan’dan sonra yolun inişli çıkışlı oluşu tüketim değerlerinin yükselmesine yol açtı.

Megane EDC’nin yol tutuş performansı başarılı. Özellikle Gelibolu şehitliklerine çıkan yollar keskin virajlardan oluşuyor ve test aracımızla sorun yaşamadan yol aldık. Ancak ikinci nesil Megane’a göre geliştirilmiş olsa da direksiyon sistemi hissizliğiyle can sıkıcı olabiliyor.

 

 

 

Servis maceramız

Renault Megane EDC aracımızı 20 bin bakımına götürmek bana nasip oldu. Servis bakımı için markanın İstinye’deki ‘Mais A.Ş. İstanbul Boğaziçi Şube Müdürlüğü’nü ziyaret ettik. Öncelikle Renault servislerinin diğer markalara göre başarısız olduğunu düşünen varsa bu fikirden hemen vazgeçmeli. İlk etapta aracın basın aracı olduğu bilinmemesine karşın servis çalışanlarının bizle ilgisi takdire şayandı.

Saat 8.45 gibi servis kaydı açılan aracımız, yıkanması ve temizlenmesiyle birlikte saat 10.00’da bize teslim edildi. Bu süre sadece standart bir bakım için araç sahiplerini yarım gün bekleten bazı resmi servislere örnek olacak kadar iyi. Renault Megane EDC’nin 20 bin km bakımı için ödenen miktarsa 381.69 TL oldu. Standart sarf malzemelerin dışında sürücü koltuğunun gıcırdaması yönündeki şikâyetimizle de ilgilenildi. Gıcırtının koltuktan değil, emniyet kemerinin yalıtım malzemesinden geldiği görüldü. Bu sorun da servis bakımında giderildi ve testimizin bundan sonraki bölümünde bu bölümden herhangi bir gıcırtı sesi almadık. Renault Megane EDC, her 20 bin km’de bir bakıma girdiği için ekonomik bir model. Kısacası, Renault servisleri hızlı ve ekonomik yapısıyla benim beğenimi kazandı. 

 

Renault Megane 1.5 dCi Bakım Masrafları

20.000 KM : 323.46 TL + KDV

40.000 KM : 416.00 TL + KDV

60.000 KM : 323.46 TL + KDV

80.000 KM : 714.00 TL + KDV

 

 

 

Uzun dönem test duraklarımız – Hasan AYTEKİN

Renault Megane EDC ile bir haftada 3700 km yol aştım. EDC’yi 4 bölgede, gece -  gündüz, sıcakta ve soğukta kullandım. Uzun dümdüz yollarda, araç konvoylarını geçerken, köyde traktörleri takip ederken, Ula’nın dar sokaklarını dolaşırken buldum kendimi. Nereden çıktı dediğim dar dağ yollarında, dönüp durduğumuz toprak yollarda bir hızlanıp bir yavaşladım.Uçsuz bucaksız kızıl tepeleri, bilen bilir Zonguldak’ın en dik yokuşlarını aştım Megane EDC ile.  Yol boyunca EDC’nin performansını her türlü trafik koşulunda izleme imkanı buldum. Bu arada EDC’nin bana itici gelen vites topuzunu ise çok ama çok az kullandım.  İşte Megane EDC ile İstanbul’da başlayıp İstanbul’da biten 3700 km.

 

 

İLK DURAK : AKTOPRAK
Şirin bir Çerkez köyü Aktoprak. İstanbul’dan iki saat uzaklıkta gidilebilecek, toprak kokan, akşamın küçük tepeler arkasından battığı şirin bir yer. İstanbul’dan Yalova’ya kadar otoban ve bölünmüş yolun ardından kısa bir köy yolu ile geliyorsunuz buraya. Renault Megane EDC ile ilk durağımıza gelirken geçtiğim güzel yollar Aktoprak Köyü’nün yolları oluyor. Köy yolları EDC ile seri şekilde akar iken yokuşta önüme çıkan bir traktör ile yaşadığım kısa bir heyecan.

Aktoprak’ta  Çerkez peyniri yenir. Akşam küçük tepelerin arkasına gün batarken, bazıları ekilmiş, bazıları yeni sürülmüş tepeler seyredilir. Köyün inişli, çıkışlı, bol dönemeçli, bazı yerleri ağaçlı yollarından ve küçük köy sokaklarından EDC ile keyifle geçilir. Bu güzergahtaki ortalama tüketimim 6.7 litre oldu. Köy yollarının bolluğu, dik rampalar ve sürekli klima kullanımımız bu ortalamanın oluşmasına sebep oldu.

 

EGE’NİN İNCİSİ GÜZEL İZMİR
Aktoprak Köyü’ne gelirken kullandığım Yeşil Mavi yolu takip ederek Bursa’ya kadar keyifli bir yolculuk yaptım. Hedefim Bursa üzerinden İzmir’e gitmekti. Bursa ‘dan girdiğim otobanda  Megane EDC ile uzun bir otoban sürüşü yaptım. İzmir’e ilk girişimde akşam güneşi Kordon’da batıyordu. ( Uzun yollarda da, dar yollarda da aracın navigasyonu çok yardımcı olduğunu söylemeliyim.) Megane EDC’nin performansı hem Yeşil- Mavi yolda, hem de otobanda gayet keyif verici idi.

İzmir’e gidince akşam Kumrucu Şevki’de Kumru, sabah kahvaltısında ise Boyoz yenir. Akşam Bostanlı sokaklarında keyifle direksiyon sallanır. Kordon’da gün batımında seyredilir.  Aktoprak-İzmir arasında tüketim ortalamam 6.3 litreye geriledi.

 

 

ALACATI’DA RÜZGAR
İzmir’den Alaçatı’ya otobanla hızlıca rüzgar gibi akarken kocaman rüzgar gülleri karşıladı beni. Bir sürü rüzgar santralinin yanından hızlıca geçtim. Alacatı’nın sıcak Temmuz’unu rüzgarı ile serinlettiği tepelerine çıktım. Bir iki katlı evler, dar sokaklar, Alacatı’nın en yüksek noktasından çevreye dalıp gitmek gayet keyifli idi. Alacatı yakınında ki Ilıca Plajı ise giden herkesin görmesi gereken bir güzellik…  Kısa bir turdan sonra aynı otobandan Megane EDC beni Çeşme’ye kadar götürdü. Çeşme alışveriş mekanları, kalesi ve ışıl ışıl gecesi ile akıllarıma kazındı.  Çeşme’de Rumeli dondurmacısında  kavunlu ve damla sakızlı dondurma yenir. Ilıca’da denize girilip, göz alıcı beyaz kumlar ve masmavi deniz seyredilir.  Tüketim ortalamam bu güzergahta 6.3 litre olarak kaldı.

 

 

 

BODRUM BODRUM
Çeşme’den Kavak Yelleri dizisi ile birlikte akla gelen Urla rotasından yeniden İzmir’e  geçtim . Urla yeşil ağaçlıklı yolları ve sabahın ilk ışıkları ile sıcacık bir yermiş. İzmir’den aldığım Alaçatı rüzgarı ve Megane EDC ile Bodrum için tekrar yola çıktım. Otobandan geldiğim uzun bir yoldan sonra  İzmir’de iyi iş çıkartan navigasyonum sayesinde otoban dışından zeytin ağaçları ile yığma taşlarla köy evlerinin bahçelerini çevirdiği yollardan Bodrum’a gittim. Megane ile geçtiğim bu yolların güzelliği ve ara yollardaki sürüş keyfi uzun ve bozuk yolun sıkıntısını sildi attı. Bodrum -  Mumcular yolundan Çilek üzerinden ve taş ocaklarının yanından geçtim. Bembeyaz taşlar, yemyeşil zeytinliklerin ile akıp gitti yol. Bodrum’a girişte bizi Halikarnas Balıkçısı dev bir tabela ile karşıladı beni. Bodrum limanına inen paralel ve çoğu tek yönlü sokaklar dur kalk ile hızlıca geçildi. Yokuşta geri kaymayan Megane EDC’miz ile Bodrum’da dur kalk trafikte vites geçişlerinde bocalama yaşadım. Bodrum’da Gümüşlük ve Gümbet tavsiye edilen yerler idi. Gümbet’te kısa bir turdan sonra Bodrum merkezinden Megane EDC ile geçtim . Göz alıcı bembeyaz iki katlı evler, Bodrum markasına teslim olmuş bankalar, büyük marketler, Bodrum kalesi ve  Bodrum’un beyaz duvarlarındaki rengarenk çiçekler çarptı gözüme. Bodrum’a Megane EDC ile taş ocaklarından geçen, yığın taşların belirlediği ve zeytin yeşili ile boyalı dağlık yoldan gidilir. Tuzda balık yenir. Gündüz beyaz Bodrum evlerini işleyen çiçekli manzara, akşam marinada Bodrum ışıkları seyredilir. Navigasyonumun bana oynadığı oyun ile köy yollarında ilerlemem sebebiyle tüketimim 6.5 litreye yükseldi.

 

DÜNYA’NIN SAYILI PLAJLARINDAN BİRİ: İZTUZU
Bodrum ‘dan Milas’a deniz eşliğinde geçiyorum. Milas üzerinden geçen rotamın son durağı İztuzu plajı. Milas’tan Muğla yönüne ilerler iken Megane EDC ile yolum bisiklet şehri Ula’dan geçti. Küçük evlerin arasında gözlerim bisikletleri saymaya başladı hemen. Üç otomobil gördü isem on bisiklet vardı bu şehirde. Bir de bolca işlemeli demir kapılar. Dağların arasında düzlükte kurulan Ula, demir işleme kapıları, taş detayları, dar sokakları ve bisikletleri ile görülmesi gereken bir ilçe. Ula’dan Dalyan’a giderken Megane EDC ile enfes manzaralı dağ yollarından geçtik.  İztuzu plajının dağdan görünüşü ise kelimelerle anlatılmayacak kadar etkileyici. Caretta Caretta’ların korunduğu milli parkın değeri gözümde daha da arttı. Caretta Caretta’ları korumak için gündüz belirli saatlerde açılan park girişi plajın da korunmasına önemli bir katkıda bulunmuş.

Dalyan’da İztuzu’na giderken yol üzerinde  - çekirdekleri kırılmadan sıkıldığı için tatlı olan - Nar suyu içilir. Plaja birkaç kilometre kala yüksekten plaj manzarası seyredilir. Bu güzergahta tüketim değerim 6.4 litreye geriledi.

 

 

 

 

 

 

ANTALYA :  ALTIN PORTAKAL VE BERRAK DENİZ
İztuzu’ndan Antalya’ya önce Fethiye koylarını seyrederek sonra yaylaları aşarak geçtim. Yayla yollarında her üç beş kilometrede bir mısır ve çay satanların birini seçip verdiğim kısa molanın ardından Korkuteli üzerinden Megane EDC ile sonraki durağım olan Antalya’ya vardım. Antalya Kale içi, Selçuklulardan kalan yivli minaresi, halıcıları ve yat gezileri ile biliniyor. Kurşunlu ise sıcak bir Antalya gününde gidilebilecek en serin mekan. Konya altı plajı ise 50 metre yükseklikten berrak suları ile şehir merkezine yakın ve  - yatların atıkları olmasa daha iyi olacak ama-  gidilesi temiz bir plaj.

Antalya’da mutlaka portakal reçeli yenir, düz virajsız yollarında Megane EDC’nin keyfi ise en iyi gece çıkar.  Upuzun Konya Altı Plajı’na uğramadan Antalya’dan çıkılmaz. Tüketim ortalamam tekrar 6.3 litreye düştü.

 

 

ANKARA : BAŞKENTTE BAYRAKLAR BAŞKA DALGALANIR!
Antalya’da sıcak saatler Megane EDC’nin yönünü Isparta-Burdur yoluna çevirince son buluyor. Afyon yoluna çıktığım zaman soğuk saatler başladı. Afyon’da dinlenilen birkaç saatten sonra başkente Polatlı’dan geçtim. Ankara-Beypazarı-Nallıhan güzergahında ilerledim Megane EDC ile. Beypazarı yakınında ki kuş cennetinde birkaç saat kuşları ve kızıl tepeleri seyrettim. Ankara’nın en uzak ilçesi Nallıhan’ın domates tarlalarının arasından geçtikten sonra, dağlık yollarından Abant gölüne ulaştım. Gölün etrafında küçük araçlar için hazırlanmış yoldan gezerek çevreyi keşfediyorsunuz. At gezisi yapanlar, piknik alanları, sazlıklar ve manzara çok güzel. Abant yolunda köylülerin açtığı tezgahlar yörenin balı ve kuru gıdaları ile dolu.  Abant Gölü çevresinde Megane EDC ile tam tur atılır. Tur bitimine 2 km kala sazlıklar, göl ve dağ manzarasında enfes fotoğraflar çekilir. Köylü satıcıların közde yaptıkları çaydan içilir. Yolun Akdeniz ve Ege’ye göre daha düz oluşu yakıt tüketim ortalama da yansıdı. 5.9 litreye gerileyen ortalamam ile en düşük tüketim değerime ulaştım.

 

 ALINYAZISI KÖMÜR KARASI İLE YAZILMIŞ ŞEHİR: ZONGULDAK

Abant’ın yeşil doğasını geride bırakırken Megane EDC ile Bolu- Zonguldak rotama yine dağ yollarından ve otobandan ilerledim. Zonguldak Meşrutiyet caddesindeki heykelin ifadesi ‘kömür ocağından çıkan işçi’ ile karşıladı beni. Zonguldak kömür karası, yeşilin ve mavinin birleştiği yerde yer alıyor. Bol inişli, çıkışlı, dik yolları EDC için kısa mesafede yapılabilecek tüm zor manevraları bir araya getirdi. Zonguldak’ın dik çıkışları dizel motorun gücünü sınarken, dik inişler ve kısa mesafe sıkışık trafikten EDC ile kolayca çıktım.  Zonguldak‘tan Bartın-Amasra-Kastamonu -Cide güzergahında yaptığım zorlu parkur ise Cenevizlilerden kalma küçük bir liman keşfettirdi bana. Gideros, Kastamonu’nun Cide ilçesine 10 mm uzaklıkta küçük ve saklı bir koy. İki girişi var koyun. Amasra yönünden ilk girişte küçük bir iskele bir balıkçı ve bir ev bulunuyor. İkinci giriş ise biraz daha büyük bir sahile, tarihi bir camiye ve pansiyona çıkıyor. Kaynaklar Gideros’un Cenevizlilerden kalma gizli bir liman olduğunu söylüyor. Osmanlı zamanında da kullanılan küçük limanın Kurtuluş savaşında da kullanıldığını biliyoruz. Suyu ve tarihi ile etkileyici bir mekan olan Gideros maalesef temiz bırakılmamış plajı ile hayal kırıklığı yaşattı. Dönüşte keşfedilmemiş cennet olarak dikkatimi çeken Kapısuyu plajı ise – temiz bakılmamış olsa da - görülmesi gereken yerler diye düşünüyorum. Bölgede denize girilebilecek temiz bir yer için Tarlaağzı’nı görmenizi tavsiye ederim. Bu noktadan sonra dönüş güzergahım Bartın, Zonguldak –Karadeniz Ereğli üzerinden İstanbul oldu. Bartın’da Avara Sucuğu yenir. Megane EDC ile bir denize doğru, bir yeşile doğru giden dar sahil yollarından gidilir. Zonguldak ‘ta akşam limanda kayalara vuran dalgalar ile suya yansıyan şehir ışıkları seyredilir. Uzun dönem güzergahımın son adımıyla birlikte tüketim ortalamam 6.1’e çıktı. Bu ortalama ile testi tamamlamış oldum.

 

RENAULT MEGANE EDC TESLİM ALINAN KM

 

RENAULT MEGANE TESLİM EDİLEN KM 

Teknik Özellikler
Motor: 1,5 dCi   
Motor Hacmi: 1461 cc  
Silindir Adedi: 4  
Maksimum Güç: 110 hp 4000 d/d  
Maksimum Tork:  240 Nm 2000 d/d  
Performans    
  0-100 km/s Hızlanma 11,7 s
  Maksimum Hız: 185 km/s
     
Frenler    
  Ön: Disk
  Arka: Disk
     
Yakıt Türü   Dizel
Yakıt Tüketimi    
  Şehir İçi: 5,2 lt
  Şehir Dışı: 4 lt
  Karma: 4,4 lt
  Testte geçilen mesafe 7670 km
  Test ortalaması 5.3 lt
     
Boyutlar    
  Uzunluk: 4295 mm
  Genişlik: 1808 mm
  Yükseklik: 1491 mm
  Dingil Mesafesi: 2640 mm
  Bagaj Hacmi: 368/1129 lt
  Yakıt Depo Kapasitesi: 60 lt
  Boş Ağırlık: 1384 kg
  Lastik Boyutu: 205/50 R16

 

YORUMLAR

altug 27.12.2013 03:09:20
grand tourer calısmıyor eltn.arızası
aracı cok beğenerek aldım ama 2 hafta sonra burnumdan geldı.aracı sağlam bıraktım kıtleyıp gıttım.tekrar çalıştırmak ıstedıgımde çalıştıramadım.ekranda dıreksıyonu cevırın start a basın dedı ama calısmadı.yedek anahtarıda okumadı.yol yardım geldı cozemedı.mecburen aracı ucra bır yerde bırakmak zorunda kaldım.cekıcı ılede cektıremedım.cunkı el ferenını bıraktıramadım.
7 7
Yusuf Bayram 7.2.2013 15:44:32
EDC'yi beğendim
EDC'li megane'ı yaklaşık bir aydır kullanıyorum gayet konforlu. EDC şanzıman da sonuçta kul yapısı arızalanabilir ve düzeltilir düzeltilemezse değişim zaten Renault servislerince ücretsiz olarak yapılıyor yıllardır kullanılan dsg şanzıman bile bu güne kadar yüzlerce araçta arıza yaptı dediğim gibi "Kul yapısı"(Not:bir arkadaşımın o kadar dikkatli kullanmasına rağmen honda civic manuel aracı 100 bin km'de şanzıman arızası yaptı, hondanın şanzımanının çok sorunsuz olduğu herkesice bilinen birşey ama olacaksa oluyor işte)
5 2
Yusuf Bayram 7.2.2013 15:44:26
EDC'yi beğendim
EDC'li megane'ı yaklaşık bir aydır kullanıyorum gayet konforlu. EDC şanzıman da sonuçta kul yapısı arızalanabilir ve düzeltilir düzeltilemezse değişim zaten Renault servislerince ücretsiz olarak yapılıyor yıllardır kullanılan dsg şanzıman bile bu güne kadar yüzlerce araçta arıza yaptı dediğim gibi "Kul yapısı"(Not:bir arkadaşımın o kadar dikkatli kullanmasına rağmen honda civic manuel aracı 100 bin km'de şanzıman arızası yaptı, hondanın şanzımanının çok sorunsuz olduğu herkesice bilinen birşey ama olacaksa oluyor işte)
9 0