Reklamın kapanmasına sn.
Kapat
İnternet tarayıcısı olarak
 kullandığınızı gördük. Arabam.com sitesini daha hızlı ve verimli kullanabilmeniz için tarayıcınızı güncellemenizi veya yeni bir tarayıcıyı ücretsiz olarak yüklemenizi tavsiye ederiz.

Trafik cezasına peşin ödemede %25 indirim

 Trafik cezasına peşin ödemede %25 indirim

Trafik cezalarında peşin ödemeye yüzde 25 indirim uygulanacak.

Ekonomik durumu uygun olmayanlar ise 4 taksit yaptırabilecek. Cezalara itiraz süresi ise 7 günden 15 güne çıkarıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün trafik cezalarının uygulanmasına yönelik genelgesi İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sebati Buyuran imzasıyla 81 il valiliğine gönderildi. Genelgeye göre, “Trafik Ceza Tutanakları”, Kabahatler Kanunu hükümleri gereği “Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı” olarak düzenlenecek. Bu kapsamda trafik cezalarına itiraz süresi arttırılıyor. Trafik cezası uygulanan sürücünün yetkili mahkemeye itiraz etme süresi 7 günden 15 güne çıkarıldı. Trafik cezası uygulanan sürücünün para cezasını peşin ödemesi durumunda yüzde 25 oranında indirim yapılacak. Cezayı uygulayan zabıta, tutanağın üst kısmına ceza miktarının tamamını yazacak, sürücünün cezayı peşin ödemesi durumunda, 1/4 oranında indirim kutusu işaretlenecek ve yüzde 25'lik indirimin tekabül ettiği oran toplam hanesine kaydedilecek. Plakaya yazılan cezalar, sürücüye tebliğ edilmesinden sonra geçen 15 gün içerisinde peşin ödenirse yüzde 25'lik indirim hükmünden faydalanılacak. Genelgeye göre, Kabahatler Kanunu'nda belirtilen ödeme şekli olan idari para cezasının taksitlendirilmesi vergi dairelerinden talep edilebilecek. Kabahatler Kanunu'nun 17. maddesi, “kişinin ekonomik durumunun müsait olmaması halinde idari para cezasının, ilk taksidinin peşin ödenmesi koşuluyla, bir yıl içinde ve dört eşit taksit halinde ödenmesine karar verilebilir” hükmünü içeriyor. Buna göre, trafik cezasını taksitle ödemek isteyen, ekonomik durumu uygun olmayan kişiler, ilk taksiti peşin olmak üzere cezayı 4 taksitte ödeyebilecek. Taksitlerin zamanında ve tam olarak ödenmemesi halinde, para cezasının kalan kısmının tamamı vergi dairesince tahsil edilecek.

YORUMLAR

haksız kazanç 3.3.2015 14:35:22
haksız kazanç
türkiyede 18 milyon 148 bin 386 tane araç varr devlet bunların herbirinden ortalama yıllık 200-500 TL arası vergi almaktadır aynı zaman içerisinde yıllık muayene üçreti ortalama 200-600 TL arası para almaktadır bunu paraya carpdıgın zamann bir ülke kuracak mikdardaa muaaf olmak tadır aynı zaman içinde bu sene 2 milyar 128 milyon araça ceza kesildi ve aynı zaman içinde vatandaşlardan hariçi vergi alınmaktadır aynı zamman içerisinde İ.E.T.T lerden ve .METRO METRO BÜS DENİZ VE HAVA ARACLARINDAN da kazanmaktadır lafın kısası sadece motorlu taşıtlardan gelen gelir ile ülkenin geciminin tahminime göre %70-%80 ini karşılamak tadırr ziraa halen dahaa vergi kesebilecegii delikler arıyolarr yaşam zorlandıgını ve insanlara kölee muhamelesi yapdıklarını görmemezlik ten geliyolar... bunun hesabını allaha nasıl verecekler :?
65 4
i. Doğan 21.1.2015 21:36:15
Mahkeme sonucuna göre ceza ödeme
Merhaba, plakama yazılan cezanın iptali için tebliğin ertesi günü mahkeme ye başvurdum. Mahkeme sonucu olumsuz olduğu taktirde %25 lik indirimden faydalanabilirmiyim. Teşekkür ederim.
19 12
Mahmut ince 6.1.2015 12:13:27
Trafik ceza ödemesi
Trafik cezasını verilen süre içinde kredi kartı ile ödersem indrim nasıl oluyor
27 9