Reklamın kapanmasına sn.
Kapat
İnternet tarayıcısı olarak
 kullandığınızı gördük. Arabam.com sitesini daha hızlı ve verimli kullanabilmeniz için tarayıcınızı güncellemenizi veya yeni bir tarayıcıyı ücretsiz olarak yüklemenizi tavsiye ederiz.

MTV kasko değerininin yüzde 5'ini aşmayacak

 MTV kasko değerininin yüzde 5'ini aşmayacak

Taşıtının, mevcut tarifeye göre hesaplanan motorlu taşıtlar vergisi (MTV) tutarı kasko değerinin yüzde 5'ini aşanlar, vergi dairesine başvurarak bir alt gruptaki taşıtlar için geçerli vergiyi ödeyebilecek.

MTV'de ağırlık-yaş kriteri yerine silindir hacmi-yaş esasını getiren yasada, vergi tutarlarının kasko sigortası değerlerinin yüzde 6'sını aşması durumunda, bir alt kademede yer alan aynı yaştaki taşıta ait tutar kadar vergi ödenmesi esası getirilmiş, bu oranın yüzde 4'e kadar indirilmesi konusunda Bakanlar Kurulu'na yetki verilmiş, Bakanlar Kurulu da oranı yüzde 5 olarak belirlemişti. MALİYE'NİN TEBLİĞİ YAYIMLANDI Maliye Bakanlığı'nın bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan teliğiyle uygulamanın esaslarına açıklık getirildi. Buna göre otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar için, 2004'te uygulanacak MTV tutarlarının, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği'nce ocak ayında ilan edilen kasko sigortası değerlerinin yüzde 5'ini aşması durumunda, söz konusu taşıt için, bir alt kademede ve aynı yaştaki taşıt için geçerli vergi tutarı uygulanacak. ÖRNEK HESAPLAMA Kasko değeri 30 milyar lira, motor silindir hacmi 4000 santimetreküpün üzerinde ve 12-15 yaş grubundaki bir taşıtın 2004 yılında ödenmesi gereken MTV tutarı mevcut tarifeye göre 1.8 milyar lira, kasko değerinin yüzde 5'i ise 1.5 milyar liraya denk geliyor. MTV tutarı kasko değerinin yüzde 5'ini aştığından, bu taşıta; yer aldığı motor hacmi ve yaş grubunun, bir alt kademesi olan 3501-4000 santimetreküp arası ve 12-15 yaş grubu için geçerli 1 milyar 250 milyon lira ödenecek. TAŞIT VERGİSİ MAHSUP VE İADE İŞLEMLERİ Ek motorlu taşıtlar vergisi ödeyen mükelleflerin ödediği tutarlar,2004 yılı için tahakkuk edecek olan MTV'den mahsup edilecek. Mahsuptan sonra ödenmesi gereken MTV olması halinde bu vergi, 2004 yılı taksit aylarında ödenirken, mahsup edilemeyen tutar mükellefin talebi üzerine iade edilecek. Ödeme zamanlarında ödenmemiş olan ek MTV ile taşıt vergisi ise terkin edilecek.(ANKA)

YORUMLAR