Reklamın kapanmasına sn.
Kapat
İnternet tarayıcısı olarak
 kullandığınızı gördük. Arabam.com sitesini daha hızlı ve verimli kullanabilmeniz için tarayıcınızı güncellemenizi veya yeni bir tarayıcıyı ücretsiz olarak yüklemenizi tavsiye ederiz.

Binek otomobile sahip olmanın ucuz yolu

 Binek otomobile sahip olmanın ucuz yolu

Binek versiyonlardan daha ucuza satılan dizel motorlu vanları alıp koltuk ve cam taktırarak binek versiyona dönüştürmek oldukça yaygın bir uygulama. Bu konuda faaliyet gösteren birçok firma, hafif ticari araçları koltuk ve cam takıp halı kaplayarak orjinaline yakın özelliklerde bir binek araca çevirebiliyor.

Ticari araçların ÖTV oranı aynı aracın binek versiyonuna göre yüzde 42 daha düşük olduğu için (vanlar için ÖTV yüzde 4, motor hacmi 1600 cc-2000 cc arasındaki binek otomobiller için yüzde 46) daha az ödeyerek binek versiyona sahip olmak mümkün oluyor. Ancak bu durum 1 Ağustos 2003 tarihi itibariyle çekiciliğini kaybedecek. Çünkü alınan bir kararla, bu tarihten itibaren yapılacak bu tip değişiklerde binek ve ticari araç arasındaki ÖTV farkı araç sahibinden tahsil edilecek. Bu nedenle değişiklik işleminin hiçbir avantajı kalmayacak. Dönüştürme işlemi için araçların öncelikle arka yan panellerine cam açılıyor. Saç bölümler kesilip orjinaline uygun boyuttaki cam için kesim yapılan araçta saçın pas izolasyonunun korunması için yüksek ısıda kesme işlemi yapılmıyor. Ayrıca saçların kesim yerlerine paslanma engelileyici sıvılar sürülüyor. Bu sıvılar kuruduktan sonra kesilen yerler lastik fitille kaplanarak camın yapıştırılmasına hazır hale getiriliyor. Ticari araçlarda çıplak olan tavan, izolasyon malzemesi ve kaplama kumaşıyla örtüldükten sonra zemin için özel bir çalışma yapılıyor. Taban da halı kaplandıktan sonra aracın yan duvarları uygun malzemeyle kaplanıyor. İç mekan kaplamalarının tamamlanmasından sonra camlar silikon kullanılarak yapıştırılıyor. Dönüşüm işlemindeki son aşamaysa arka koltukların yerleştirilmesi. Bu işlem de tamamlandıktan sonra hafif ticari araç, yaklaşık bir gün süren uygulamayla binek araca dönüşmüş oluyor. Dönüşüm uygulamalarında trafik tescil değişim işlemleri, uygulamayı yapan firma tarafından yaptırılıyor. Aracın ilk olarak sahip olduğu ticari ruhsat, Trafik Tescil Müdürlüğü'ne yapılan başvuruyla binek otomobil ruhsatı haline getiriliyor. Bu işlem için de önce tadilat projesi çizdiriliyor. Bu projeyle Trafik Tescil Müdürlüğü'ne başvuruluyor ve dönüştürülmüş araç yeni ruhsatla trafiğe çıkmaya hazır hale getiriliyor. Söz konusu dönüşüm işlemleri Peugeot Partner, Opel Astra Van, Opel Corsa Van, Opel Combo, Fiat Doblo ve Citroen Berlingo'da 1 milyar 200 milyon liraya gerçekleştirilirken Renault Kangoo'da ticariden bineğe dönüşüm için 1 milyar lira talep ediliyor. (AutoShow)

YORUMLAR