Reklamın kapanmasına sn.
Kapat
İnternet tarayıcısı olarak
 kullandığınızı gördük. Arabam.com sitesini daha hızlı ve verimli kullanabilmeniz için tarayıcınızı güncellemenizi veya yeni bir tarayıcıyı ücretsiz olarak yüklemenizi tavsiye ederiz.

İlk sürüş: Yeni Renault Clio Sport Tourer

 İlk sürüş: Yeni Renault Clio Sport Tourer

Türk tüketicisinin değerini bilmediği segmentlerin başında station wagonlar geliyor. Bu araçların sunduğu bagaj genişliğini, hafif ticari araçlarda elde eden tüketici son zamanlarda yeniden station wagonları alım listelerine eklemeye başladılar. Bunda gitgide güzelleşen station wagon otomobil dışında hafif ticari araçlar için getirilen K1- SRC gibi belgelerin denetiminin de artmış olması yatıyor. Bu gün size anlatacağım modelse Bursa’da doğup tüm dünyaya ihraç edilen yeni Clio 4 Sport Tourer…

YAZI: TULU DARICAN

Sportif görünüyor
Clio Sport Tourer çekici bir tasarıma sahip. Clio 4 ile tanıştığımız arka kapı kolunun gizli olması otomobilin profil görünümünü kesintisiz hale getirmiş. Ön bölümse Clio 4 ile aynı. DeZir konseptinden alınan büyük logo ve radyatör ızgarası şu anda B segmentindeki en çekici tasarımı meydana getirmiş. Arka bagaj kapağı düz tasarlanmış. Bu ön tasarımdan sonra biraz durağan gelse de bombeler ve büyük stop grubu ile hala şık göründüğünü söylemeliyim. Clio Sport Tourer’ın boyu Clio HB modeline göre 204 mm daha fazla.

Kullanışlılık hedeflenmiş
Yeni Clio Sport Tourer’ın iç mekanı Clio ile aynı tasarlanmış. Malzeme kalitesi ise sınıf standartlarının bir kademe üstünde. Bu disiplinde modelin çok eleştirileceğini düşünmüyorum.
Clio Sport Tourer’ın asıl mahareti ise sunduğu iç mekan genişliği. Arkada baş mesafesi hatchback kardeşine göre tasarım sebebiyle 15 mm artmış. Bagaj hacmi ise 443 litre. Clio HB’in 300 litre bagaj hacmine sahip olduğu düşünüldüğünde Sport Tourer’ın büyük ailelere bile hitab edebileceğini söyleyebiliriz. Arka koltukların katlanmasıyla otomobilin bagaj hacmi 1380 litreye kadar artabiliyor. Icon donanım seviyesiyle birlikte sunulacak olan katlanabilir ön yolcu koltuğu sayesinde 2.48 metre yükleme uzunluğu elde edilebiliyor. Bu segmenti için rekor anlamına geliyor.

Kişiselleştirme ST’de de var
Kişiselleştirme seçeneği, Yeni Renault Clio Sport Tourer’ın ruhuna henüz tasarım aşamasında işlenmiş. Müşteri, üretimden itibaren sipariş edeceği bu kişiselleştirme seçeneği ile iç ve dış tasarımda farklılık yaratabiliyor. Chance, Dots ve Sport olmak üzere 3 farklı dizayn tercih edilebiliyor.
Kişiselleştirme, farklı konseptlerle ve bir dizi dış renk konfigürasyonu ile sunuluyor: görünüm ve jantlar için bir adet baskın renk veya bir tane grafik tema seçilebiliyor. Bu sayede, otomobilin tasarım sürecinin bir parçası olan hatlarla aracın güçlü kişiliği vurgulanmış oluyor. Kişiye özel üretim imkanı sağlayan bu özel seçimde fabrikada üretimden itibaren kaliteyi garanti ediyor. Hatchback versiyondan farklı olarak Sport Tourer da tavan sticker uygulaması yapılamıyor. Bunun sebebiyse bu modelde kullanılan tavan rayları…

Bildiğimiz motorlarla geliyor
Clio Sport Tourer’ın baz motor seçeneği 1.2 litre 75 hp’lik benzinli atmosferik ünite olacak. Diğer benzinli seçenek ise 0.9 litre turbo destekli ve 90 hp güç çıkışına sahip TCe… Bu motor fabrika verilerine göre 4.5 litrelik ortalama tüketimiyle dikkat çekiyor. 2013 ikinci çeyreğinde EDC otomatik şanzımanın sunulmasıyla beraber benzinli seçenekleri arasına 1.2 litre turbo destekli 120 hp güç üreten motor da eklenecek.
Dizel cephesine baktığımızdaysa baz seçenek 1.5 litre dCi 75 hp’lik motor olacak. Bu motorun 90 hp güç üreten versiyonu da tercih edilebilecek. Dizel motorla birlikte EDC otomatik şanzımanın da sunulması için 2013’ün ikinci çeyreğini beklemek gerekecek.
Yeni Clio Sport Tourer, baz versiyondan itibaren segmentinde en donanımlı güvenlik ekipmanlarına sahip: Gündüz LED farları, Cruise control, Bluetooth, USB, 4 hava yastığı, Yokuşta Kalkış destek sistemi, Renault Kart Sistemi, elektrikli gövde rengi yan aynalar, ESP, ABS, AFU, Renault Bass Reflex ve tavan barları.

R-LINK sonunda geliyor
Renault Clio Sport Tourer Türkiye’de ilk etapta R-NAV multimedya sistemiyle satılacak. Orta konsola entegre R-NAV sisteminde yedi inçlik (dokunmatik bir ekran, radyo ve hem müzik hem de eller serbest cep telefonu kullanımına yönelik Bluetooth işlevi yer alıyor. R-NAV sistemi 2D ve 3D (kuş bakışı)  ekranlı ‘Nav N Go’ navigasyon ile sunuluyor ve USB portu sayesinde MP3 çalma desteği bulunuyor.
Gelişmiş multimedya ve iletişim sistemi R-LINK ise önümüzdeki aylarda sunulmaya başlanacak. Direkt internet iletişimi sunan R-LINK sistemi içine kullanıcı aplikasyon mağazasından uygulama indirip, kurabilecek.  Hem dokunmatik hem sesli kumanda edilebilen ekran ile altı ikonlu menü bütün uygulamalara doğrudan erişim sunuyor. Sistem kullanıcıya gelen emailleri ve EuroNews haberlerini sesli olarak okuma özelliğine sahip. R-LINK sistemi ile sunulan R-Sound Effect teknolojisiyle kullanıcı aracın iç mekana yansıttığı motor sesini değiştirebiliyor. Bu sayede eski Renault araçlarının ve konseptlerinin motor seslerini iç mekanda duymak mümkün.
R-LINK sistemi Türkiye’de Orange isimli GSM operatörüyle anlaşmalı satılacak. Böylece tüm dünya üzerinde kullanılabilecek. İlk satın alındığında 1 yıllık kullanım ücretsiz olarak sunulacak. Aylık herhangi bir fatura vs ödemesi yapılmayacak. 1 yılın sonundaysa internet erişimini yine 1 yıllık bir ücret ödenerek uzatmak mümkün olacak.
Clio Sport Tourer Türkiye’de 14 Mart 2013 tarihinde 31.990TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Joy ve Icon olmak üzere 2 farklı donanım seviyesi ve 2 benzinli, 2 dizel motor seçeneği ile tüketicinin beğenisine sunulacak. Yepyeni benzinli motor 1.2 Turbo EDC 120bg otomatik vites seçeneği 2013 ikinci çeyrek, 1.5 dCi EDC 90bg seçeneği ise 2013 yılı üçüncü çeyrekte pazara sunuluyor olacak.

Satın alınır mı? Sürüşü nasıl?

Clio Sport Tourer’ı kullanırken bir station wagon kullandığınızı hissetmeniz güç. Zaten yan aynalarda ikinci kapı kolunu görmemeniz ve aracın kaslı arka çamurluğu size klasik bir hatchback kullandığınızı düşündürüyor. Yol tutuş ve sürüş dinamikleri de hatchback modelle aynı. Otomobilin eşleştirilecek en büyük özelliği yüksek hızlarda kapılardan bolca sızan rüzgar sesi oluyor. Bunun dışında sınıf standartlarında bir sessizlik sunuyor.
İç mekan genişliği konusunda Sport Tourer iddialı bir model. Zaten hatchback Clio’nun arka bölümde sunduğu diz mesafesi pek çok rakibinden iyiydi. Aynı durum Sport Tourer için de geçerli. Ayrıca tasarım sebebiyle arkada artan baş mesafesi dikkat çekiyor. Otomobilin 31.990 TL’lik başlangıç fiyatı uygun. Fakat dizel modelde başlangıç fiyatının 41.990 olması bu modelin dizel motor seçeneklerinin tercih edilme olasılığını azaltıyor. İkinci ele baktığımızda station wagonların ciddi değer kaybına uğradığını biliyoruz. Ancak Clio Sport Tourer bu konuda en başarılı seçeneklerden birisi. Elbette bu disiplinde hatchback model kadar başarılı olması beklenmemeli. Fakat sahibini de ciddi zarar uğratmayacağı kesin. Eğer çok yol yapmayan ve geniş bir B segmenti araç arayan biriyseniz Clio Sport Tourer tam size göre.

 

 

YORUMLAR

Ali Bay 17.2.2013 12:59:12
Değer kaybı mı?
Station araçların değer kaybettiği falan yok halkı yanlış yönlendiriyorsunuz ikinci el internet sitelerine girdiğinizde station ve hatchback araçların fiyatlarının aynı olduğunu görebilirsiniz. Sıfırına bin lira fazla verip hatchback yerine station araç alıp geniş bir aracın sefasını yıllarca rahatlık içinde sürmek size kalmış.
81 8