Reklamın kapanmasına sn.
Kapat
İnternet tarayıcısı olarak
 kullandığınızı gördük. Arabam.com sitesini daha hızlı ve verimli kullanabilmeniz için tarayıcınızı güncellemenizi veya yeni bir tarayıcıyı ücretsiz olarak yüklemenizi tavsiye ederiz.

Gazdan ayağımı çekince motor silkeleme yapıyor

 Gazdan ayağımı çekince motor silkeleme yapıyor

Şu anda 1997 model Rover 416si kullanıyorum: Aracım 175 bin km'de. Aracımı herhangi bir hızda ve herhangi bir viteste kullanırken gazdan ayağımı yavaşça ya da hızla çektigim de araç silkeleme yapıyor.

Ayağım gaza çok az dokunursam silkelemeye devam ediyor ve ancak hızlanacak şekilde gaza basarsam normale dönüyor. Bu neden kaynaklanabilir? Ayrıca bazen rölanti devri 2000 d/d civarında takılı kalıyor, servisim bu soruna kalıcı bir çözüm getiremedi. Aracın gaz kelebeği derişti, rölanli ayarları tekrar yapıldı ancak sorun tekrarladı. İkinci bir surum da yeni alacağım Toyota Corolla 1.4D4-D ile ilgili. Bu araçların motorları, şehir içi ve sakin kullanımla kaç km hizmet verebilir? Multimode şanzıman Opel'in Easytronic rampada geriye kaydırma yapar mı? Carbon Clean işlemi kaç bin km'de bir tekrarlanmalıdır? Aracınızın motorunda oluşan kesikliklerin birkaç nedeni vardır. Öncelikle ateşleme sistemi bujiler dahil sorunsuz olmalı ve kelebek sensörü de fabrika değerlerinde ayarlanmış olmalıdır. Çoğu kez arızalanan kelebek sensörü benzer sorunlar yaratır. Fabrika arıza katalogundan değerleri bulunup test edilmeli. İkinci neden ise MAP sensörünün hortumunun çatlaması veya MAP sensörü arızalarıdır. Öncelikle hortum kontrol edilmeli, gerekirse MAP sensörü yenilenmelidir. Gazın takılı kalması sorunundan yola çıkarak tahmin edilebilecek sorun ise rölanti regülatörünün kirli veya arızalı olmasıdır. Rölanti regülatörünün de arızalı olması veya kablosunun kopuk olması benzer sorunlar yaratır. Aslında bu sorunların kökeni, aracın test fişine takılacak bir test aleti aracılığıyla alınabilir. Toyota'nın D4-D dizel motoru bir tasarım ve üretim harikasıdır. Bir benzinli motor sessizliği ile çalışan bu motorun, kaliteli dizel yakıt kullanılması ve her 30-40 bin km'de de Carbon Clean uygulanması sonucunda 500 bin km gibi bir ömre sahip olmayı mümkündür. Toyota'nın MuitiMode isimli mekanik otomatik debriyajlı vites kuruşu aynen Opel'deki Easyironic şanzımanlarda olduğu gibi, sistem kavramaya geçene kadar ne yazık ki yokuşlarda geri kaydırma yapmaktadır.

YORUMLAR

ramazan karakuş 25.5.2013 11:19:45
silkeleme yapıyor
slm toyota corolla 98 arcım var ayagımı gazdan ceknce silkeleme yapıyor rahatsız edici şekilde klima acılncada daha fazla oluyor heralda yüke bindiği için ve DEPRAJ SETİ YENİ TAKILMIŞ iyisi olmaya bilir depraj setnde olbilirmi bu konuda bilgilendrebilirseniz sevinirim i sorun olbilirmi.
4 0
mehmet 25.1.2009 15:14:39
araba gaz kesiyo
arkadaslarbende 2005 corolla verso var araba yaklasik 10 km sonnra gaz kesiyo cekis kalmiyor yanliz 1 kez motor isigi gosterdi ve cihaza bagladim cihaz map sensor dedi onu aldim taktim 2 km gittim sorun yine basladi map sensorun fisini cekince araba canavar oluyo takinca oto yolda bayiliyor cevre yoludada araba sendeliyor sanki mozotta pislik varmisgibi servisine goturdum birsey bulamadilar motor isigi yaninca getir dedilerherkes birseyler soyluyor yani tamirciler ne yapacagimi bilmiyom bilgisi olan lutfen yazsin
2 3
kurtca 23.3.2007 17:14:29
olur olmadık şeyler söylemeyin adamlara
kardeşim arabanın baskı balatalarında sorun var en yakın servise gidip degiştirebilirsin iyi günler my_sun_12@hotmail.com
4 5