Reklamın kapanmasına sn.
Kapat
İnternet tarayıcısı olarak
 kullandığınızı gördük. Arabam.com sitesini daha hızlı ve verimli kullanabilmeniz için tarayıcınızı güncellemenizi veya yeni bir tarayıcıyı ücretsiz olarak yüklemenizi tavsiye ederiz.

2000 MODEL MERCEDES E200 K

 2000 MODEL MERCEDES E200 K

Önümde bir araç olsa idi kesinlikle vuracaktım. Oysa zemin ıslak veya kaygan değildi.

2000 model, Mercedes E200 K araç sahibiyim. 175 Bin km'de olan aracımın fren sisteminde sorunlarım var. Aracı aldıktan kısa bir süre sonra, kapalı bir otoparkta, bir alt kala inerken, frene biraz sertçe basınca ABS'nin devreye girdiğini, ancak aracın durmadığını, ABS devrede iken, yaklaşık 6 metre olan rampanın sonuna kadar gittiğini, ancak düze inince durduğunu gördüm. Önümde bir araç olsa idi kesinlikle vuracaktım. Oysa zemin ıslak veya kaygan değildi. Daha önce kullandığım ve ABS'siolan başka marka aracımla, aynı otoparka defalarca gitmem ve aynı rampadan inmem nedeniyle bu durum bana anormal geldi. Daha sonra da farklı ortamlarda, freni biraz sert basınca aynı şeyi yaşadım. Servis ABS'nin çabuk devreye girdiğini ve kaydırdığını söylediler. ABS sensörlerini temizlediler, 4 disk ve balataları orijinali ile değiştirdiler, yeni lastik taktılar ama sorun giderilemedi. Bu arada bir elektrikçi de sistemi kontrol etti ama bir sorun bulamadı. Test cihazında hata vermiyor. Şu an ABS ana merkezi ve westinghouse'unu aynı anda değiştirerek denemek istiyorlar. Ama hem ben, hem servistekiler sonuçtan emin olamadıkları için, bu denemenin çıkma parçalarla yapılmasını istedik, şimdi uygun bir parça arıyoruz. Acaba bu sorunun nedeni ve çözümü nedir? Ulaş KIVILCIM Mercedes-Benz E200 K aracınızın fren sistemi ile ilgili bu güne kadar bana akseden benzer bir sorun olmadı. Konuyu anlatımla çözmek de oldukça zor. Aracın durma mesafesinde 6 metrelik rampada, lastikler kilitleniyor mu yoksa lastikler dönüyor ve fren mi tutmuyor, ayrıntısını bilmek gerekiyor. Lastikler dönmesine ve ABS çalışmasına rağmen araç durmuyorsa fren hidrolik basıncında bir soruna eğilmek gerekir. Ancak lastikler kilitlenip kayma oluşuyorsa, bu sadece lastik hamuru ve cinsiyle alakalı olabilir. Kaldı ki ABS elektronik beyin ile kumanda edilen ve beyindeki programın emirleri ile fonksiyon eden bir ünitedir. Bu ünitede var olan programın belli açıklan veya ülke farklılığı güncellemelerin varlığının da araştırılması gereklidir. Unutulmaması gereken Önemli bir nokta ise ABS sisteminin devreye giriş prensibi lastiklerin birinin veya bir kaçının durdurma fonksiyonu ile tekerleklerde oluşan devir farklılığını algılamasıdır. Düşük süratlerde devir farklılığı algılama veya lastiğin bilinin kilitlenerek kaymaya meyletmesi soruna nedendir./Onno USTA

YORUMLAR

Erdem DÖRTKOL 23.12.2011 18:26:40
E 200 Fren :(((
1998 E200 136 Hp aracm var. Maalesef aynı sorunu bende yaşıyorum, hatta bu yüzden bir kartala arkadan çarptım. Ne yazıkki bu sorun bu kasalarda kronik. Aracımla 200 km ile giderken kazıklama fren yapıyorum hiç çizgisinden bile çıkmıyor, ama 50 km nin altında bir hızda giderken maalesef araç durmuyor. Tamircim de aynısını söyledi. Tabi bu arada lastik kalitesi ve diş derinliğide çok önemli.
1 0
kaan altinok 4.2.2010 21:46:35
abs lerde olur öyle sorun
aynen şunu yapacaksın hiç birşeyle uğraşma tek yapacağın abs siz kulanacaksın abs nin sigortasını çıkart devere dışı bırak normal çalışsın ve artık bir sorunun kalmaz abs lerde bu sorun vardır arkadaşım bunun çözümüde bu başka kurtulmazsın yada getir bana sat kurtul
2 0
Muammer GÜNÖZ 24.12.2009 17:51:46
Sorunu çözdüm
Daha önce 11.05.2009 tarihinde foruma aynı sorunu yaşadığımı yazmıştım, aracımın iyi durumda görünen 4 lastiğini (lastiklerdeki tel kırılması nedeni ile) değiştirdiğimde sorun kendiliğinden çözüldü. Bu sorun için aracınızı satmayın önce lastiklere bakın derim.
0 0