Reklamın kapanmasına sn.
Kapat
İnternet tarayıcısı olarak
 kullandığınızı gördük. Arabam.com sitesini daha hızlı ve verimli kullanabilmeniz için tarayıcınızı güncellemenizi veya yeni bir tarayıcıyı ücretsiz olarak yüklemenizi tavsiye ederiz.

1993 model Lada Samara'nın motoru ters çalışıyor

 1993 model Lada Samara'nın motoru ters çalışıyor

1993 model, 145 bin km'de bir Lada Samara sahibiyim. Aracı ikinci el olarak satın aldım. Ancak otomobilimle ilgili bazı sorunlar yaşıyorum. Bunları aşağıda sıraladım, bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.

1. Aracım, kontağı kapattığımda yani motoru stop ettiğimde sanki ters çalışıyor gibi anormalleşiyor. Bunun sebebi ve çözümünü merak ediyorum. 2. Aracım 2'nci vitesten 3'ncü vitese aldığımda hemen gaz yemiyor, gaz pedalından verdiğim harekete tepkisi geç oluyor. 1993 model Lada Samara aracınızın motorunu stop ettiğinizde çalışmaya devam etme isteği, manyetik rölanti memesinin işlevini yerine getirmemesinden oluşuyordur. Elektrik gerilimi ile çalışan bu meme, kontak kapandığında işlevini sona erdirerek rölanti kanallarından benzin akışını engeller ve motorun silindir içi ısısı nedeniyle yakıtı kendiliğinden ateşler. Bunun dışında ani gaz vermelerde tıkanma ve isteksizlik olan motorunuzun en azından karbüratörünün bakıma ihtiyacı olduğu anlaşılıyor. Bu bakımdan sonra yapılacak CO ayarı ile yakıt tüketim değerleri normale dönecektir. Dikkat edilmesi gereken husus, bu araçların distribütörlerinin içinde yer alan avans düzeneğinin sık sık paslanarak çalışmaz duruma gelmesi yüzünden motor ayarlarım bozmasıdır. Bu sistemin çalışmaması da performans düşüklüklerine neden olur. Karbüratör temizliğinden sonra sistemin kontrol edilmesi birçok sorununuzun anahtarı da olabilecektir.

YORUMLAR