Temsa’nın Konkordato Süreci Resmen Sonlandı

0
1313
Isuzu Konkordato

Uzun süredir finansal anlamda zorluklar çeken Temsa, bir süre önce konkordato ilan etmişti. Ziraat Bankası liderliğinde oluşturulan bankalar konsorsiyumu ile ekim ayında “Finansal Yeniden Yapılandırma” konusunda anlaşma sağlandı. Bu anlaşma sonucunda Temsa konkordato sürecinden kendi isteğiyle feragat etti.

Temsa’dan gelen resmi açıklamada görüşlerine yer verilen Temsa Üst Yöneticisi (CEO) Tolga Kaan Doğancıoğlu, söz konusu karardan büyük memnuniyet duyduklarını belirterek; “Temsa sadece bir otomotiv şirketi değil aynı zamanda 50 yılın üzerinde tecrübesiyle Türk sanayisiyle özdeşleşmiş, Türkiye ekonomisinin bugüne kadar yetiştirdiği en kıymetli markalardan biri. Yeni ortaklık yapısıyla birlikte, Temsa’nın bir an önce bu süreci geride bırakması, sağlıklı ve sürdürülebilir bir finansal yapıya kavuşması, tedarikçilerine ve iş ortaklarına olan yükümlülüklerini eksiksiz yerine getirebilecek bir bilançoya sahip olması birincil hedefimizdi. Bunun için de konkordato sürecinin tamamlanmasına daha uzun süre olmasına rağmen; kendi isteğimizle başvurumuzu yaptık, bugün itibarıyla bu süreci tamamen geride bıraktık.” ifadelerini kullandı.

Konkordato süreci bankalar konsorsiyumu sayesinde sonlandı.

Temsa’nın yeniden ekonomiye kazandırılması noktasında Ziraat Bankası başta olmak üzere konsorsiyumda bulunan tüm finansal kuruluşlarının süreç boyunca çözümün bir parçası olduklarına değinen Doğancıoğlu; “Bu vesileyle Ziraat Bankası başta olmak üzere konsorsiyumda bulunan Ziraat Katılım Bankası, Vakıfbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, TEB, Fibabanka, Akbank, Denizbank ve onların değerli yöneticilerine içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bununla birlikte şirketin üretim faaliyetlerine yeniden başlaması ve konkordatodan çıkması sürecindeki özverili çalışmaları nedeniyle tüm çalışanlarımıza, Temsa’ya güvenlerini bu zorlu aşamada esirgemeyen tüm tedarikçilerimize, bayilerimize, yetkili servislerimize ve müşterilerimize, konkordato döneminde şirketin bu süreci yönetmesinde ve sağlıklı bir yapıya kavuşmasında destekleri için Komiserler Heyetine de yine teşekkürler ediyoruz.’ değerlendirmesinde bulundu.

Temsa eski parlak günlerine geri dönecek.

Doğancıoğlu, ,Temsa’nın geçtiğimiz günlerde yapılan hisse devir anlaşmasıyla Sabancı Holding ve Skoda Transportation’ın da çatı şirketi olan PPF Group ortaklığına geçtiğini hatırlattı. Doğancıoğlu gelecek hedeflerine ilişkin de şunları kaydetti:

“Konkordato sürecinin resmen sona ermesini, Temsa’nın eski parlak günlerine dönüşünün ilk adımı olarak görüyoruz. Sabancı Holding-PPF Group ortaklığının verdiği güç ve bilgi birikimiyle; Temsa’nın küresel rekabetin en üst seviyelerinde yer almasını sağlayacak bir organizasyon yapısını hayata geçiriyoruz. Dünyada ulaşımın geleceğini şekillendiren akıllı şehirler ve elektrikli araçlar konusundaki deneyimimizi ve sanayi gücümüzü dünyanın dört bir yanına ihraç ederken; kendi bataryalarımızı yerli imkanlarımızla üretmeye başlamanın gururunu yaşıyoruz. Karlı, sürdürülebilir ve küresel bir büyüme stratejisiyle, Temsa’yı özellikle yurt dışı pazarlarda çok daha etkin bir şirket haline getireceğiz”

2.El Temsa İlanları

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here