Spirit Of Ecstasy 110 Yaşında

1
1056
Spirit Of Ecstasy

Rolls Royce denildiğinde akla gelen ilk imgelerden birisi şüphesiz Spirit of Ecstasy. Başka hangi marka otomobillerin kaputunda minik bir heykel yer alır ki? Bu özel heykelcik bu yıl 6 Şubat’ta tam 110 yaşına bastı.

• Spirit of Ecstasy ilk olarak 6 Şubat 1911’de Rolls-Royce’un kullanım hakkı olarak resmi şekilde tescil edildi.

• Goodwood’da üretilen her motorlu arabanın kaputunu süsleyen ve dünyadaki en ünlü; ikonik ve arzu edilen amblemlerden biri olan Rolls-Royce markasının belirleyici bir özelliği.

• Heykeltıraş ve illüstratör Charles Sykes tarafından patronu, otomobil öncüsü ve erken Rolls-Royce meraklısı Beaulieu’lu Lord Montagu için yaratılan bronz heykelciği temel alan The Whisperer.

• Rolls-Royce markası, sanatçılar ve orijinal çalışmalarla olan bu temel bağı MUSE, The Rolls Royce Art Program aracılığıyla koruyor.

Güzelliğin, Zarafetin ve Enderliğin Özeti: Spirit Of Ecstasy

Rolls-Royce Motor Cars CEO’su Torsten Müller-Ötvös, Spirit of Ecstasy’yi şu sözlerle anlatıyor: “Spirit of Ecstasy, bir amblem olarak şirketimiz ve ürünlerimizden çok daha fazlasını temsil ediyor. Müşterilerimiz için, anında ve evrensel olarak tanınan güçlü bir sembol ; başarı, çaba ve itibar. Güzelliği, sadeliği, zarafet ve enderliği, müşterilerimizin Rolls-Royce otomobillerinde aradığı ve bulduğu her şeyi özetliyor.”

“Spirit of Ecstasy, şirketimiz içinde gurur ve birlikteliği teşvik ediyor, Rolls-Royce ailesini tüm dünyada birleştiriyor ve güçlendiriyor. Bize mirasımızı ve ilkelerimizi hatırlatıyor ve hepimize ilham veren bir büyüklüğü var. Yaptığımız her araba onu taşımaya layık olmalı, çünkü her Rolls-Royce’u ve şirketimizi benzersiz ve eksiksiz yapan odur. ”

spirit of ecstasy ile ilgili görsel sonucu

Spirit of Ecstasy’nin 110. Yıl Dönümünü

Rolls-Royce Motor Cars, resmi amblemi Spirit of Ecstasy’nin 110. yıl dönümünü kutluyor. Tasarımın kullanım hakları 6 Şubat 1911’de tescil edilerek Rolls-Royce markasının tanımlayıcı bir özelliği ve dünyadaki en ünlü, ikonik ve arzu edilen lüks sembollerinden biri haline geldi. Uzun ve hikayeli hayatı boyunca neredeyse hiç değişmemiş olan Spirit of Ecstasy, Goodwood, Rolls-Royce Evi’nde üretilen her Rolls-Royce motorlu arabanın kaputunu süslüyor.

Tasarımı, heykeltıraş ve Illüstratör Charles Sykes tarafından işvereni, otomobil öncüsü ve Rolls-Royce’un ilk benimseyen Beaulieu’lu Lord Montague için yarattığı The Whisperer adlı bronz bir heykelcikten alındı. Şirketin otomotiv ve sanat dünyaları arasındaki temel bağı bugün hareketli resim sanatı dünyasının baş kahramanı Rolls-Royce Sanat Programı MUSE ile devam ediyor.

İlk Spirit of Ecstasy heykelcikleri yedi inç (yaklaşık 18 cm) yüksekliğinde bir heykeldi. Bugün, üç inç (7,5 cm) daha küçük olan bu heykelcik, motor çalışana kadar kaputundaki özel bir yuva içinde güvenli bir şekilde gözden uzak tutulurken, ‘yükselme’ olarak bilinen hassas bir şekilde tasarlanmış bir mekanizma ile sahneyi sorunsuz ve zarif bir şekilde aldı.

Rolls Royce Arabam.com’da

1 YORUM

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here