Formula 1’de sezonun 9. yarışı F1 Avusturya GP ile gerçekleşecek. Avusturya’da, keyifli yarışlara sahne olan Red Bull’un evi Red Bull Ring pistinde, gerçekleşecek yarış öncesi şampiyona lideri Max Verstappen ile 18 puan gerisindeki Lewis Hamilton arasındaki kıyasıya rekabet; geçen hafta yine bu pistte kaldığı yerden devam edecek. Peki sıralama turları saat kaçta? Yarış ne zaman yapılacak? Hangi kanal yayınlayacak?

F1 Avusturya GP Cuma Günü Programı

Bu hafta sonu gerçekleştirilecek olan yarış, 2 temmuz Cuma günü saat 12:30’da yapılacak olan 1. Antrenman Turları ile başlayacak. Ardından, aynı gün saat 16:00’da yapılacak olan 2. Antrenman Turları ile pilotlar kendilerini ve araçlarını test edecek. Ayrıca yarış için araçlarındaki gerekli ayarlamaları yaparak günü noktalayacak. İki seans da S Sport+ ekranlarında olacak.

F1 Avusturya GP Cumartesi Günü Programı ve Sıralama Turları

Gün, saat 13:00’daki 3. ve son antrenman turlarıyla başlayacak. Pilotlar ikinci hafta üst üste burada yarışmadan önce pistte sınırları zorlayabilmek ve pistin gerekliliklerini anlayabilmek için son kez pistte olacak. Araçların maksimumunun görüleceği antrenman takımlar için oldukça önemli olacak. Son ayarlamalar yapılacak, yarış tempoları ve sıralama tempoları test edilecek.formula-1-styrian-gp-2021-pole-2

Peki Sıralama Turları ne zaman?

Fransa’da pilotların start pozisyonunu belirleyecek olan sıralama turları, 3 Temmuz Cumartesi saat 16:00’da başlayacak. Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan Antrenman ve Sıralama Turları Serhan Acar’ın anlatımıyla S Sport 2 ve S Sport+ ekranlarında yayınlanacak.

F1 Avusturya GP Yarış Saat Kaçta?

Sürücüler ve markalar klasmanında Mercedes ve Red Bull rekabetinin zirvede yaşanacağı yarış, 4 Temmuz Pazar günü Türkiye saati ile 16:00’da izleyenlerle buluşacak. Red Bull’un üstünlüğü ele aldığı ve sezonun en dominant galibiyetini aldığı geçen haftaki yarış Mercedes üzerindeki baskıyı arttırıyor. Yarış, sıralama turlarında olduğu gibi Serhan Acar’ın anlatımıyla S Sport 2 ve S Sport+ ekranlarında olacak.

Sürücüler ve Markalar Klasmanındaki Son Durum

Avusturya’da geçen hafta Styrian GP adıyla düzenlenen ilk yarışta büyük bir Red Bull üstünlüğü oluştu. Bu üstünlük puan durumuna tam olarak yansımasa da psikolojik olarak Mercedes’teki takımlar klasmanı şampiyonluğu umudunu azalttı diyebiliriz. Ancak iki takım arasındaki fark sadece 3 puan açıldı. Alt tarafta ise Ferrari, güçlü bir yarış günü geçirerek McLaren ile olan farkı az da olsa kapadı. AlphaTauri’nin Gasly’nin yarış dışı kalmasıyla kan kaybettiği haftada, Aston Martin’in de sadece tek araçla puan alabilesi durumu tolere edilebilir hala getirdi. İki takım arasındaki fark yalnızca 2 puan. Sürücüler klasmanında ise Verstappen aradaki farklı bir yarış galibiyeti seviyesinin üzerine çıkarmış durumda. Hamilton’un 18 puan arkadan rakibini takip ettiği şampiyonada, Perez üçüncü sırada. Bu isimleri Norris, Bottas ve Ferrari pilotları takip ediyor. İşte Formula 1 Dünya Şampiyonası Sürücüler ve Markalar Klasmanı’nındaki son durum;

Formula 1 Dünya Şampiyonası Sürücüler Klasmanı:
Formula 1 Dünya Şampiyonası Takımlar Klasmanı:

Yarış hafta sonunda neler oldu? Antrenman turları nasıl geçti? Sıralama Turu sonuçları gibi haberler için bizi takip etmeye devam edin.

Formula 1 Styrian GP Yarış Özeti ve Değerlendirmesi

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here