Formula 1 Yarışları Türkiye’ye Dönüyor Mu?

3
12324

Koronavirüs sürecinin olumsuz koşullarından Formula 1 yarışları da etkilendi. 2020 yılı takvimindeki belirsizlikler ile beraber F1 yarışlarının düzenleneceği pistler de henüz netlik kazanmış değil. Her türlü faktörü göz önüne alan F1 yönetiminin organizasyonda Türkiye’ye yer verebileceği konuşuluyordu.

Formula 1 Yarışları Hakkında Intercity’den Yazılı Bir Açıklama Geldi

İstanbulPark’ın işletme hakkını elinde bulunduran Intercity konuya dair yazılı bir açıklama yaptı. İşte o yazılı açıklama;

“Formula 1 yarışlarının ülkemize geri getirilmesi hususunda son dönemde yabancı ve yerli basın kanallarında ve sosyal medya platformlarında çıkan haberlere istinaden kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur.

 

F1 yarışlarının ülkemize geri getirilmesi çalışmalarını, İstanbul Park pistinin işletmesini aldığımız 2013 yılından bu yana büyük bir arzu ve titizlikle yürütmekteyiz. Dünyanın en özel pistlerinden Intercity İstanbul Park’ın işletmesini devraldığımız ilk günden bu yana motor sporları, trafik güvenliği ve otomotiv sektörü için her yıl 300 günden fazla etkinlik, eğitim programları ve festivaller düzenlemekteyiz.

Formula 1

 

2017 yılından itibaren F1 yarışlarının ülkemize geri getirilmesi projesi, T.C. Cumhurbaşkanlığı himayalerine alınmış ve Formula 1 yönetimi ile gerekli görüşmelerin yütürütülmesi görevi T.C. Cumhurbaşkanlığınca tarafımıza verilmiştir. Dünyanın en iyi yarış pistlerinden biri olarak gösterilen Intercity İstanbul Park’ın ve İstanbul’un, F1 yarışlarına yeniden ev sahipliği yapabilmesi için F1 yönetimi ile görüşmelerimiz aralıksız devam etmektedir.

Özellikle 2020 yılı takviminde yer almak için görüşmelerimiz sürerken, Formula 1 yönetimi ile yaptığımız gizlilik sözleşmesi kapsamında, detaylarını şu anda paylaşamayacağımız bir aşamada olduğumuzu ve uygun şartların sağlanması durumunda Intercity İstanbul Park olarak kamuoyuna gerekli bilgilendirmenin yapılacağını paylaşmak isteriz.”

İstanbulPark 2023’e Kadar Intercity’nin

İSTANBUL Park Yarış Kompleksi’nin (İstanbul Formula 1 Pisti) 10 yıllık işletme hakkı ihalesinde 9.1 milyon lira + KDV ile en yüksek teklifi veren İstanbul MC Yarış Sporları LTD ödemesi gereken ilk taksiti ödeyememişti. Böylece ihale, teknik olarak ikinci en yüksek teklifi veren Intercity markasıyla tanınan Eylül Tarım Oto Kiralama şirketine kaldı. Intercity 2023 yılına kadar İstanbulPark’ın işletme hakkına sahip.

 

3 YORUMLAR

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here