Sıfır Otomobil Satışındaki Fahiş Fiyatlar Sürecek mi?

2
1573
Otomobil Üretimi

Son dönemde artan talep doğrultusunda, otomotiv üreticilerinin uyguladığı fahiş fiyatlar nereye kadar böyle gidecek? 10 dakikada bir üretim gerçekleştiren milyar dolarlık fabrikalar neden üretim yapmıyor? Global otomobil devleri 3 aylık fabrika kepenk kapatmasının faturasını halka mı ödetiyor? Her yeri geldiğinde devasa fabrikalarında ki üretim mahiyetinin ne denli büyük olduğunu ispatlamaya çalışan otomotiv yöneticileri, bu dönemde suskunluklarını koruyor. Fabrikaların her bir standından 10 dakikada da, 7 dakikada bir araç çıktığını her fırsatta dile getiren bu global şirketler neden bayileri boş bırakıyor? Fahiş satış fiyatları ile ilgili Otomotiv Yetkili Satıcılar Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu açıklamalarda bulundu.

Murat Şahsuvaroğlu

Otomobiller Fahiş Fiyatlardan Satmaya Ne Kadar Devam Edecek?

Otomotiv Yetkili Satıcılar Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu’nun açıklamaları;

“Rekor getiren satışlar ile ekonomiye olan güven tazelenmiştir. Bunun yansımasını otomobil satışlarında da görmekteyiz. Bunun yanında özellikle kamu bankalarının başlattığı kampanya ile sıfır taşıtta yüzde 0.49 faiz oranıyla finansman imkanı tanımaları Temmuz ayındaki bu ivmelenmeye katkı sağlamış ve satışları domine etmiştir. Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de sağlık güvenliği endişesi ile önümüzdeki aylarda da bireysel kullanıma olan talep, otomotivde hareketi artıracaktır. Yeni kısıtlamaların gündemde olmayacağını düşünerek pazarın bundan sonraki dönemde de daha iyi olacağı yönündeki görüşlerimizi korumaktayız. Bu yılın, Temmuz temposuyla devam etmesiyle 700-750 bin adetlik seviyelerde tamamlanacağını öngörüyoruz. Bir süredir yaşanan bulunurluk sıkıntısının kısmen de olsa giderilmeye başlamasının satışlara daha da katkı yapmasını bekliyoruz.

Şahsuvaroğlu; ” Avrupa Pazarı Daralırken, Türkiye Pazarı Yüzde %60 Büyüdü.”

Avrupa pazarında yılın ilk yarısında 1 milyon 131 bin 843 adetlik otomobil satışı gerçekleşti. Bu, geçen yıl 1 milyon 491 bin 465 adetti. Avrupa pazarı daralırken Türkiye pazarındaki kademeli artış ile pazarımız Ocak-Temmuz döneminde yüzde 60 oranında büyüdü. Bu büyümenin yıl sonuna kadar sürmesini bekliyoruz. Sektörümüz beklenen yere aşama aşama tekrar gelecektir. Ülkemizde satılan otomobillerin yüzde 60’ı ithal. Şu durumda fabrikaların tam kapasiteyle olmasa da yavaş yavaş normal seviyelerine ulaşmasıyla birlikte tedarik ile ilgili sıkıntının da yakında bitmesini bekliyorum. Şu an müşteri taleplerine hemen karşılık veremiyoruz ve bekleme süresi oluşuyor. Öngöremediğimiz pandeminin yarattığı etkiyi halen yaşasak da otomotiv sanayi ve yetkili satıcılık sistemi elinden gelen tüm gayreti ortaya koyuyor. Temmuz ayındaki sonuçlar bu gayretin çok açık göstergesidir”

Muhteşemlik ve Zerafet : Ferrari Roma

2 YORUMLAR

  1. arabalar satıldığı sürece hiçbir indirim olmaz ikinci el piyasası nasıl olur bizdeki arabaların yarısı hurda aslında … çok büyük bir teşvik olmadığı sürece bu düzen böyle gider

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here