İkinci El Otomobil Fiyatları Ne Olacak?

0
693
İkinci El Otomobil Fiyatları

Sıfır otomobil üretim ve tedariğinde oluşan aksaklıklar, döviz kurunun dalgalanması gibi sebeplerden otomobil fiyatları çok yükseldi. Son zamanlarda döviz kurunun düşmesi ile birlikte sıfır otomobil fiyatlarında düşüşler başladı. Sıfır otomobil fiyatlarının düşmesine paralel olarak 2.El otomobil fiyatları düşecek mi? Sorusu merak konusu. İkinci el otomobil fiyatları ile ilgili açıklamalarda bulunan Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “Döviz kurunun da gerilemesiyle 1 ay sonra ikinci el araba fiyatlarında son 3 ayda oluşan artış oranının yüzde 50’lik bir diliminde düşüş öngörüyoruz” dedi. İkinci El Otomobil Fiyatları Ne Olacak?

İkinci El Otomobil Fiyatları Ne Olacak?

Son 3 ayda sıfır otomobil fiyatları yaklaşık %40 arttı. Ancak döviz kurunun düşmesi ile birlikte 15 marka otomobil fiyatlarını düşürdü. Diğer markaların da fiyat düşmesi bekleniyor. Sıfır araçlardaki indirim yaklaşık %15 olarak gerçekleşti. Peki bu durum 2.El otomobil fiyatlarına nasıl yansıyacak?

İkinci El Otomobil Fiyatları

“İKİNCİ ELDE DE FİYATLAR GEVŞEYECEK”

Döviz kurunun gerilemesinin araç fiyatlarına etkisine dikkat çeken Yalçın, “Markalar sıfır otomobillerin fiyatlarını hızlıca geri çekebiliyor ama ikinci el piyasasında öyle olmuyor. Bu piyasadaki araç fiyatları genelde biniciler, esnaf dediğimiz galericiler, yetkili satıcılar tarafından belirleniyor. Yaz aylarında yüksek maliyetli ikinci el araç alan kişiler, fiyatları sıfır otomobillerdeki gibi gevşetemiyor. Ama gevşetmek zorunda kalacaklar. Tabi döviz kurunun belli bir oranda sabit kalması önemli bir kriterdir. Ocak ayında döviz kurundaki geri gelme devam ederse ikinci el arabalarda fiyatlar 1 ay sonra daha düşük seviyelere gelecektir diye öngörüyoruz. Son 3 ayda oluşan artışın yüzde 50’si kadar bir düşüş olacağını düşünüyoruz” dedi.

“ONLİNE İLAN SİTELERİNDE FİYATLAR ÇOK ŞİŞTİ”

Hüsamettin Yalçın, “Yüzde 50 indirim ciddi bir oran çünkü fiyatlar çok şişti. Bunun en büyük nedeni binincilerin online ilan sitelerinde fiyatları artırıyor olmalarıdır. Aynı model araç biri 200 bin lira yazıyor, diğeri ‘benim arabam daha iyi’ diyerek 250 bin lira yazıyor. Böyle çığ etkisiyle rakamlar yükseldi ve belli bir seviyeye geldi. Döviz kurunun gerilemesiyle böyle bir şeyin olmaması lazım” dedi.

“ÇİP KRİZİ YENİ YILDA HAFİFLEYECEK”

Sektördeki en önemli sorun sıfır otomobillerdeki çip krizi olduğunu belirten Yalçın, “Bu krizden kaynaklı araç tedariğinde bolluk oluşmadı. 2022’de eğer piyasada sıfır araçlar artarsa ikinci ele talep kaymaz ki bu yönde sinyaller de alıyoruz. Çip krizinin biraz daha hafifleyeceği, ülkemizde ve globalde araç üretiminin artacağını düşünüyoruz. Böylece olunca talep daha fazla ikinci el otomobillere kaymayacak ve sıfır araçlarla aralarında bu kadar fiyat uçurumu olmayacak. Ama ne sıfırda ne de ikinci el araçlarda fiyatlar eskiye döner. Çünkü döviz kuru belli bir seviyeye çıktı. Otomobil üreticilerinin masrafları dövizle çıktı”

İkinci El Otomobil Fiyatları

ARABA ALMAK İSTEYENLERE ÖNERİLER

“Ama 1 ay önceki fahiş fiyatlar da olmaz. Şu anda sıfır kilometre araç almak için doğru zaman. Eğer bulabilirlerse hemen almalarını tavsiye ederim. Ancak ikinci el otomobillerde öyle değil. Fiyatların düşmesi için 1,1 buçuk ay var. İkinci el araç almak isteyenlerin biraz daha beklemesi gerekiyor” ifadelerini kullandı

Kaynak: DHA

2.El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here