BMW gizli renk değiştiren far camlarını icat etti. BMW ön ızgaranın arka tarafında gizlenen ve renk değiştiren far camları yaptı.

BMW’nin Yeni Tasarımı Ortaya Çıktı

BMW ışığın görülmesi için aktif lens yardımı ile farları kesintisiz bir panelin arkasında ki ızgara yüzeyine entegre ettiği bir tasarımı ortaya çıktı.

BMW’nin bu yeni ızgara tasarımı gerçekten ilgi çekici. BMW Dünya Fikri Mülkiyet Örgütüne bu patenti için başvurdu. Sektör kaynakları bu patenti muhtemel olarak yeni nesil BMW’nin elektrikli araçlarında göreceğimizi söylüyor.

BMW Gizli Renk

Elektrikli araçlar geleneksel motorlar gibi hava girişlerine ihtiyaç duymuyor. Buna rağmen i7, iX ve i4 yer alan bu girişler BMW tarafından dekoratif amaçlı bu modellerde yer alıyor.

BMW mühendisleri gereksiz hava girişlerini ortadan kaldırmak istiyor. Aynı zamanda aracın bir BMW olduğunun da hemen fark edilmesini sağlamak istiyorlar. Mühendisler hem elektrikli aracı tanımlayacak hem de ızgaranın yeni yorumunu katacak çok katmanlı bir panel öneriyorlar.

BMW’nin Yeni Tasarımının Faydaları

BMW bu yeni tasarımı ile yeni araçlarında pürüzsüz bir yüzeye sahip olacak. Bu tasarım aynı zamanda farları koruyucu bir panelin arkasına yerleştirerek farlarda ki LED ya da lazerlerin hasar görme olasılığını azaltıyor.

BMW Gizli Renk

Diğer bir olumlu özelliği ile bu tasarım çok ince boyutlara sahip. Ayrıca katmanlar arasında hava boşluğu olmaması nedeniyle far sensörleri kolay kolay bozulmayacak. Bunun yanı sıra bir de geçirgenliği artmış olacak.

BMW Gizli Renk Değiştiren Far Tasarımının Çalışma Prensibi

BMW’nin bu tasarımı dekoratif kaplamaya sahip olacak. Bunun yanı sıra birden fazla lamine katmandan oluşacak. Patent başvurusunda ayrıca bu tasarımını buz çözme özelliğinin olduğu da belirtilmekte. Bu sayede firma soğuk havalarda far buzlanmasını önüne geçmek istiyor. Bu elektrikli araç kullanıcının sıcaklığın az olması sebebiyle çok karşılaştığı bir problem.

BMW Gizli Renk

Tasarımın dış katmanı şeffaf olacak. İç katman da yarı saydam ve dış katman gibi şeffaf olacak. Bu katmanlar poli-karbonattan imal edilecek. Bu katmanların arasında her bir işlev için LED ışık kaynağı ya da farklı kaynaklara bağımlı geçirimsiz kaplamalar olacak. Bu kaplamalar ışığı yalıtma özelliğine sahip ve plastik olacak.

BMW Gizli Renk

Bu katmanlar ışığın daha önceden ayarlanan alanlara iletilmesini sağlayacak. Katmanlardan iletilen ışık daha sonra dış katmanda ki özel desenlerin olduğu yere ulaşacak. Farklı konum ve açılarda geçirgen olmayan bu yüzeyde geleneksel ızgara görünümü alacak. Ayrıca farklı açıklıklar sayesinde farklı ışık düzenleri de görmek mümkün olacak.

Patent eskizlerinde tasarımcılar farklı model ve donanımlar için çalışma modlarını belli etmek için şeffaf farların yanında vurgular ekledi. Burada ayrı ayrı aydınlatılan yerlerde ızgara şekilleri olacak. Böylece DRL tasarımının farklılığı sayesinde model ve donanımlar arasında ki farkı anlamak kolaylaşacak.

BMW’nin Araçları için Yaptığı Özgün Tasarımlara da Bir Göz Atın

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here