Otomobil Satışları İçin Belirleyici Faktör Bulunabilirlik.

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, Yeni Toyota Hilux’un tanıtım toplantısından sonra basından gelen soruları yanıtladı. Bozkurt, Hilux hakkında gelen soruların ardından herkesin merak ettiği otomobil satışları hakkında gelen soruları da yanıtladı.

Covid-19 pandemisinin sebep olduğu tedarik zincirlerindeki aksamaların etkisini hala sürdürdüğünün altını çizen Bozkurt, bugün alınan araç taleplerinin ancak aralık ayında karşılanabildiğini söyledi. Bozkurt, “Sektörümüzde satışlar açısından en belirleyici unsur halen kısmen de olsa devam etmekte olan tedarik ve araç stoku sorunu. Toyota olarak istediğimiz kadar aracı alamıyoruz. Pandemi sürecinde duran üretim, şu anda sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde devam ediyor. Herhangi bir hatta bir kişi pozitif çıktığı zaman o bölüm komple karantinaya alınıyor. Tamamen kapanma riskini almamak için bu şekilde üretim yapılıyor. Bu durum yılbaşına kadar devam eder gibi görünüyor.” ifadelerini kullandı.

‘Bu yıl herhalde kayıp yılı olacak’ diye düşündük, ama…

Pandemi dönemiyle birlikte ülkemizdeki otomotiv pazarında pek çok beklenmedik gelişmenin yaşandığını söyleyen Bozkurt,

“Geçen sene 479 bin adetle kapanmış bir pazar vardı. Bu yıl ‘550 binlerde olur mu acaba?’ diyorduk yıla başlarken. Hemen arkasından pandemi gündeme geldi ve birçoğumuz ‘bu yıl herhalde kayıp yılı olacak’ gibi düşünmeye başladık. Ama hemen arkasından pandeminin getirdiği tedirginlikler vardı ama pazara katkı sağlayan, müşterinin toplu taşımadan ziyade kendi özel aracını kullanma talepleriyle bir anlamda talepte ciddi artış oldu. Tabii ki fabrikalarda üretim durunca bu artış, biraz daha psikolojik bir şeyle desteklenerek artık artışın ötesinde ‘otomobile hücum’ şeklinde gerçekleşti. Salgında ikinci dalga yaşanmazsa ve her şey bu şekilde devam ederse yıl sonu toplam satışlar 735-750 bin adetlerde gerçekleşebilir. Ama bu hangi markanın ne kadar ürün bulup pazara sunacağına bağlı. 2020 yılı toplam otomotiv satışlarının seyrini bulunurluk belirleyecek.” dedi.

“Satışlar ÖTV’deki değişime rağmen artacak”

2021 hakkında tahminlerini de paylaşan Ali Haydar Bozkurt açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “2021 yılı ile ilgili beklentimiz ise tabii ki şu anda devam eden bu talep durumu, görünen o ki bu yılı böyle kapatacak gibi… Yani yılbaşına kadar bu ‘fazla talep, az araç bulunurluğu’ devam edecek gibi görünüyor. Hatta gelecek yılın ilk çeyreğini de belki böyle kapatabiliriz gibi görünüyor. Çünkü hala talepte bir hız kesmesi söz konusu değil. Yani gelecek yılın ilk çeyreğinde de bu talep hızı devam edecek gibi görünüyor. Böyle olursa pazarın ÖTV’deki değişimlere rağmen gelecek yıl 700 binleri bulacağı gibi bir fotoğraf önümüze çıkıyor. Umalım ki bu 700 binler minimum seviyeler olsun. Çünkü hep söylediğimiz bir şey var; otomotivde 600 bin altındaki pazarlar bizim için hep sıkıntı yaratır. Birkaç yıldır o barajın altında ya da sınırında kalıyorduk. Önümüzdeki dönem pazar artık 700 bandında ya da daha üzerindeki rakamlara yükselmeye başlasın.”

2.El Toyota İlanları İçin Tıklayın

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here