MOTUL, BMW Motorsporları İçin Yarış Yağlarını Nasıl Geliştiriyor?

0
555
motul motor yağları

Motor yağı, otomobiller için oldukça önemli bir maddedir. Motor ne kadar güçlü olursa olsun yağın kötü olması, motorun minimum verimle çalışmasına neden olur. Bu sebeple motor yağı üzerine yapılan çalışmalar ciddi bir mühendislik gerekir. Motor sporlarında kullanılan araçlar için yağın verimi oldukça önemlidir. Madeni yağ alanında uzman marka Motul, 168 yıldır madeni yağ sektörüne hizmet ediyor.

Ayrıca Ocak 2020 tarihinden itibaren BMW Motorsport ile birlikte çalışan marka, Bavyera merkezli firma için motor yağları geliştiriyor.

1 yılı aşkın süredir Motul ile BMW Motorsport arasında bulunan işbirliği gün geçtikçe daha da güçlenerek yollarına devam ediyor. Motul’un Teknik Destek Müdürlerinden Nicolas Demaria, Motul’un yeni ürünlerinden ve motor sporları için yağ geliştirmenin zorlu süreçlerinden bahsetti.

Karmaşık Ürün Geliştirme Süreci

Motorlar için, özellikle de motor sporları motorları için yağ geliştirmek oldukça karmaşık bir süreçtir. Yağın performansını değiştirebilecek çok fazla etken mevcut. Bunlardan bazıları; sıcaklık, motor yağı basınçları, silindir tasarımı, piston halkasını tasarımı, yakıt katkıları ve hatta motorun kendi tasarımı olarak sıralanabilir. Örneğin, bir yarış aracı motoru V8 ise, her sıra arasında motor yağı basıncı biraz değişebilir ya da farklı yarışlarda ulaşılan sıcaklıklar çok farklı olabilir. Markaların kullandığı bazı yakıtlar, motor yağı üzerinde zararlı etkileri olabilecek belirli katkı maddelerini de içerebilir.

Bu yüzden, mesele sadece herhangi bir viskoziteyi seçip o yağı kullanmakla alakalı değil. MOTUL motor yağları, her motorda hangi yağ formülasyonunun en iyi şekilde çalıştığını belirlemek için yoğun ve titiz bir süreçten geçer. Bu, MOTUL’ün teknik ekibinin yalnızca kendi ürünlerinde değil, aynı zamanda birlikte çalıştıkları her üreticinin motor teknolojileri ve spesifikasyonlarında da kapsamlı bilgiye sahip olması gerektiği anlamına gelir.

Bir motor sporları yarışı üç aşamadan oluşur: antrenman, sıralama seansı ve yarış. Her seans sonrasında MOTUL, motorlardan yağ örneği alır ve yağın o şartlar altında nasıl performans gösterdiğini inceler. Sonrasında yarışta kullanılan yağdan elde edilen veriler, herhangi bir değişikliğin olup olmadığını görmek ve yağda herhangi bir değişikliğe gerek olup olmadığını anlamak için yağın gelişimi sırasında elde edilen veriler ile kıyaslanır.

Örneğin, MOTUL ekibi IMSA’da yarışan iki BMW M8 GTLM aracından Sebring Rolex 24 Saat ve Sebring 12 Saat dayanıklılık yarışlarından sonra örnek alıp bunları test etti ve sonuçlarını yarışların sonunda değerlendirecek.

Demaria: “Yağ geliştirme süreci o kadar zorlu ki, sezon ortasında herhangi bir değişiklik yapmak için çok, çok yanlış bir şey yapmış olmak ve belki de ‘tamam, burada fena batırdık’ demek gerekiyor. Ayrıca, yeni bir motor mimarisi için yeni bir yağ geliştirme süreci de oldukça uzun. Bu yüzden üretici yeni motorunu duyurduğunda, motorun sahip olduğu teknolojiye ve malzemelere göre o motora uygun yağı geliştirmek bir yıl sürüyor.”

 

Pistten Yollara

Büyüleyici olan, motor sporlarında öğrenilen derslerin yol otomobillerine nasıl aktarıldığıdır. Otomobil üreticilerinden her zaman yarış araçlarının onlara nasıl daha iyi yol otomobilleri yapacaklarını öğrettiğini duyuyoruz. Yine de, motor yağlarında bu geçişle ilgili pek fazla şey duymazsınız. Demaria’nın söylediğine göre ise motor sporlarında kullanılan yağlar ve teknolojiler kesinlikle yol otomobillerine de aktarılıyor.

Demaria: “90’ların sonlarında yarış yağı olarak kullanılan 300V’yi bugün herhangi bir otomobil sahibi de kolay şekilde satın alabiliyor. Motor sporlarındaki motor teknolojisi yol otomobillerine taşınıyor. Bu yüzden, motor yağları da bu geçişi takip etmek zorunda.”

2.El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here