Motordan Gelen Garip Sesler | Triger Zinciri Sesi

1
4288

Triger Zinciri Bakımının Aksatılması

Günümüzde otomobiller lüx olmaktan çıkıp ihtiyaç haline gelerek, günlük olarak birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Otomobilleri kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. En çok dikkat edilmesi gereken aracın tüm bakımlarının zamanında veya zamanı gelmeden yapılmasıdır. Ne yazık ki birçok otomobil sahibi araçlarının bakımlarını zamanından çok sonra yaptırmaktadır. Bu durum her ne kadar kârlı gözükse de ileriye dönük olarak düşünüldüğünde büyük hasarlar oluşabilir. Bu yazımızda otomobillerin subap zamanlamasını ayarlayan triger zinciri bakımının aksatılması sonucu oluşabilecek arızalardan bahsedeceğiz.

Triger Zinciri-Kayışı Görevi Nedir?

Asıl ismi “Timing Belt” olsa da Ülkemizde triger olarak adlandırılan bu parçalar basit bir anlatımla motorda bulunan piston ve subapların uyum içerisinde çalışmasını ayarlar. Araç marka modellerine göre kayış veya zincir şeklinde bulunur. Temel anlamda görevleri aynıdır. Triger Zinciri kayışa göre daha uzun ömürlüdür. Ancak biraz daha sesli çalışır. Tabii bugün bahsedeceğimiz zincir sesi, normal çalışma sesinden farklıdır.

Triger Zinciri Zamanında Değişmez İse Ne Olur ?

Araçtan araca değişebileceği gibi aynı marka model araçlarda kullanılan parçalara göre dahi değişebilir. Zamanında değişmez ise direk kopabileceği gibi ses de yapabilir. Zincir sesi duyulduğunda yapılması gereken hemen bir servise gidip değişimi sağlanmalıdır. Triger Zinciri koptuğu takdirde büyük masraflar sizi bekliyor olacaktır.

Triger Zinciri

Trigerin kopmasıyla gerçekleşen adımları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Motor garip bir sesle birkaç tur döner ve stop eder. Bu olay 1-2 saniyede gerçekleşir.
  • “Timing Belt” denilen zincir veya kayış koptuğunda Supap zamanlaması yapılamaz.
  • Zamanlama yapılamadığı için kapalı olması gereken subaplar açık kalır.
  • Piston açık kalan o subapa vurur.
  • Subapı dövdüğü için subap yamulur veya kırılır.
  • Subapı dövmesiyle pistonda da iz oluşur.Triger Zinciri
  • Subap kırılırsa veya herhangi bir parça koparsa Silindir kapağı ve yanma odalarında hasarlar oluşur.
  • Hasar gören tüm parçaların değişimi veya onarımı gerekir.
  • Yapılacak olan tüm bunlarda kısaca motor revizyonu anlamına gelir.

Hangi Araçlarda Kayış Bulunur Hangilerinde Zincir Bulunur ?

Biraz önce de bahsetmiş olduğumuz gibi şu markalarda şu bulunur gibisinden bir şey söylenemez. Mesela ülkemizde çok sevilen Fiat markası için konuşacak olursak; Fiat’ın birçok modelinde kullanmış olduğu 1.3 multijet motoru zincir sistemine sahipken aynı markanın 1.6 multijet motoru kayışlıdır. Peugeot markasının 1.4 hdi motoru kayışlıdır.

Triger Zinciri

Zincir Bakımı Hangi Aralıklarla Yapılır?

Yine markadan markaya değişebilen bir durum olmakla birlikte edindiğimiz bilgilere göre 1.3 multijetlerin zincirleri 160.000 km de bir değişir. Ancak ustalara sorduğumuzda 140.000 km’de zincir koparan araç gördükleriniz bizlere ilettiler. Mercedes’lerin zincirleri sadece motor revizyonu yapılırken değiştirilir. Hala daha zinciri değişmemiş 800.000 km’lere ulaşmış araçlar bulunmaktadır.

2.El Otomobil İlanları

1 YORUM

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here