MINI Cooper S, karakteriyle sürücüsünü tam anlamıyla kendine hapsediyor. Kullanması o kadar zevkli bir araçtan bahsediyoruz ki, sanıyorum hiçbir sürücünün de bu duruma itirazı olmayacaktır. İlerlerken üzerinize çevrilen bakışlarsa Cooper S’in sadece içerisindekileri değil dışarıdakileri de ne denli etkilediğinin bir kanıtı oluyor. Üzerine uygulanacak özel ve resmi modifiye çalışmalarının dışında en güçlü MINI modeli olan Cooper S, 175 HP’lik turbo beslemeli motoruyla sürüş zevkinin en üst noktasını kullanıcısına yaşatmaya çalışıyor.

 

Karakter sahibi

 

Tasarımı onun belki de en dikkat çekici yanı. Özellikle gençlerin ve bayanların ilgisini oldukça fazla çeken bu tasarım MINI’nin çapkın sahiplerini mutlu edecek düzeyde. Tam anlamıyla retro bir otomobil olan MINI Cooper, daha önce de bahsettiğim karakterini her tasarım ayrıntısıyla ortaya koyuyor. MINI Cooper’ın bu klasikleşmiş tasarımını anlatmak yerine S versiyonun farklılıklarından bahsetmek sanırım daha yerinde olur. “S” tam olarak neyin kısaltması veya simgesi bilemiyorum ama benim için tam olarak performans anlamına geldiğini rahatlıkla söyleyebilirim. “S” simgesinin Cooper’a getirdiği başlıca görünüm farklılıkları, ortaya konumlandırılmış çift egzoz çıkışı, aracın sağına ve soluna yerleştirilmiş kırmızı “S” logoları, arka spoyler ve kaputun üzerindeki sözde hava girişi oluyor. Sözde diyorum çünkü Yeni Cooper S bir önceki versiyonda olduğundan daha farklı bir aşırı besleme sistemine sahip. Motor özelliklerinden bir sonraki paragrafta bahsedeceğim için sözde dememin nedenini ancak kısa bir süre sonra öğrenebileceksiniz. Bu farklılıkların dışında yeni “lazer blue” renk seçeneği, kaput üzerindeki şeritler, beyaz tavan ile panoramik cam tavanı ve 17 inçlik 8 kollu beyaz jantlar ile yan aynalar bu şık otomobili tamamlayan diğer öğeler.

Cooper S İç Mekan

 

MINI Cooper’ın iç mekanında da aracın dışında görülen tasarım karakteri sürüyor. Tasarımcıların ne kadar büyük bir iş yaptığı ise iç mekanın en ufak ayrıntılarından bile rahatlıkla belli oluyor. Açıkçası MINI Cooper S’in tasarımına söylenebilecek en ufak bir eleştiri bile bulamıyorum çünkü piyasadaki diğer otomobillerin çok ötesinde bir anlayışla şekillendirildiği açık. Donanım seviyesine gelince, test aracımız seri üretim öncesi üretilen bir ön model olduğu için şuan Türkiye’de satışı yapılan araçlardan bazı farklılıklar gösteriyor. Pepper ve Chili adlı iki donanım seviyesine sahip olan Cooper’ların baz donanım seviyesini Pepper oluşturuyor. İki donanım paketini de geniş opsiyon seçenekleriyle daha da derinleştirebilmek ve aracı kişiselleştirebilmek mümkün. Pepper donanım seviyesine sahip olan MINI Cooper S’nin anahtar teslim satış fiyatıysa 28.809 Euro olarak belirtiliyor. Bu fiyatı rakipleriyle karşılaştırdığımızda ise MINI’nin tüm özellikleriyle diğer modellerden rahatlıkla sıyrılabildiği de bir gerçek.      

 

Gücü kontrol altında

 

Daha önce “sözde” diyerek geçiştirdiğim farklılığı açıklamanın zamanı geldi. Eski MINI Cooper S’te kullanılan “supercharger” aşırı besleme ünitesi yeni MINI’de kullanılmıyor. BMW ve Peugeot ortaklığıyla geliştirilen yeni motorda “TwinScrooll” destekli bir turbo aşırı besleme sistemi görev yapıyor. Yani o “sözde” hava girişinin görünümden başka araca kattığı bir şey olmadığını söylemem lazım. Ama yine de kaputunda o tip bir hava girişi olmayan Cooper S düşünmek istemiyorum. TwinScroll’un Cooper S’e getirdiği en büyük özellik ise turbo boşluğu olarak adlandırılan gecikmenin minimuma indirilmiş olması. Gerçektende yeni motorda turbo boşluğu hissetmek neredeyse imkansız, Cooper S, 240 Nm’lik torkunu 1600 d/d’de sunmaya başlarken bu zevk makinesi her devirde istekli bir şekilde hızlanıyor.

Gerçekten Çok Hızlı

Ön konsolun ortasına konumlandırılmış hız göstergesiyse gözleri yolda olan bir sürücünün hızı fark etmesini engellerken, göz ucuyla geniş hız göstergesine ufak bir bakış attığınızda ibrenin 160-180 km/s gibi rakamları devirdiğine şahit oluyorsunuz ve Cooper S’ten önce kendinizi dizginlemeye başlıyorsunuz. Eski Cooper S’e göre yeni modelde 5 HP daha fazla güç üreten 175 HP’lik bir motor kullanıldığını da belirtelim. 6 ileri şanzımana sahip otomobilin 6. vitesi tam anlamıyla ekonomi için seçilmiş. Çünkü Cooper S, performans konusunda 6. vitese hiç mi hiç gerek duymuyor. Cooper S’le oyun oynamaktan sıkılırsanız (böyle bir şey olacağını düşünemiyorum bile!) 6. vites daha ekonomik bir sürüş için kullanılabilir. Oldukça net direksiyon ve gaz tepkilerine sahip olan MINI Cooper S, virajlarda gazın aniden kesilmesiyle birlikte arkasını dışarıya doğru bıraksa da kontrol etmesi hiç de güç değil. DSC’nin devre dışı bırakılmasıyla daha eğlenceli sürüş özelliklerine sahip olan araç, kontrolün her zaman sürücüde olduğunu hissettirirken aracın frenlerini de oldukça başarılı bulduğumu belirtmeliyim.

Nihat KARATAŞ

Genel Değerlendirme
İşçilik  9  Oldukça kaliteli bir işçilik seviyesinde.
Görüş  6  Yüksek yapılı kapı cepleri ve A sütunu görüşü azaltıyor.
Performans  9  1.6 litrelik turbo motorun performansı etkileyici.
Tüketim  9  Performansı göz önüne alındığında oldukça ekonomik.
Konfor  5  Sert süspansiyonlar ve dar arka koltuklar konforu azalyan etkenlerin başında.
Frenler  8  Fren performansı yüksek.
Yalıtım  7  Motor ve egzoz sesi otomobil tutkunlarının seveceği cinsten.
Donanım  8  Yüksek bir donanım paketiyle satışa sunuluyor.
Fiyat  8  Performansı ve kalitesi göz önüne alındığında makul bir fiyata sahip.
Sonuç  7,7 MINI Cooper S, ödenen paranın karşılığını tam anlamıyla veren bir otomobil. Donanımı, tasarımı ve motoruyla sahibini her açıdan kavrayabilecek bu araç sanki yolculuklarınızı en keyifli hale getirmek için üretilmiş. Karakter sahibi ve ödediğiniz paranın hakkını tam anlamıyla almak istiyorsanız eğer, MINI Cooper S tam size göre bir otomobil.
İkinciel

Cooper S Test ve Teknik Verileri

STANDART DONANIM
FABRİKA VERİLERİ TEST VERİLERİ
Motor:  Sıralı 4 silindirli, turbo Hızlanma
Motor Hacmi:  1598 cc 0-50 km/s :  3.3 sn
0-100 km/s :  7.3 sn
Motor Gücü:  175 HP – 5500 d/d 0-120 km/s :  9.5 sn
Fren mesafesi
Max. Tork:  240 Nm – 1600 d/d 100-0 km/s:  39 m
Frenler:  Hava kanallı disk/disk
Bagaj:  160/680 lt Ara hızlanma / Tüketim
Boyutlar (u/g/y):  3714/1683/1407 mm 60-100 km/s : (5.  viteste)  5.9 sn
Ağırlık:  1130 kg 80-120 km/s : (6.  viteste)  7.2 sn
Lastikler:  205/45 R17 Menzil:   476 km
Test tüketimi:  10.5 lt/100 km

2 YORUMLAR

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here