Chevrolet Kalos Sedan 2004 İncelemesi

2
7155
chevrolet kalos sedan

Uluslararası pazarlarda yaşadığı finansal dar boğaz nedeniyle General Motors tarafından satın alınan Daewoo’nun yeni modelleri Türkiye’de Chevrolet markası altından satılıyor. Avrupa’daysa hala Daewoo markası kullanılmaya devam ediliyor. Chevrolet Kalos markanın mini sınıftaki temsilcisi. Sedan ve hatchback karoser tipleriyle satılan otomobil ülkemize 1.4 litre 83 ve 94 HP’lik motor seçenekleriyle ithal ediliyor. Bu iki motor arasındaki en büyük farklılık birinin 8 diğerinin 16 supaplı oluşu. Hatchback versiyondaki 1.2 litrelik motor sedanda kullanılmıyor.

Chevrolet Kalos Sedan Tasarımcısı İtalyan

Kalos’un dış tasarımı ünlü İtalyan tasarımcı Giugiaro tarafından yaratılmış. Bu nedenle otomobil Avrupalı rakiplerini anımsatan hatlara sahip. Fakat detaylı bir şekilde incelendiğinde Uzak Doğu esintileri hissediliyor. Ön bölümde farların altına yerleştirilen ince sinyal şeritler dikkat çekici. Ön bölümde ilgi çeken diğer bir detay saradyatör ızgarasının üzerine kromajlı bir bantla birlikte konumlandırılan Chevrolet logosu oluyor. Araç yandan incelendiğinde C sütununa kadar hatchback kardeşiyle aynı. Kalos Sedan 4235 mm’lik uzunluğuyla en büyük rakibi olan Clio Symbol’den (4171 mm) uzun.
Chevrolet Kalos 1.4 SE 2004 Model Kütahya

Kalite Sorunu Yok 

Kalos’un iç mekanı Uzak Doğulu otomobillerle benzer özellikler taşıyor.Orta konsolda kullanılan malzeme kalitesi sınıfının standartlarını karşılayacak düzeyde. Orta konsolunun en üstüne dijital saat yerleştirilmiş.Dijital saatin çevresinde gösterge tablosunda görmeye alıştığımız uyarı ışıkları bulunuyor. Havalandırma ızgaralarıysa daha aşağıya konumlandırılmış. Ortadaysa müzik sistemi ve klima kumandaları bulunuyor.En alttaysa sırasıyla bardak koyma gözü, küllük ve çakmak bulunuyor.Ön konsolun çift renkli oluşu ferahlık hissi uyandırıyor. Kalos Sedan’ın 375 litrelik bagaj hacmi Clio Symbol’ün 510 litrelik bagajının yanında ufak kalıyor.

Chevrolet Kalos 1.4 SE 2004 Model Kütahya

Hızlanmakta Nazlanıyor

Kalos’un kaputunun altında Opel’le birlikte geliştirilen 1.4 litrelik E-tec isimli bir motor kullanılıyor. 16 supaplı bu motor 6200 d/d’de 94 HP güç, 3400 d/d’de 130 Nm tork üretiyor.
Rakiplerindeki 1.4 litrelik motorlara yakın düzeyde güç sunan bu ünite otomobili taşımakta zorlanmıyor. Yaptığımız testte 0’dan 100km/s hıza 12.3 saniyede ulaştık. Otomobilin son hızınıysa 170 km/solarak ölçtük. Ancak Kalos’un bu hıza ulaşması için uzun düzlükler ve sabırlı sürücü ihtiyacı oluyor. Otomobilin makul performans sunmasının sebebi ekonomi amacıyla uzun seçilen vites oranları. Bu özellikler sollamalarda daha rahat hissediliyor. Sollama manevralarını güvenli tamamlamak için vites düşürmek şart. Testimiz süresince 100 km’de 7.7 litre kurşunsuz benzin tüketen Kalos, 45 litrelik deposuyla584 km’lik menzile sahip.

Chevrolet Kalos 1.4 SE 2004 Model Kütahya

Fiyatı Uygun

Kalos Sedan’ın en büyük avantajı fiyatı. Ayrıca geniş iç mekanıda beğeni kazanıyor. Hatchback kardeşinde eleştirimizi alan yumuşak süspansiyonlar sedanda da bulunuyor. Bu sebeple hızlı virajlarda otomobil fazla yana yatıyor. Otomobilin yol tutuş problemi bulunmuyor.Ancak direksiyon sisteminin hassasiyeti çok zayıf; yol durumuyla ilgili olarak sürücüyü bilgilendirmiyor. Aracın bir diğer önemli sorunuysa frenler. Dozlama hissi zor olan frenler testimiz süresincepek güven vermedi. 100 km/s hızla giderken yaptığımız ani frendeKalos’u 42 metrede durdurduk.

GenelDeğerlendirme
İçmekan Geniş ve ferah
Görüş Sürücü aynası çift açılı değil
İşçilik Gözle görülür kusurlar var .
Performans Rakipleriyle baş edebilir
Tüketim Sınıfının cimrileri içinde
Yoltutuş Fazlasıyla yana yatıyor
Frenler Duruş mesafesi uzun
Süspansiyon Darbe emişi başarılı
Yalıtım Üst devirlerde motor sesi artıyor
Donanım Yüksek donanım listesi
Fiyat Rakiplerinden düşük
Sonuç Kalos Sedan düşük fiyatıyla rakiplerine gözdağıveriyor. Ancak iç mekandaki bazı işçilik kusurları ve süspansiyonsistemi onun zayıf yanları

TuluDARICAN 16/10/2004

 

chevrolet kalos sedan

İkinci El Otomobil Fiyatları

2 YORUMLAR

  1. BEN OYLE UCAYIM KAÇAYIM DERDİNDE BİRİSİ DEĞİLİM
    ARAÇ ALMADAN EVVELKİ ARADIKLARIM:
    AZ YAKSIN, SAATTE 120-130KM HIZLA RAHAT GİDEBİLEYİM(150DEN SONRA KORKUTUYOR GİDİŞİ), AİLE ARACI OLSUN, BANA ÇOK MASRAF ÇIKARMASIN(E-TECH MOTORU BAKIMINI YAP BİN SENİ KOLAY KOLAY ÜZMEZ, TABİKİ ÖNCEKİ SAHİBİ HER ARAÇTA OLDUĞU GİBİ EN ÖNEMLİSİ) DİYORDUM VE FİYATIDA MAKUL GERÇEKTEN BİNİLECEK BİR ARABA TAVSİYE EDERİM. ÖNCEDEN PARÇA SORUNU YAŞANIYOR DENİYORDU ŞUAN KARGOCULUĞUN GELİŞMESİYLE ÖYLE BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL…

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here