Audi’lerin en tutumlusu: A4 TDI…

 

Audi’nin ilk kez 1994 yılında satışa sunduğu A4 modeligeçen zaman içinde güncelliğini yitirmiş ve 2000 yılınınsonunda tamamen yenilenerek güncel tasarımına kavuşmuştu.Türkiye’ye geçtiğimiz yılın son çeyreğinden itibaren1.6 litre 102 HP, 2.0 litre 130 HP, 1.8 litre 150 HP,3.0 litre 220 HP benzinli ve 1.9 litre 130 HP dizelmotor seçenekleriyle ithal edilen Audi A4’ün yurt dışındabir de 2.5 litre 179 HP’lik dizel motor seçeneği bulunuyor.Audi A4’ün 1.8 ve 2.0 litrelik versiyonlarında manuel,otomatik ve multitronic vites seçenekleri, 1.8 ve 3.0litrelik versiyonlarda ise dört tekerlekten çekiş sisteminitercih edebilmek mümkün.

Karoser ve iç mekan

Yeni A4, tasarımı ile Audi’nin TT modeli ile başlattığı akımın bir devamı niteliğinde. Hatta dış hatlarıyla A6’nın minyatüre edilmiş versiyonu gibi. Ön bölümde A6’daki gibi büyük desensiz far grubu yer alıyor. Eski modele göre daha büyük boyutlara sahip yeni A4’ün heybetli yapısı da bunu doğrular nitelikte. Gövde rengi aynalar ve kapı çıtaları otomobilin yan tasarımının şık noktalarını oluşturuyor. Arka tasarım yine a6’daki gibi sade ve zarif çizgilerden oluşmuş. Diğer A4’ler ile aradaki tek fark ise bagaj kapağındaki ‘1.9 TDI’ yazısı. Büyük ve geniş açılan kapıları sayesinde yeni A4’de iniş-biniş sorunsuz.

A4 İç Mekan

Otomobilin iç mekanı diğer Audi’ler gibi kaliteli malzeme ve işçilikle tasarlanmış. Orta konsolun en üst bölümünde havalandırma ızgaraları yer alıyor. Bunların hemen altındaysa sırasıyla müzik sistemi ve otomatik klima kumandaları var. Bose marka müzik sistemi ve hoparlörlerin ses kalitesi üst düzeyde. Ayrıca orta konsoldaki tekli CD çalar ile yetinilmemiş ve torpido gözüne bir CD-Changer daha yerleştirilmiş. Sade ve okunaklı gösterge tablosunun ortasındaki büyük ekrandan yol bilgisayarının verilerine ulaşılabiliyor. Bu bilgileri silecek kolunun üzerinde yer alan bir butonla değiştirebilmek mümkün. Ayrıca gösterge tablosunun altında yer alan ‘check’ butonu vasıtasıyla, yola çıkmadan önce otomobilin tüm verilerini kontrol altına alabilirsiniz. Otomobilin far kumandaları birçok Alman otomobilindeki gibi direksiyonun soluna yerleştirilmiş. Otomatik olarak yapılan koltuk ayarları sayesinde yeni A4’te ideal sürüş pozisyonunu bulabilmek oldukça kolay. Büyüyen boyutlarına rağmen yeni A4’ün arka koltuk sırası hala dar. Bunun en büyük sebebiyse rakiplerine oranla daha kısa aks mesafesi. 445 litrelik bagaj ise segmentindeki rakiplerinin gerisinde. Arka koltukları yatırarak bu hacmi 720 litreye kadar genişletebilmek mümkün.

Motor ve performans

Yeni A4 1.9 TDI’da Volkswagen ailesinin uzun zamandır kullandığı 1.9 litrelik turbo dizel motor görev yapıyor.1896 cc hacmindeki bu motor 4000 d/d’da 130 HP güç,1750 d/d’da ise 310 Nm tork üretiyor. Daha önceleri 110 HP güç üreten bu motor geçtiğimiz yıllarda yapılan geliştirme çalışmalarını sonunda 130 HP güç üretir hale getirilmiş. Alt devirlerde devreye giren turbo sayesinde çabuk hızlanan otomobil ile yaptığımız performans testlerinde de bu düşüncemizi destekler sonuçlar elde etti. 0’dan100 km/s hıza 9.8 saniyede ulaştığımız test otomobilimizde ekonomi amaçlı kullanılan ve oranları uzun tutulan altı ileri vitesli şanzımanına rağmen bu sonuç oldukça başarılı. Yeni A4 1.9 TDI ara hızlanma testlerimizde 60-100 km/s hızlanmasını dördüncü viteste 7.6, beşinci viteste 9.6 saniyede gerçekleştirirken; 90-120 km/s hızlanmasını dördüncü viteste 7.3, beşinci viteste 8.5 ve altıncı viteste 9.3 saniyede tamamladı. Otomobil sunduğu başarılı performansın yanında yakıt tüketimi konusunda da oldukça cimri olduğunu gösterdi. Testimiz süresince 100 km’de ortalama 6.9 litre motorin tüketen otomobil 70 litrelik deposu ile 1014 km’lik bir menzile sahip.

Kullanım ve konfor

Kaliteli iç mekanı, sunduğu konfor ve başarılı dizel motoru ile hem lüksü hem de ekonomiyi hedefleyenlerin tercihi olabilecek olan yeni A4, rakiplerine göre biraz dar arak tarafı ile eksi puan topluyor. Otomobilin sertliği çok iyi ayarlanan süspansiyon sistemiyse yoldan gelen darbeleri emmekte başarılı. ESP sisteminin katkısıyla mükemmel bir yol tutuş performansı gösteren otomobil, virajlarda aşırı zorlandığında hafif hafif arkasını bırakıyor.Fakat hızla devreye giren ESP sistemi, duruma müdahale ederek otomobili tekrar çizgisine döndürüyor. Yeni A4 TDI’ın iç mekanında ergonomik açıdan kusurlu herhangi bir düğme bulunmuyor. Çift taraflı ayarlanabilen otomatik klima çok iyi çalışıyor. Otomobilin ABS destekli fren sistemi 100 km/s hızla gidilirken yaptığımız ani frende otomobili 39 metrede güvenli olarak durdurabildi.
Testini yaptığımız .

Genel Değerlendirme
Konfor Sertliği iyi ayarlanmış ile yolculuk konforlu..
İç mekan Arka koltuk diz mesafesi yetersiz.
Görüş Problemsiz.
İşçilik Üst düzeyde.
Yoltutuş ESP sistemi ile yoldan çıkarmak zor.
Performans Turbo dizel motor seri ve güçlü.
Frenler Güvenli ve kolay dozlanıyor.
Kabin Gürültüsü Ses yalıtımı çok başarılı.
Donanım Yeterli seviyede.
Tüketim Performansına göre tüketimi düşük.
Fiyat Donanımına göre normal.
Genel Konfor ve ekonomikliği bir arada arayanlar için ideal.

Tulu DARICAN 13/02/2002

 


A4 Test ve Teknik Verileri

STANDARTDONANIM
ABS, EBD, EDL (elektronik diferansiyel kilidi), BAS (fren destek sistemi), ESP, ASR, sürücü, yolcu, ön, yan ve perde hava yastıkları, elektronik klima, elektrikli camlar, uzaktan kumandalı merkezi kilit, yol bilgisayarı, yükseklik ve derinlik ayarlı hidrolik direksiyon, deri kaplı direksiyon simidi, vites topuzu ve el freni, Bose marka CD değiştiricili müzik sistemi, elektrik kumandalı ve ısıtmalı yan aynalar,elektrik kumandalı camlar, ısıtmalı silecek suyu, sis farları, yükseklik ayarlı ön koltuklar, 15 inçlik alaşım jantlar, alarm, immobilizer
FABRİKA VERİLERİ TEST VERİLERİ
Motor: Önde enlemesine yerleştirilmiş, 4 silindirli, 8 supaplı,üstten tek eksantrikli, pompa meme teknolojili, direkt enjeksiyonlu, turbo beslemeli ve intercoolerli dizel motor Hızlanma
MotorHacmi: 1896 cc 0-50km/s : 3.5 sn
Çap/Strok: 79.5×95.5mm 0-100km/s : 9.8sn
MotorGücü: 4000 d/d’de 130 HP 0-130km/s : 16.5sn
Hız
Max.Tork: 1750d/d’de 310Nm Max.hız : 200km/s
Frenler: önde hava kanalcıklı disk, arkada disk, ABS
Bagaj: 445 lt İçgürültü
Boyutlar: 4547/1766/1428mm Rölanti 48dB(A)
Ağırlık: 1395 kg 100 km/s : 64 dB(A)
Lastikler: 195/65R15 100- 0 km/s ve süresi: 39m/3.0 sn
Test tüketimi: 6.9lt/100 km
Depokapasitesi: 70lt
Menzil: 1014km

 

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here