TOGG Yerli Otomobil İçin Yatırım Teşvik Belgesi’ni Aldı

6
23141

Geçtiğimiz günlerde fabrika için ÇED’den olumlu rapor alan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) bugün de Yatırım Teşvik Belgesi aldığını duyurdu.

Yerli otomobil üretimi için hızla aşama kaydediliyor. Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunu olumlu olarak alan yerli otomobilde bugün de Yatırım Teşvik Belgesi alındığı açıklandı.

ÇED raporu “olumlu” geldi

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından çalışmaları planlandığı biçimde sürdürülen Türkiye’nin Otomobili yatırımı Bursa’nın Gemlik ilçesinde inşa edilecek olan fabrika inşaatının başlayabilmesi için gerekli Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ÇED raporunu olumlu olarak aldı.

TOGG’dan yapılan açıklamaya göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda, “Elektrikli Otomobil Üretim Tesisi hakkında ÇED Yönetmeliği’nin 14. maddesi gereğince bakanlığımızca ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi olumlu’ kararı verilmiştir.” ifadesine yer verildi.

22 milyar yatırım yapılacak

Yılda 175 bin adet üretim kapasitesi ile kurulacak olan fabrika ve müşterilere marka deneyiminin yaşatılacağı kullanıcı odaklı kampüs, toplam 22 milyar lira yatırım ile hayata geçirilecek.

Doğrudan 4 bin, dolaylı 20 bin kişiye istihdam sağlayacak olan fabrika, tamamlanıp üretime geçtiğinde Avrupa’nın ilk geleneksel olmayan (bünyesinde içten yanmalı araçlar üretmeyen) elektrikli araç üreticisi olacak.

Doğuştan yüzde 100 elektrikli C segmentinde bir SUV’la başlayacak olan fabrikadaki üretim, takip eden yıllarda tamamı doğuştan yüzde 100 elektrikli C Sedan, C Hatchback, B SUV ve C MPV modelleri ile devam edecek.

Togg Yatırım Teşvik Belgesi’ni aldığını Twitter hesabından duyurdu.

6 YORUMLAR

  1. Biraz on sipariş alsanız örneğin 30 bin 40 tl toplayabilirsiniz kalan taksitle öderler 2023 arabayı teslim edersiniz turkiyede çok alan olur o paraylada ön planda kullanirsiniz

  2. Ülkem adına yıllardır yapılamayanI yapanlara,sonsuz saygı ve sevgi duyuyorum . Hepinizin yüreğine sağlık ülkemizin Avrupa ülkelerinden çok daha güçlü daha Zeki mühendisleri var fırsat verildiği taktirde neler yapabileceklerinin sınırı yok gurur duyuyorum.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here