Japon teknoloji devi Sony, 2020 Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı’nda Vision-S adlı bir elektrikli otomobil prototipini tanıttı. Aracın ön paneli, TOGG tarafından başlatılan bir aile arabasınınkine benziyor. En büyük fark, Sony otomobillerde dikiz aynası ekranının ana ekranın devamı olarak panele gömülü olmasıdır. TOGG CEO’su Mehmet Gürcan, geçtiğimiz hafta hedeflerinin panel üzerine kurulu olan dikiz aynası ekranını yerleştirmek olduğunu duyurdu.

Elektrikli Otomobillerde Hız Kesilmiyor

Türkiye’de bildiğiniz üzere TOGG 2019 yılında tanıtılmıştı. Dünya da ise hız kesmeden birçok ülke birçok firma yeni araçlar üretmeye başlıyor. Elektrikli araç yarışına son olarak ise beklenmedik bir aktör katıldı: Japon Sony. Sony ABD’de düzenlenen teknoloji fuarı CES’te elektrikli konsept arabası Sony Vision-S ‘i tanıttı.

Başarılı Firmalar ile Ortaklık

Sony’nin, Bosch, Continental, Genetex, Nvidia, Magna ve Nvidia gibi firmalarla işbirliğine giderek ürettiği araçla ilgili menzili, şarj süresi gibi alışıldık bilgiler paylaşılmadı. Dün gerçekleşen tanıtımda Sony temsilcileri daha çok arabada kullanılan teknolojilerden bahsetti.

Mesela araçta, içini ve dışarısını takip eden 33 adet sensör bulunuyor. Bu sensörle güvenlik ve kullanım kolaylığına katkıda bulunuyor. Sensörler Sony’nin yapay zeka teknolojilerinden destek alıyor. Bunun yanında firmanın geliştirdiği ‘360 Reality Audio’ sistemiyle koltukların içinde yer alan hoparlörler firmanın açıklamasına göre ‘kullanıcıları bir ses kapsülüne alıyor.’

Sony’nin araç içi ve dışında kullandığı teknolojileri öne çıkarması, Vision-S’inseri üretiminin hedeflenmediği şeklinde yorumlandı. Ancak şu an için bu konuda herhangi bir karar açıklanmış değil. Halihazırda çeşitli Sony sensörleri dev otomotiv firmaları tarafından kullanılıyor. Sony’nin kendi markasıyla pazara girip girmeyeceğini zaman gösterecek.

Çoğu Araç Birbirine Benziyor

Sony araç içi eğlence ve güvenlik sistemlerinin en önemli parçalarından birisinin ön panelde bulunan boydan boya uzanan ekran olduğunu bildirdi. Takip edenlerin fark edeceği üzere Vision-S’in ön paneli TOGG’un tanıttığı araçların ön panelini andırıyor. En azından iki firmanın yeni nesil araçlara yaklaşımının paralel olduğu söylenebilir. Ancak Sony’nin TOGG’un bir adım önünde olduğu bariz ortada gibi.  TOGG araçlarında da Sony’nin Vision-S’in de de yan dikiz aynalarının yerinde kameralar bulunuyor. Bu kameralar görüntüyü içerideki bir ekrana yansıtıyor. Böylece özellikle olumsuz hava koşullarında yan dikiz aynasını zaman zaman görememe sorunu ortadan kalkıyor.

2. El Otomobil İlanları

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here