Otokar Sürücüsüz Otobüsler İle Tam Not Aldı!

1
638
Otokar sürücüsüz otobüs

Otokar sürücüsüz otobüsler ile tam not aldı. Son derece başarılı ve teknolojik atılımlarını sürdüren dev firma iddialı çıkışına hiç durmadan devam ediyor. Yapılan açıklamalarda yürütülen çalışmalara ve uygulanan testler hakkında detaylı bilgi verildi. Verilen bilgilerde ilk olarak otonom sürüş teknolojisinin denendiği ve son hızla çalışmalara devam edildiği aktarıldı. Türkiye’nin ilk akıllı Otonom Otobüs çalışmalarına 2016 yılında “Geleceğin İş Birlikçi Mobil Hizmetleri” CoMoSeF (Co-Operative Mobility Services of the Future) projesi ile başlayan şirket oldukça iddialı.

Araç-araç ve araç-cihaz haberleşmesini gerçekleştiren donanım ve yazılımların geliştirildiği bu çalışmanın ardından sürücüsüz otobüs çalışmalarına hız verdi. Otokar, Üniversite-Sanayi İş Birliği Destek Programı kapsamında 2018 yılından günümüze Okan Üniversitesi ile birlikte:  “İleri Seviyede Otonom Otobüs Sistemi Geliştirilmesi” projesinde Türkiye’nin sürücüsüz otobüsünü geliştirmeye başladı. Üç yıllık çalışmaların ardından Türkiye’nin ilk çevresini algılayan model çok ilgi çekici. Düşük hızlarda dahi hassas kontrol ve konforlu bir yolculuk sağlamayı amaç edinen model oldukça iddialı. Otonom otobüsünün ikinci aşama yazılım bütünleştirme ve sürücüsüz doğrulama testleri başarı ile tamamlandı.

Otokar sürücüsüz otobüs

Otokar Sürücüsüz Otobüs Projesinde Sorunsuz İlerliyor!

Otokar sürücüsüz otobüs projesinde artık sona gelmiş bulunuyor. Testleri tamamlanan model artık uygulanacak son rütuşları bekliyor gibi gözükmekte. Her zaman önceliği yayalara veren otonom otobüs, yaya geçitlerinde yayalara yol vermeyi amaçlıyor. Acil fren özelliği sayesinde güvenli sürüş imkanı sağlamakta. Herhangi bir hareketli yaya, hayvan veya bisikletli beklenmedik bir şekilde aracın önüne çıktığında ise, otobüs acil fren yapmakta. Önündeki tehlike geçtiğinde yola devam etme kararını yapay zeka, sensör füzyon ve yazılım bütünleştirme ile kendisi veriyor. Model, trafik ışıklarını ve yol kenarı işaretlerini de otomatik algılıyor. Üzerinde yer alan dur-kalk araç takip sistemi (Stop& Go ACC) ile sıkışık trafikte sürüş yapmayı kolaylaştıran otonom otobüs şehir içi için tam not aldı. Önündeki ve yanındaki araçlar ile mesafesini otomatik olarak kontrol ederek, otomatik takip imkanı sunuyor. Araç ayrıca dur kalk araç takibini yüksek hızlarda da güvenli mesafede gerçekleştirebiliyor. Araç üzerinde üçüncü aşama çalışmaları devam ediyor.

2. El Otomobil İlanları İçin Tıklayın!

1 YORUM

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here