Tırmanma Yarışı Nedir? Kuralları Nelerdir?

0
599
tırmanma

Tırmanma yarışları, zamana karşı yapılan ve temelinde belli bir yokuşu tırmanmaya dayanan motor sporlarının en eski dallarından bir tanesidir. İlk kez 31 Ocak 1897’de Fransa, Nice yakınlarında La Turbie’de düzenlenen ilk “Tırmanma Yarışı” günümüzde tırmanma yarışlarının temelini oluşturmaktadır. İngiltere’de Worcestershire, Shelsley Walsh’de yapılan tırmanma yarışları ise 1950’den beri düzenlenmekte olan en eski yarışlardan biridir. En popüler tırmanma yarışı ise, Amerika’nın Colorado eyaletinde yapılan Pikes Peak Uluslararası Tırmanma Yarışıdır. Bulutlarda yapılan yarış ismiylede anılan “Pikes Peak” 16 kilometre uzunluğua bir piste ve 1.5 kilometre rakıma sahiptir.

Türkiye tarafında ise ilk tırmanma yarışı şampiyonumuz rahmetli Ahmet Şevketoğludur. Türkiye’nin en popüler pisti Kaplıca-Kantara yoku olmakla birlikte, 6 kilometre kadar olan yolun, 3er kilometrelik 2 versiyonu kullanılmaktadır. Kategoriler ilse 6ya ayrılmaktadır. Genel klasmanın dışında tek çeker restriktörlü ralli araçları (S1) ve 4 çeker restriktörlü ralli araçları (S2) diye adlandırılan “S” kategorileri vardır. Bir de limitsiz olarak “E” kategorisi bulunmaktadır. Formula 1 şasisine sahip özel araçlar (E1), 4 tekerlekten çekişli araçlar (E2), ön tekerlekten çekişi araçlar (E3) ve arkadan itişli araçlar (E4) kategorisine dahil edilir.

tırmanma yarışları

Diğer tüm yarışlar ve motor sporlarında olduğu gibi tırmanma yarışlarında da güvenlik önlemleri büyük önem arz eder. Araçlar Roll- Cage ile döşenmiş olmalı, sabit yangın söndürücü olmalı ve araç içerisinde oynayan hiçbir parça olmamalı. Yarışmacılar ise yanmaz yarış tulumu giymeli ve kask takmalıdır. Heyecanlı ve adrenalin dolu karakteristiği sayesinde tırmanma yarışları pek çok izleyiciye ev sahipliği yapar. Bu nedenle kişisel olarak sürücülerin ve takımların aldığı önlemler dışında pist çevresinde de pek çok görevli ve önlem bulunur. Geçmişten günümüze eksik önlemler veya yersiz davranışlar sebebi ile tatsız olaylar yaşanmıştır.

Bursa Gemlik Şahintepe’de Tırmandılar

AVIS 2021 Türkiye Tırmanma Şampiyonası’nın ikinci yarışı Bursa Gemlik’te Şahintepe parkurunda 18.07.2021’de yapıldı. Üçüncü yarış ay sonunda İstanbul Otomobil Sporlar Kulübü (İSOK) tarafından Şile’de Darlık parkurunda organize edilecek.

BURSA (Ulusal Ajans): Türkiye Tırmanma Şampiyonası’nın 2. Ayağı 17-18 Temmuz tarihlerinde kısa adı BOSSEK olan Bursa Otomobil Sporları Kulübü tarafından Bursa’da Gemlik Belediyesi katkılarıyla Şahintepe parkurunda organize edildi.

4 ayrı kategoride 34 sporcunun mücadele ettiği organizasyon Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan ve TOSFED Başkanı Eren Üçlertoprağı’nın da katıldıkları start seremonisi ile başladı. Kalabalık bir seyirci kitlesi tarafından ilgi ve heyecanla takip edilen yarış sonunda dereceye giren sporcular ödüllerini Kumla İskelesi’nde düzenlenen törenle aldı.

şahintepe tırmanma

7.20 km. uzunluğundaki parkurda 3 çıkış üzerinden koşulan yarışta, Kategori 1’de Bursalı sporcu Taner Oruç Citroen Saxo VTS ile birinciliği elde ederken, ikinciliği Peugeot 106 GTI ile Orçun Kuşçu ve üçüncülüğü de Citroen Saxo VTS ile genç sporcu Berat Berke Yavuz kazandı. Kategori 2’de Ford Fiesta R2 ile bir diğer Bursalı sporcu Burak Başlık zafere ulaşırken, aynı zamanda da 04:22.08 ile en iyi zamanın sahibi oldu. Fiat Palio ile kadın pilot Sevcan Sağıroğlu bu kategoride ikincilik kürsüsüne çıkarken, Hakan Yuva, Süleyman Yanar ve Serdar Canbek finişe ulaşamayan isimler oldular.

Kategori 3’te iki yıl aradan sonra parkurlara dönen İzmirli Murat Soyçopur Renault Clio R3 ile en hızlı isim olurken, Ford Fiesta ST ile Burak Akın ikinci ve Renault Sport Clio ile Bahadır Sevinç de üçüncü olarak podyum yaptılar. Bu kategorinin iddalı isimleri Refik Bozkurt cumartesi antrenmanlarda yoldan çıkarak, İsmet Toktaş ve Nizamettin Kaynak ise ilk çıkışta mekanik arıza nedeniyle yarışa erken veda etmek zorunda kaldı.

Gemlik Şahintepe Tırmanma Yarışlarından Eski Bir Fotoğraf

Kategori 4’de ise Cem Yalın Mitsubishi Lancer EVO IX ile ilk sırayı elde ederken, yine Mitsubishi Lancer EVO IX ile Ayhan Germirli ikinciliği ve Erol Akbaş da üçüncülüğü kazandılar. Yarışın takımlar birincisi ise 5 sporcuyla mücadele eden GP Garage oldu.

Mahalli klasmanda ise Kategori 1’de Yunus Emre Bol birinci, Ümit Bayram ikinci, Kategori 2’de Sevcan Sağıroğlu birinci olarak podyumu paylaşan sporcular oldular. Kategori 3’te Mehmet Gökseven birincilik kupasını kaldırırken, Faruk Güzelçalışkan ikinci ve Burak Akın üçüncü ve Kategori 4’de Erol Akbaş birinci, Erhan Akbaş ikinci ve Uğur Bulut da üçüncü sırada yer aldılar.

 2. El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here