İkinci El Otomobil

İçinde bulunduğumuz yılın başında patlak veren pandemi sebebiyle otomobil pazarında ciddi bir talep artışı yaşandı. Salgın koşulları sebebiyle toplu taşımadan çekinen tüketici özel araç sahibi olmaya yöneldi. Alınan önlemler çerçevesinde Dünya çapında uygulanan karantinalar ise üretimi durma noktasına getirdi. Talep artarken arzın azalması fiyatlarda ciddi artışa sebep oldu. Birde bunun üstüne ÖTV zammı eklenince sıfır araba almak hayal oldu desek yeridir. Sıfır otomobil fiyatları artarken ikinci el otomobil fiyatları da yerinde saymadı elbette; artışın boyutu ikinci elde daha büyük oldu.

Her ne kadar uzmanlar, bir araba almak istiyorsanız en doğru zaman bugün dese de herkesin aklında aynı soru var. Acaba fiyatlar düşer mi? Herkesin aklındaki bu soruyu (TÜSİAV) Vergi Platformu Başkanı Serkan Kumdakcı derinlemesine irdeledi.

İkinci el otomobil artık yatırım aracı.

Sıfır ve ikinci el otomobil piyasasındaki hem fiyat hem talep artışını değerlendiren Kumdakcı; “Öyle ki araçlar ulaşım amacı ile kullanılmanın yanında artık yatırım aracı olarak görülüyor. Bunun başlıca sebebi arz-talep dengesinin bozulması olarak gösterilebilir. Pandemi etkisi ile toplu taşıma kullanma isteği yerine özel araç ile seyahat isteğinin toplum geneline yayılması ve 1 ay öncesine kadar kamu bankaları tarafından düşük faizli kredi desteğinin sağlanması ikinci el araçlara talebi arttırdı. Yine pandemi nedeniyle fabrika üretimlerinin düşmesi hatta belirli bir dönem fabrikaların kapalı kalması piyasaya yapılan arzı düşürdü. Arz-talep dengesinin bozulması yanında 30 Ağustos tarihinde yapılan ÖTV artışı, araç fiyatlarında agresif bir yükselme yarattı.” dedi.

Sıfır ve ikinci el otomobil piyasasındaki hem fiyat hem talep artışını ama değerlendiren

Tüketicinin fiyatların düşmesini beklediğini belirten Semih Kumdakçı; “Beklenti bu yönde ancak maalesef yeni üretimlerde ürün girdi maliyetlerinde oluşacak artışlar, ülkemizde yüksek seyreden döviz kur fiyatlaması ve ÖTV oranlarında bir düşme olasılığının şimdilik olmaması fiyatların bir daha eski seviyelerinde seyretmesine imkân vermeyecektir. Özetle fiyatların bu denli artmasının tek nedeni ÖTV değil. Bu durumun 2021’in ilk yarısında da devam edeceğini söylemek yanlış olmaz.” ifadelerini kullandı.

2.El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here