İkinci El Otomobil Fiyatları Düşmeye Başladı

0
1764
İkinci El

Covid-19’un dönemiyle beraber durdurulamaz bir artış içine giren ikinci el otomobil fiyatları, 2021 yılının başlamasıyla birlikte düşüşe geçti. Fiyatların düşmesinde en çok kapanan fabrikaların üretime yeniden başlaması; stok sorununun giderilmiş olmasının etkili olduğu söyleniyor. Öte yandan, 2020 yılının başından beri yaşanan tüm artışlar sonucunda vatandaşın bu fiyatlara araç alma fikrinden uzaklaşmış olması da fiyatların düşmesinde etkili rol oynadı.

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, yaptığı açıklamada, ikinci el araç piyasasının tüm olumsuzluklara rağmen geçen yıl büyümeye devam ettiğini belirtti.

Erkoç, 2019’da 8,7 milyon motorlu kara taşıtının devri yapılırken bu sayısının geçen yıl 9,2 milyona yükseldiğini söyledi. Erkoç, söz konusu rakamın 2018’de 7,7 milyon, 2017’de 7,5 milyon ve 2016’da 6,7 milyon olduğuna dikkati çekti. 2020 yılının son aylarında azalan satış rakamlarına dair görüşlerini belirten Erkoç: “Gerek pandemi sebebiyle insanların bireysel araç kullanımına yönelmesi, gerekse sıfır araç pazarında yaşanan durgunluk sebebiyle 2020 yılı boyunca 2.el araca talep arttı. Böylelikle 5 yıl boyunca sektör büyümeye devam etmiş oldu. Ancak ekim ayından itibaren ikinci el araç pazarında da büyük bir durgunluk yaşanıyor. Aralık ayında yüzde 64,2’si otomobil olmak üzere toplamda 544 bin 583 adet araç el değiştirdi. Bir önceki yılın aynı ayında bu rakam 1 milyon 22 bin 892 olarak gerçekleşmişti hatta 2016 yılından itibaren tüm ayların en düşük satışı Aralık 2020’de yaşandı.” değerlendirmesinde bulundu.

İkinci El Fiyatları Düşüşte

Fiyatlardaki düşüşe dikkat çeken Erkoç: “Şu an ikinci el fiyatlarında yüzde 15’e varan bir düşüş yaşanıyor. Araç almak isteyen vatandaşlarımız bu fırsatı değerlendirebilir, şu an araç almak için doğru bir zamandayız. Bunun yanı sıra aralık ayında satışlarda yaşanan bu ciddi düşüş potansiyel alıcıların da beklemede olduğunun bir göstergesi. Şubat ayı itibarıyla bekleyen alıcılar da harekete geçecek, talebin artması araç fiyatlarına da yansıyacaktır. Pandeminin nasıl seyredeceğini öngöremediğimiz için tüm dünyada sıfır araç üretimi ve tedarikinde yaşanabilecek sıkıntılar da ikinci el araç fiyatlarına yansıyacaktır.” değerlendirmelerinde bulundu.

2.El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here