2.El Otomotiv Sektörü Haziran Ayında Rahat Bir Nefes Aldı

6
4802

1 Haziran 2020 tarihinden itibaren ‘Yeni Normal’ olarak adlandırılan normalleşme süreci resmi olarak başlamıştı. Tüm dünyayı saran Koronavirüs salgınının az da olsa kontrol altına alınmasıyla birlikte ikinci el otomotiv sektörü Haziran ayında biraz nefes aldı.

Pandemi sürecinde araç alım ve satım ihtiyaçlarını erteleyen bireyler, normalleşme süreciyle birlikte bu ihtiyaçlarını karşılamaya başladılar. Ayrıca tüketicileri destekleyen düşük faizli kredi paketleri otomotiv pazarını olumlu etkiledi.

Geçtiğimiz Haziran ayının ilan verilerini derleyerek, otomotiv pazarına ışık tutacak istatistikleri paylaşıyoruz.

Haziran ayı boyunca en çok ilan verilen 5 kategori, 10 marka, 10 otomobil modeli ve yılı, 10 arazi/SUV/Pick-up modeli, yakıt türleri, vites türleri, motor hacimleri,  km. değerleri gibi temel verilere göre analizi şöyle:

1En Çok İlan Verilen Kategoriler

arabam.com’daki ilanların %76’sını otomobiller oluşturuyor. Mayıs ayında Motosiklet kategorisindeki ilanların oranı %2 iken, yaz aylarında elindeki aracı korumak isteyenlerin de etkisi ile Haziran ayında %1`e düştü.

2Haziran Ayının Lideri Yine Renault Oldu

Mayıs ayının lideri olan Renault markası 2.el ilanlarda, Haziran ayında da yine %17 oranıyla liderliği kimseye kaptırmadı. Renault markasını sırasıyla Volkswagen, Opel, Fiat, Ford, Hyundai, Toyota, Peugeot, BMW ve Honda izliyor.

3Haziran Ayında Ford Focus Liderliğe Ortak Oldu

İlanlara model özelinde bakıldığında Mayıs ayında en fazla ilanın Astra ve Clio modellerine ait olduğu gözlemlenirken, Haziran ayında ise en fazla ilan verilen modeller aynı oranlar ile Renault Clio, Opel Astra ve Ford Focus oldu. Mayıs ayında Ford Focus ilanlarının oranı %4 iken, Haziran ayında %5 oranıyla liderliğe ortak oldu.

4Arazi, SUV ve Pick-Up Kasa Tiplerinde, Markaların Haziran Ayı Oranları

arabam.com`da yayınlanan 2.el Arazi/SUV/Pick-up ilanlarının oransal olarak değerlendirmesinde en yüksek oran yine Nissan Qashqai`nin oldu. Onu sırasıyla Dacia Duster, Kia Sportage, Volkswagen Tiguan modelleri izliyor. Mayıs ayında %3 oranıyla Mitsubishi L200 ve %2 oranıyla Volkswagen Amarok ilk 10 içerisinde yer alırken bu ay bu araçların yerini Hyundai ix35 ve Renault Captur modelleri aldı.

5Haziran Ayında 2016, 2015 ve 2012 Yılı Araçlar Tercih Ediliyor

Haziran ayında en fazla ilan verilen model yılları %8 oranlarıyla 2016, 2015 ve 2012 oldu. İlanların model yılına göre oranları aşağıdaki gibi:

6Motor Hacmine Göre İlanların Dağılımı

Motor hacmi arttıkça yakıt tüketimi ve MTV miktarı da arttığı için 1.4 ve 1.6’lık motorların 2.el araç alımında ideal olduğu gözlemleniyor. Mayıs ayında 1.4 ve 1.6’lık motorların ilan oranları %56 iken Haziran ayında ise %1’lik bir yükseliş yaşayarak %57 oranıyla yine en çok tercih edilen motor hacmi oldu.

7Fiyata Göre İlanların Dağılımı

İlanlar içinde en yüksek payı %39 oranıyla 50 bin TL – 100 bin TL aralığındaki araçlar alıyor. Mayıs ayına göre ikinci el araç fiyatlarındaki ciddi yükselişin etkisi burada da görülüyor. Geçtiğimiz aya oranla  fiyatı 50 bin TL`ye kadar olan araç ilanları azalırken 50 bin TL – 100 bin TL aralığındaki araç ilanlarında artış yaşandı.

8Şanzıman Tipine Göre İlanların Analizi

Şanzıman tipine göre ilanların dağılımında en büyük payın düz vitesli araçlarda olduğu görülüyor. Zira, Türkiye otoparkındaki araçların oranına baktığımızda da en büyük pay, manuel şanzımanlı araçlara ait. arabam.com Haziran ilanlarının şanzıman tipine göre dağılımı aşağıdaki gibi:

9Haziran Ayında LPG’ye Talep Arttı

2020 Haziran ayı için arabam.com ilanları yakıt tipine göre incelendiğinde, dizel motorların oranı %47 ile birinci sırada yerini alıyor. Mayıs ayında LPG’li araçların ilan oranları %23 iken Haziran ayında  ayında ise %7 yükselelerek %31 oldu.

10Kilometresi Yüksek Araçlara Talep Yüksek

İkinci el ilan piyasasında 100.000 km üzerindeki araçlar daha çok görülüyor. İlanlarda yer alan araçların model yıllarının ağırlıklı olarak 2011-2016 arasında olmasının da etkisi ile verilen ilanların km’si 50 bin km ile 300 bin aralığında. Araç fiyatlarının artmasıyla kilometresi yüksek araçlara talep artıyor.

Özetle; 2020 yılı Haziran ayında en fazla “otomobil” ilanı verildi ve ilanların dominant markası Renault, modeli ise Renault Clio, Opel Astra ve Ford Focus oldu. Motor hacmi 1.4 ve 1.6 olan araçların satışa sunulma oranı yüksek. İkinci el ilan piyasasında 100.000 km üzerindeki araçlar daha çok görülüyor. İlanlarda 2016,2015 ve 2012 yılı modeller ön planda gözüküyor. Ayrıca en fazla ilan 50-100 bin TL aralığındaki araçlar için verilmiş.

 

 

6 YORUMLAR

  1. Yeni araçların piyasaya girmesi ve ÖTV desteği ile ikinci el araç fiyatlarının da düzene girerek düşeceği olması gereken fiyatlara çekileceği aşikar

  2. Amerikada uygulanan official blue-book sistemi turkiyede olmadigi icin herkes birbirine bakarak fiatlari istedigi gibi yukseltiyor yazik bu millete Allahin hurdalari yuksek kilometrelerle yuksek fiatlara satiliyor malesef

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here