Türkiye’de Üretilen Otomobiller

0
44864

Honda, Türkiye’de üretimi durdurma kararı alınca, Volkswagen de “Türkiye’de dev bir üretim tesisi kurabiliriz”, deyince acaba ülkemizde hangi otomotiv üreticilerinin bantları var diye merak ettik ve araştırdık. Türkiye’deki araba fabrikaları dosyası burada, okumaya devam edin…

Türkiye’de Üretilen Otomobiller

Honda Türkiye Fabrikası

 

Ülkemizdeki en büyük 3 sektörden biri olan otomobil sektörü büyümeye de devam ediyor. Bu büyümeden kaynaklı olarak da dünya üzerinde sık tercih edilen araçların bazıları Türkiye’de üretiliyor. Sektörün lokomotifi elbette ki Fiat. Avrupa pazarına olan hakimiyeti dolayısıyla bazı modellerini ülkemizde üreten Fiat, Meksika pazarına hitap eden Fiat Dodge Neon’un üretimini de Türkiye’de yapıyor.

Fiat dışında Renault, Toyota ve Ford da ülkemizde üretim yapan markalar arasında başı çekiyor. Peugeot, Citroen, Hyundai, Honda, Isuzu ve Opel’in bazı modellerinin de Türkiye’de üretildiğini belirtelim. Yakın zamanda Türkiye’de Volkswagen fabrikası kurulacağına dair haberler de var ama henüz kesin değil.

Hangi otomobil modelleri Türkiye’de üretiliyor?

Fiat Turkiye Fabrikasi

Bahsettiğimiz gibi Türkiye’de üretim yapan Fiat markası,  Egea – Fiorino – Doblo ve Linea modellerinin ve versiyonları ülkemizden çıkıyor. Türk mühendisleri tasarlıyor, planlıyor ve Türk işçiler montajlıyor. Bu, gurur veriyor. Zira, Fiat bir Türk markası değil ama Türkiye’de üretim yapması demek, Türk mühendis ve teknisyenlerin bu alanda uzmanlaşması, Türkiye’nin otomotiv konusunda deneyimli personele sahip olması demek. Bu detay da yatırımcıyı çekmek için inanın, çok önemli.

Fiat’ın Türkiye fabrikalarının yanı sıra Opel’in Combo modeli için bir fabrika, Peugeot’un Bipper ve Citroen’in Nemo modeli için de üretim bandı var. Diğer yandan Türkiye’de üretilip 130 farklı ülkeye ihraç edilen otomobiller, Fiat’ın ülkemizin en büyük otomobil ihracatçılarından biri olmasını sağlıyor.

Fransız otomobil devi Renault da uzun yıllardır hem ülkemiz pazarında hem de otomobil üretiminde yerini alıyor. Megane Sedan ve Clio 3 kapılı, Clio 5 kapılı ile Clio ST modellerini ülkemizde üreten Renault’un Pazar payı da oldukça yüksek.

Ford Otosan Türkiye
Ford Otosan Türkiye

Yıllık ürettiği 455 bin araçla ülkemizdeki en büyük otomobil ihracatçısı olan Ford, en sık tercih edilen modellerinden olan Transit ile Courier’ın üretimini ülkemizde yapıyor. Bilindiği üzere sadece Türkiye’de üretilen küçük segmentte yer alan hafif  ticari araç Courier 100 adetlik yıllık üretime sahip.

Uzakdoğu’nun medar-ı iftiharlarından olan Honda da, Gebze’de bulunan fabrikasında yıllık ortalama 100 bin adet Honda Civic üretiyor. Honda fabrikasının ülkemizdeki en geniş fabrika olarak bilindiğini de belirtmeden geçmeyelim. Ama üzücü haber şu ki, Honda geçtiğimiz günlerde Türkiye fabrikasını kapatma kararı aldı. Yani Honda Türkiye fabrikası kapanıyor!

Hyundai’nin ekonomik araçları i10 ve i20 de ülkemizde üretimi yapılan araçlardan. Yıllık toplamda 180-200 bin arası üretim miktarına sahip olan araçlar,  İzmit’teki Hyundai fabrikasında üretiliyor.

 

 

Sakarya’da yer alan fabrikasında ürettiği Corolla modeliyle dünyanın en çok satan aracı ünvanına da sahip olan Toyota, Verso ve CH-R modellerini de aynı yerde üretiyor. Hem satış hem de üretim olarak ülkemizin eski otomobil üreticilerinden olan Toyota Türkiye fabrikası, yıllık ortalama 300 bin adetlik bir araç üretim bandına sahip.

Türkiye’de üretilen ilk pickUp: D-Max

Uzun yıllardır ülkemiz pazarında yer alan Isuzu da Türkiye’de otomobil üretimi yapan firmalardan. Görkemli bir görüntüsü olan D-max Pikap ülkemizde üretimi yapılan ilk pikap modeli olarak da biliniyor.

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here