Subap Nedir? Subap Ayarı Ne Zaman Gerekir?

0
3143
Subap

Pandemi döneminin de etkisiyle otomobillere olan ilgi arttı. Bir çok kişi sosyal mesafe sebebiyle toplu taşıma kullanmak yerine ulaşımlarını kendi otomobilleriyle gerçekleştirmeyi tercih ediyor. Otomobil arayışına girildiğinde 16 valf, 8 valf lafları ile çokça karşılaşılabiliyor. Diğer bir ismi Subap olan motorun emme-egzoz görevlerini üstlenen çok önemli bir parça olan subaplardan bahsedeceğiz.

subap

Subap Nedir?

Motordan motora fark edebileceği gibi genel manada silindir kapağının üst kısmında bulunan ve motor çalışırken pistonların konumuna göre emme ve egzoz adı verilen açma kapama hareketiyle yakıt hava karışımının yanma odasına gönderilmesi, yanma odasında gerçekleşen yanma sonucunda egzoz valfi açılarak egzoz dumanını motordan uzaklaştırır. valflerin çalışma aralığını eksantrik mili düzenler. Eksantrik milinin hareketi de triger vasıtasıyla krank milinden sağlanır.

subap

Subap Ayarı Ne Zaman Gerekir?

Subapların ayarı eski model araçlarda manuel olarak yapılır. Yeni nesil araçlar subap ayarını otomatik olarak kendisi yapar. Aracınızın silindir kapağının üstünden şık-şık gibisinden ses geliyorsa, performansında azalma var ise, yakıt tüketimi arttıysa, aracınız geç çalşıyorsa subap ayarı yaptırmanız gerekebilir. Ancak aracınız otomatik subap ayarlıysa ve subap ayarını yapamıyorsa, muhtemelen hidrolik iticilerinizde problem vardır. Bazı durumlarda yağ değişimi, çalışmayan iticilerin çalışmasını sağlayabilir.

Karşılaşılabilen Subap Arızaları

subap

Subapların Yanması

Genel olarak lpg’li otomobillerde karşılaşılabilen bir sorun olan subapların yanması, genel olarak opel-ford marka otomobillerde meydana gelir. Fabrikanın araca takmış olduğu subaplar aşırı ısıya dayanamaz ve yanar. Yapılması gereken işlem, araca çelik subapların takılması işlemidir. Fabrikasyon subaplara göre daha dayanıklı olan çelik subaplar lpg ile uyumlu olup daha uzun süre kullanım sunar.

Subapların Eğilmesi

Aracın düzenli olarak yapılması gereken triger bakımı zamanında yapılmadığında aracın triger kayışı-zinciri kopar belirli bir süre çalışmaya devam eden pistonlar açık kalan subaplara vurur. Sonuç olarak subaplar ya yamulur ya da kırılır. Yapılması gereken aracın silindir kapağı sökülür. Subaplar yenileriyle değişir. Zincir seti- Triger seti yenisi ile değişir. Subapa vuran piston zarar gördüyse eğer komple motor revizyonu gerekebilir.

Subap Lastiklerinin Aşınması

Otomobillerin motorları mevsimler değiştikçe, sıcak soğuk gördükçe subapların altında bulunan lastikler aşınır ve sertleşir. Buralardan yağ sızdırmaları başlar. Araç ilk çalıştığında mavi duman atıyorsa ve kısa bir süre sonra geçiyorsa, subapların lastiklerinde problem vardır. Çözümü subaplar sökülüp lastiklerinin değişimi sağlanır.

2.El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here