Hava Yastığı Nedir? İşte Hakkında Bilmeniz Gerekenler

1
1095
Otomobil Parçaları

Hava yastığı nedir?

Hava yastığı kazalarda ölüm oranının azalmasında çok etkili bir faktördür. Gerçekleşen kazalarda sistemin milisaniyeler içinde devreye girmesi, aynı zamanda birçok güvenlik sistemini etkin hala getirmesiyle kazalarda yaralanmaların önüne geçilmesine çalışılmıştır.

Hava Yastığının Tarihi

Dış

Bir arabanın / uçağın yolcularını korumak için hava yastığı tasarımlarının ilk patentleri 1920 gibi erken bir tarihte yapılmış olsa da, teknoloji buna hazır değildi. Modern fiber bazlı torbaların aksine, ilk prototipler kauçuk kullanıyordu. Yastığı hava ile doldurmak için kullanılan patlayıcı cihaz 40 yıl sonra geliştirildi ve ilk çarpışma testi sensörü 1967’de icat edildi.

1974’te GM, isteğe bağlı donanım olarak hava yastıklarını sunan ilk üretici olacaktı. Bazı üreticiler bunu takip ederken, aynı zamanda maliyeti ve ‘uygunsuz’ olduğunu belirten kimi üreticiler de bu teknolojiye karşı lobi yaptılar. Tıpkı emniyet kemeri gibi, hava yastığı da birçok sürücü tarafından endişeyle karşılandı ve bunun gerçek güvenlik ekipmanından ziyade üreticiler tarafından başka bir para kapma yöntemi olduğu düşünüldü. Çoğu gelişmiş ülkede otomotiv güvenliğinin yeterince ciddiye alınmaması ve bu pazarlarda satılan arabalara hava yastığının zorunlu hale getirilmesi bir on yıl daha alacaktı.

SRS Hava Yastığı Nedir?

hava yastığı

Hava yastığı bir kaza durumunda kendi başına hayat kurtaramaz, bir kazanın etkisini azaltmak için emniyet kemeriyle birlikte çalışır. Hava yastığı sistemleri, yolcular emniyet kemerlerini takmazlarsa, tam potansiyellerinde çalışmayacak veya bazı modellerde hiç çalışmayacak şekilde tasarlanmıştır. Kemersiz yolcular şişen torbalardan daha fazla zarar görebilir ve kontrol edilemeyen yönlerde sekerek daha fazla yaralanmaya neden olabilir. Ders? Emniyet kemerinizi arabadayken her zaman takın.

Nasıl çalışırlar?

hava yastığı

Bir arabanın hava yastığı sistemi,çok basit bir ifadeyle, birden fazla sensörden ve hava yastığı ünitesinin kendisinden oluşur. Sensörler, ne kadar karmaşık olduklarına bağlı olarak yavaşlamayı, çarpma ile ilgili araç konumunu, araç hızını, koltuk doluluğunu, yolcuların ağırlığını vb. algılayabilir. Hava yastığı, yolcunun yaşadığı çarpmayı yavaşlatmak ve dolayısıyla yaralanmalarını azaltmak için tasarlanmıştır.

Hava yastığı ünitesi, katlanmış bir kumaş torba ve bir kimyasal patlayıcıdan oluşur. Hava yastığının boyutu ve şekli, arabada nereye yerleştirileceklerine göre belirlenir, ancak tümü ani genişlemeye dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Arkalarında, darbeyi daha da yumuşatmak için havayı dışarı atan delikler vardır. Direksiyon simidinin merkezi veya ön panelin bir kısmı gibi hava yastığı ünitelerinin üzerine yerleştirilen malzemeler, çevredeki alana kıyasla nispeten daha kolay yırtılacak/kırılacak şekilde tasarlanmıştır.

Modern hava yastığı sistemlerinde, karmaşık, genellikle yakından korunan algoritmalar sistemin ne zaman ve nasıl tetikleneceğine karar verir. Sistem ayrıca, varsa birden fazla hava yastığını tetikleyebilir, emniyet kemeri aktif gergilerini tetikleyebilir ve hatta bazı durumlarda bir kazanın etkisini ve sonrasındaki etkilerini azaltmak için camları ve sunroofları kapatabilir.

Yaygın hava yastığı türleri

Hava yastığı

Sürücü hava yastığı – direksiyon simidinin korna oyuğuna yerleştirilen bu hava yastığı, bir çarpışma sırasında sürücünün kafasının direksiyon simidine çarpmasını önler. Bunlar, açıldığında genellikle daireseldir ve direksiyon simidini tamamen kaplar.

Ön yolcu hava yastığı – Gösterge panelinin arkasına yerleştirilmiştir. Bunlar ön yolcunun başının ön panele çarpmasını önler. Buradaki yastıklar, gösterge paneli ile yolcu arasındaki ekstra mesafeyi hesaba katmaları gerektiğinden, her zaman sürücü hava yastığından çok daha büyük boyuttadır.

Yan gövde hava yastığı – Gövde hava yastıkları, ön koltukların ve / veya arka koltukların dış tarafına yerleştirilmiştir ve yolcuların kafasının değil vücudunun kapı paneline çarpmasını önler.

Yan perde hava yastığı – tavandan açılan bu hava yastıkları, yandan çarpma sırasında yolcuların kafasının tavana, kapı çerçevesine ve camlara çarpmasını önler.

Yağmurlu Havada Güvenli Sürüş İçin Bazı İpuçları

1 YORUM

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here